15 najlepších animovaných filmov nielen od Disneyho

V predchádzajúcich článkoch sme sa venovali najstrašidelnejším hororom a obľúbeným Marvel filmom. Dnešný článok sa zameriava na 15 najlepších animovaných filmov. V úvode článku je zachytená história top animovaných filmov a animovaných rozprávok.

História top animovaných filmov a Walt Disney

Top animované filmy začali písať svoju najväčšiu históriu s vznikom filmového štúdia The Walt Disney Company. Filmové štúdio Walt Disney vzniklo už v roku 1923. Založili ho bratia Walt a Roy Disneyovci. Štúdio sa od samého začiatku špecializovalo na vtipné animované Disney filmy a rýchlo získavalo prestíž. Prvé veľké úspechy oslávilo so sériou Alice Comedies a nasledoval Šťastný králik Oswald.

V roku 1928 sa na svet pozrela najznámejšia Disney postavička Mickey Mouse, ktorá sa okamžite stala oficiálnym maskotom celej spoločnosti The Walt Disney Company a priniesla jej zisk. Aká rozprávka od Disneyho sa stala prvým celovečerným Disney filmom? Bola to kreslená rozprávka od Disney Snehulienka a sedem trpaslíkov v roku 1937. Úspech a zisk Snehulienky predčil všetky očakávania a výsledky boli grandiózne.

Z utŕžených peňazí za Snehulienku a sedem trpaslíkov začalo Disney štúdio budovať svoje sídlo v Burbanku v Kalifornii a produkovalo ďalšie krátkometrážne a celovečerné top animované Disney filmy. Počas druhej svetovej vojny a po jej skončení produkcia najlepších animovaných rozprávok trochu stagnovala, ale štúdio rýchlo nadviazalo na predvojnové úspechy a pokračovalo s ďalšími veľkými projektami, ktorými boli nové animované rozprávky, vstup na televízne obrazovky, výstavba Disneylandu a pod.

Po smrti oboch bratov sa vedenie spoločnosti Disney neustále menilo, členovia predstavenstva boli aj rodinní príslušníci bratov Disneyových a ich nasledovatelia. V priebehu rokov vznikalo mnoho sporov, predpredávali sa akcie, nakupovali sa práva, rozhodovalo sa, aký smerom sa bude štúdio Disney ďalej uberať.

Bratia Disneyovci za sebou nechali taký veľký, nezameniteľný a úspešný koncept, že štúdio aj naďalej pokračuje v tom, čo bratia započali. The Walt Disney Company sa neustále rozširuje. V roku 2009 Disney kúpilo spoločnosť Marvel Entertainment a v roku 2012 aj americkú filmovú spoločnosť Lucasfilm. Najnovšie a najlepšie animované rozprávky od Disneyho, teda jednoducho najlepšie Walt Disney rozprávky, je možné sledovať na streamovacej službe Disney+.

Najznámejšie animované rozprávky Disney

Disney štúdio má na konte desiatky celovečerných animovaných rozprávok Disney, ktoré môžeme označiť za najlešie animáky. Rozprávky od Disney nepatria k filmom podľa skutočnej udalosti a nie vždy je možné v reálnom svete nájsť filmové miesta. Aj animovaná rozprávka s poučným príbehom môže byť dobrým motivačným filmom pre deti. Najznámejšie kreslené rozprávky Disney sú:

 • Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937)
 • Bambi (1942)
 • Popoluška (1950)
 • Lady a Trump (1955)
 • 101 dalmatíncov (1961)
 • Kniha džunglí (1967)
 • Malá morská víla (1989)
 • Kráska a zviera (1991)
 • Leví kráľ (1994)
 • Medvedí bratia (2003)
 • Na vlásku (2010)
 • Ľadové kráľovstvo (Frozen) (2013)
 • Odvážna Vaiana: Legenda o oceáne (2016)
 • Ľadové kráľovstvo II (Frozen II) (2019)
 • Raya a posledný drak (2021)

Najnovšie animované rozprávky Disney, ktoré ašpirujú na titul najlepšie animáky, sú Divnosvet a Foster. Kreslené rozprávky Disney sa v súčasnosti striedajú s hranými rozprávkami od Disney. Streamovacia služba Disney+ obsahuje celý rad najnovších a najlepších animovaných rozprávok Disney. Konkrétne ide o takmer 7000 dielov seriálov a 500 animovaných rozprávok od Disney.

15 najlepších animovaných filmov všetkých čias

Nižšie v článku je predstavených 15 najlepších animovaných Disney filmov všetkých čias so základnými údajmi, rokom vydania a štúdiom, ktoré stojí za top animovaným filmom. Najlepšie animované Disney filmy nie sú výhradne pre deti, ako napríklad najlepšie Walt Disney rozprávky. Rovnako dospelí sa pri vtipných animovaných filmoch príjemne odreagujú (napríklad pokiaľ ich nudia najstrašidelnejšie horory), alebo môžu tráviť čas so svojimi deťmi a nechať sa spolu s nimi unášať kúzlom animovaných rozprávok Disney. Sú obdobia, ktoré jednoducho ponúkajú nájsť si najlepšie animované filmy na pozeranie, rozprávky na stiahnutie, alebo vytiahnuť z poličky zaujímavú knihu, zodpovedajúcu konkrétnemu počasiu alebo nálade.

