Získajte prácu z domu: 5 tipov na úspešný pracovný pohovor online

Čoraz viac firiem využíva pri nábore zamestnancov online pohovor. Netreba sa ho báť, ale ani podceniť. Stačí trocha prípravy a vysnené miesto môžete získať z pohodlia vašej obývačky či pracovne!

Pracovný pohovor môže byť príjemným rozhovorom, ale aj nočnou morou - každý túži zažiariť a presvedčiť personalistov, že je tým pravým kandidátom, často však na scénu vstúpi nervozita. V prvom rade myslite na to, že už samotné pozvanie na pohovor je úspechom a pri troche snahy môže byť vytúžené miesto vaše. Ak sa často stretávate s odmietavými odpoveďami, preštudujte si najskôr, ako správne vyplniť žiadosť o prijatie do zamestnania.

Online pohovor sa stáva čoraz bežnejšou praxou a napriek tomu, že sa odohráva v pohodlí domova, má viacero nepísaných pravidiel. Všeobecne platí, že čím lepšie sa pripravíte, tým menej vás môže situácia zaskočiť. Online pohovor potom môže byť oveľa príjemnejší a znesiteľnejší ako ten klasický.

Online pracovný pohovor je pomerne častý v prípade, že sa uchádzate o prácu v zahraničí. Často môžete naraziť na pohovor po anglicky či v inom cudzom jazyku. Online pracovný pohovor vás môže čakať v jednom z kôl výberového konania, kedy si chcú personalisti oťukať kandidátov a rozhodnúť, koho posunúť do ďalšieho kola. Počiatočné kolá sú nemenej dôležité ako finálny pohovor a predstavujú skvelú možnosť, ako zažiariť, stačí len myslieť na prípravu. Keďže sa v dnešnej dobe čoraz viac aktivít presúva do online priestoru, výnimkou nie je ani pracovný pohovor, ktorý sa odohráva na diaľku vo všetkých fázach.

Typickými platformami, s ktorými sa na online pohovore môžete stretnúť, sú Skype, Zoom či Google Hangouts. Každý zamestnávateľ preferuje inú formu a vždy by mal dať dopredu vedieť, kde a kedy pohovor prebehne.

Rovnako ako pri bežnom pracovnom pohovore je dôležitý dobrý dojem ktorý zanecháte, pripravenosť, aktívny záujem a pozitívny prístup. Prejdite si aj najčastejšie otázky na pohovore, aby vás nič nezaskočilo. Častá je napríklad otázka na vaše slabé stránky, na ktorú sa dá bez problémov pripraviť a nenechať sa zaskočiť. Pre online pohovor platí ešte niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu celý proces hravo zvládnuť a pôsobiť profesionálne.

1. Pred pohovorom si skontrolujte techniku

Základom je stabilný internet či wifi sieť, ktorá nebude padať a zabezpečí hladký priebeh celého pohovoru. Ak ste pripojení na wifi, skontrolujte vopred silu signálu a vyberte si miestnosť, kde je signál najsilnejší. Myslieť by ste mali aj na kameru, ktorá je pri online pohovore nesmierne dôležitá. Vyskúšajte si vopred sadnúť pred notebook či počítač a otestujte, či vás kamera správne sníma. To isté platí aj pre mikrofón. Ak ho v počítači nemáte, postačia aj obyčajné slúchadlá so vstavaným mikrofónom.

2. Vyberte si vhodné miesto v byte

Z postele sa občas pracuje príjemne, rozhodne ale nie je vhodným miestom na pracovný pohovor. Treba dbať na to, že aj keď ste doma v známom prostredí, mali by ste pôsobiť profesionálne. Každý má doma iné podmienky, všeobecne je však dobré absolvovať pohovor z pracovne či obývačky. Dôležité je aj pozadie za vami, ideálne jednoduchá stena, a hlavne žiaden neporiadok v pozadí. Personalisti si všímajú všetko a špinavé prádlo na stoličke za vami nebude pôsobiť práve najlepším dojmom, hlavne ak na otázky na pohovore odpovedáte, že ste zodpovedný a dbáte na detaily.

3. Majte poruke všetko, čo pre online pohovor potrebujete

Ak sa na pohovor pripojíte cez notebook, majte pre každý prípad pri sebe nabíjačku. Pripravte si aj kúsok papiera a pero, ak by ste si niečo potrebovali zapísať. Pre každý prípad majte poruke aj mobil a nezabudnite ani na pohár s vodou a šálku kávy či čaju.

Samozrejme, v prípade mobilu však netreba zabúdať na vypnuté zvonenie, či letový režim. Či už očakávate nejaký hovor od známych alebo nie, vždy treba mať na pamäti, že zavolať vám môže skrátka hocikto a hocikedy.

4. Poproste členov domácnosti, že počas pohovoru potrebujete kľud

Pracovný pohovor trvá zvyčajne 30 minút, v niektorých prípadoch aj hodinu. Vyhraďte si tento čas výhradne pre seba a poproste členov domácnosti, aby vás v túto dobu nerušili. Ak máte psa či iné zvieratko, ktoré by mohlo robiť hluk, zabezpečte, aby počkalo v inej miestnosti.

5. Majte pripravený záložný plán

Napriek najlepšej snahe sa vždy môže niečo pokaziť. Myslite preto na všetko a dohodnite sa s personalistom, že v prípade technických problémov si môžete zavolať. Ukážete tak svoju flexibilitu a schopnosť rýchlo reagovať.

Pár tipov na záver pre úspešný pracovný pohovor

Aj keď je môže byť pohovor stresujúci, skúste sa uvoľniť. Dobre sa vyspite, pripravte si, ako sa predstavíte, prejdite si svoj životopis a hlavné body, o ktorých by ste chceli rozprávať. Aj personalista je len človek, nezaškodí preto ani trochu humoru a hlavne prejaviť záujem o prácu, o ktorú sa uchádzate. Pripravte si otázky na pohovore, ktoré sa sami spýtate a ukážete tak svoj záujem o firmu, do ktorej sa hlásite. Ak sa dobre pripravíte a dodržíte všetky zmienené tipy, vysnené miesto môže byť vaše, a to bez toho, aby ste sa pohli z domu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ďalšie články