Životné minimum je v roku 2018 vyššie

Môžeme sa radovať, výška životného minima sa po štyroch rokoch mení. Z akej čiastky je možné minimálne žiť? A prečo je dôležité mať životné minimum? A na čo všetko má táto čiastka vplyv?

Životné minimum je dôležité číslo, ktoré ovplyvňuje ďalšie položky a príspevky. Je preto veľmi dôležitá. Životné minimum je zo zákona definované ako hranica minimálnych príjmov človeka. Pod ňou už sa jedná o hmotnú núdzu. Práve od výšky životného minima sa odvodzuje aj daňový bonus alebo základ dane či rodičovský príspevok.

Zmena životného minima 2018

Zmenu vo výške životného minima sme mohli pocítiť už v roku 2017, a to 1. júla. Vtedy sa suma posunula na čiastku 199,48 €. Jedná sa o nepatrné zvýšenie oproti poslednému zvyšovaniu.

Výška životného minima 199,48 € bude platiť až do 30. júna 2018. Potom sa buď znova zmení alebo zostane rovnaké ako v posledných 4 rokoch, kedy jeho výška bola 198,09 €.

Ako si spočítať životné minimum?

Ak ste v rodine štyria, z toho dvaja dospelí a dve deti, životné minimum si spočítate jednoducho. A v iných prípadoch takisto, postup bude vždy rovnaký.

  • Za jednu dospelú osobu, povedzme napríklad otec, môžete mať životné minimum v sume 199,48 €.
  • Ďalšia dospelá osoba, ktorá sa posudzuje spolu s prvou, v našom prípade to je matka, je to suma 139,16 €.
  • U detí je to potom 91,06 € na jedno, v tomto prípade to teda bude 2 x 91,06 €.
  • Spolu si prídete za celú rodinu na životné minimum vo výške 520,76 €.

Čo všetko životné minimum v roku 2018 ovplyvňuje?

Už vyššie sme načali, že životné minimum má v roku 2018 vplyv na niekoľko ďalších príspevkov a položiek. Zmena životného minima nám ovplyvní aj zdaňovanie príjmov v budúcom roku, keďže výška mzdy je jednou z položiek, ktoré idú ruku v ruke so životným minimom.

Od životného minima závisí daňový bonus, nezdaniteľná časť základu dane, základ dane z príjmov, výška predčasného dôchodku, výška minimálneho dôchodku a tiež nepostihnuteľná suma pri exekučných zrážkach, ktorá je zhodná s výškou životného minima, rovnako ako aj výška toho, čo môže maximálne zarobiť ten, kto je evidovaný na Úrade práce.


Životné minimum sa vždy stanovuje koeficientom podľa priemerného príjmu na osobu. Mení sa vždy k 1.7. daného roka. Platnosť zmeny životného minima v roku 2018 je až do 30.6.2018. Do tejto chvíle bude výška životného minima 199,48 €. Uvidíme, či sa potom bude znova meniť alebo zostane na tejto hranici. Výška životného minima ovplyvňuje mnoho ďalších veličín ako daňový bonus alebo minimálny dôchodok či rodičovský príspevok.

Ak si chcete zarobiť viac, skúste si pozrieť ponuku práce u nás. Určite vám niečo padne do oka.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Aké sú dávky v hmotnej núdzi v roku 2018?

Ocitli ste sa v situácii, kedy ste bez práce a bez peňazí? Pomôcť vám môže dávka v hmotnej núdzi. Kto má na dávku v hmotnej núdzi nárok? A aká je výška dávky v hmotnej núdzi v roku 2018? To vám povieme na nasledujúcich riadkoch.

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články