Aké sú dávky v hmotnej núdzi v roku 2018?

Ocitli ste sa v situácii, kedy ste bez práce a bez peňazí? Pomôcť vám môže dávka v hmotnej núdzi. Kto má na dávku v hmotnej núdzi nárok? A aká je výška dávky v hmotnej núdzi v roku 2018? To vám povieme na nasledujúcich riadkoch.

Situácií, kedy človek potrebuje pomoc je veľa. A každý sa v nej môže ocitnúť. Možno váš príjem nedosahuje na sumu životného minima? Dávka v hmotnej núdzi slúži práve v takýchto prípadoch.

Čo je hmotná núdza?

Hmotná núdza je stav, keď je príjem členov domácnosti nižší než životné minimum, to je v roku 2018 vo výške 199,48 €. Členovia domácnosti nevedia prácou či inak svoj príjem zvýšiť. Avšak ani tak nemáte zaručené, že dávku v hmotnej núdzi dostanete.

Ste v hmotnej núdzi?

Či ste naozaj v hmotnej núdzi sa posúdi podľa príjmu, majetku a podľa uplatnenia nároku na dávku v hmotnej núdzi. Posudzuje sa celkový príjem v rodine za mesiac, v ktorom o dávky žiadate.

Ako požiadať o pomoc v hmotnej núdzi?

Ak chcete získať dávku v hmotnej núdzi v roku 2018, je potreba podať písomnú žiadosť na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Nárok na dávku v hmotnej núdzi v 2018 tak vznikne až po rozhodnutí úradu. Ak ste prišli o prácu, nemusíte sa automaticky nachádzať v hmotnej núdzi. V tomto prípade žiadajte podporu v nezamestnanosti.

Podmienky pre dávku v hmotnej núdzi 2018

Musíte odpracovať 32 hodín v mesiaci v prospech obce, teda budete robiť menšie obecné služby alebo dobrovoľníctvo. Pri takejto práci musíte mať podpísanú dohodu o pracovnej činnosti. Budete poistený a prejdete aj školením BOZP.

Vznik nároku na dávku v hmotnej núdzi

Na dávku v hmotnej núdzi vzniká nárok fyzickej osobe, ak splní podmienky takéto nároku. Musíte ale počítať s tým, že nárok vám vznikne najskôr v mesiaci nasledujúcom od toho, kedy o dávky žiadate, teda ste si uplatnili svoj nárok na ne. Problém nastáva, ak sa členovia rodiny, ktorí žiadajú o dávku v hmotnej núdzi, zdržiavajú v zahraničí viac ako 30 dní.

Výška dávky v hmotnej núdzi v roku 2018

Od roku 2018 sa výška dávky v hmotnej núdzi zvýšila. O koľko? Polepšiť si môžete o 3 až 11 €. Najviac sa zvýšili dávky dvojiciam s viac ako 4 deťmi, a to na 226,90 €. Od júna 2018, konkrétne od 1.7.2018, môžete dostať až 64,70 € vo forme dávky v hmotnej núdzi. Pozrite si aj ďalšie zmeny pre rok 2018.

Aký je výpočet dávky v hmotnej núdzi?

Výška dávky v hmotnej núdzi je presne stanovená pre jednotlivca aj dvojice. Pričom sa výška dávky znižuje o sumu za jednotlivca teda 61,60 €, za člena domácnosti v produktívnom veku a nemá žiadny príjem zo závislej činnosti v rozsahu aspoň 32 hodín za mesiac a nemá ani žiadnu dohodu s mestom, obcou či úradmi a inými organizáciami, ktoré spadajú pod mesto alebo obec.

Dávka v hmotnej núdzi 2018

  • jednotlivec - 61,60 €
  • jednotlivec s dieťaťom a najviac štyrmi deťmi - 117,20 €
  • jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi - 160,40 €
  • dvojica - 107,10 €
  • dvojica s dieťaťom a najviac štyrmi deťmi - 160,40 €
  • dvojica s viac ako štyrmi deťmi - 216,10 €

Aké sú príspevky v hmotnej núdzi?

Okrem samotnej dávky v hmotnej núdzi môžete dostať aj aktivačný príspevok. Ten dostanete, ak odpracujete v prospech obce aspoň 64, ale maximálne 80 hodín mesačne. Podľa nového zákona sa od roku 2018 zvýši tento príspevok na čiastku 132,40 €. Ochranný príspevok je zase určený tomu, kto sa posudzuje spolu s občanom v hmotnej núdzi. Môžete tiež dostať príspevok na bývanie a na nezaopatrené dieťa.

Pracovať sa vyplatí. Ak člen domácnosti zarába aspoň minimálnu mzdu, môžete si polepšiť.


Dajte si ale pozor na to, že nárok na dávku v hmotnej núdzi v roku 2018 máte až po schválení úradom, že sa naozaj nachádzate v hmotnej núdzi. Spolu s vami sa posudzujú aj ďalší členovia vašej domácnosti a spoločný príjem aj majetok. Pre získanie nároku na dávku v hmotnej núdzi však musíte splniť aj ďalšie podmienky ako sú napríklad aktivačné práce pre mesto alebo obec v rozsahu aspoň 32 hodín mesačne.

Neváhajte požiadať o pomoc, ak ju potrebujete. Dávka v hmotnej núdzi v roku 2018 je vo výške 132 € a môže vám pomôcť v situácii, kedy si už sami neviete rady. Nárok na dávku v hmotnej núdzi vužíva takmer 100 tisíc ľudí na Slovensku. Nebudete jediný, kto požiada o pomoc. Môžete si prezrieť aj ponuku voľných pracovných miest a začať znovu a lepšie.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Som nezamestnaný. Dostanem podporu?

Či už ste sa tak rozhodli dobrovoľne a dali výpoveď, firma hromadne prepúšťala alebo ste mali k odchodu iné dôvody, stali ste sa nezamestnaným. Vtedy môžete využi't svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Ďalšie články