1. Lady a Tramp

 • Disney, 1955, USA
 • 75 minút

Kreslená rozprávka Disney Lady a Tramp patrí medzi najkrajšie a najdojemnejšie. Psia slečna Lady je kokršpanielka z bohatej rodiny a náhodne sa zoznámi s túlavým psom Trampom. Romantický príbeh o láske dvoch psov začína. Medzi známe scény z animovanej rozprávky Disney patrí tá, v ktorej Lady a Tramp spoločne jedia špagety.

2. Leví kráľ

 • Disney, 1994, USA
 • 89 minút

Za Levím kráľom stojí štúdio Disney. Málokto vie, že Leví kráľ mal predlohu v postave Hamleta od Williama Shakespeara. Príbeh Levieho kráľa sa odohráva v Afrike na savane a sleduje kráľa všetkých zvierat, leva Mustafu. Tomu sa narodí syn Simba, ktorého narodenie oslavuje celá ríša zvierat. Jedine Mustafov brat Scar nie je nadšený, Chce sa totiž stať kráľom namiesto Mustafu a Simba je prekážkou. Príbeh animovanej rozprávky Disney sa dočkal aj dvoch pokračovaní. Prvým bolo Leví kráľ: Simbov príbeh z roku 1998 a druhým Leví kráľ: Hakuna Matata z roku 2004.

Hand

3. Toy Story

 • Disney + Pixar, 1995, USA
 • 80 minút

"Do nekonečna a ešte ďalej!" Neexistuje snáď človek, ktorý by nepoznal túto vetu, ktorú predniesol slávny Buzz Lightyear vo filme Toy Story: Príbeh hračiek. Animovaná rozprávka Disney Toy Story bola ako historicky prvá vyrobená pomocou počítačovej animácie. Príbeh hračiek je aj dnes často preferovanou rozprávkou na stiahnutie zadarmo. Dej sleduje príbeh hračiek malého chlapca Andyho.

Keď Andy opustí svoju izbu, jeho hračky ožívajú. Toy Story má 3 ďalšie pokračovania: Toy Story 2: Príbeh hračiek z roku 1999, Toy Story 3: Príbeh hračiek z roku 2010 a Toy Story 4: Príbeh hračiek z roku 2019. Postavičku kovboja Woodyho nahovoril v anglickom origináli herec Tom Hanks.

4. Shrek

 • DreamWorks, 2001, USA
 • 90 minút

Animovaný film Shrek vznikol na motívy zaujímavej rozprávkovej knihy Shrek. Najlepší animovaný film Shrek získal ako prvý Oscara v kategórii celovečerný najlepší animovaný film. Zlobor Shrek si žije vo svojej bažine a je vyrušený rozprávkovými postavičkami, ktoré boli k nemu vyhnané. Shrek sa zoznámi s Oslíkom a vydajú sa do paláca. Shrek sa dohodne s Lordom Farquaadom na výmennom obchode.

Shrek zachráni princeznú Fionu z hradu, v ktorom je uväznená, a Lord Farqaad vyženie rozprávkové bytosti zo Shrekovej bažiny. Dobrodružstvá vtipného animovaného filmu Shrek môžu začať. Oslíka v origináli nahovoril komik Eddie Murphy a princeznú Fionu herečka Cameron Diaz. Shrek sa dočkal troch ďalších pokračovaní: Shrek 2 z roku 2004, Shrek Tretí z roku 2007 a Shrek: Zvonec a koniec z roku 2010.

5. Doba ľadová

 • Blue Sky Studios, 2002, USA
 • 78 minút

Prvý diel Doby ľadovej sa na nás usmial v roku 2002. Vtipný animovaný film Doba ľadová patrí k najznámejším animovaným filmom. V krátkosti dej sleduje putovanie pravekých zvierat a ich snahu zachrániť a vrátiť ľudské mláďa jeho rodičom. Nasledovali 4 ďalšie časti: Doba ľadová 2: Odmäk v roku 2006, Doba ľadová 3: Úsvit dinosaurov v roku 2009, Doba ľadová 4: Zem v pohybe z roku 2012 a Doba ľadová: Mamutí tresk z roku 2016. Mamuta Manfreda v anglickom origináli nadaboval herec Ray Romano, známy zo sitcomu Raymonda má každý rád.

6. Hľadá sa Nemo

 • Walt Disney + Pixar, 2003, Austrália a USA
 • 100 minút

Hľadá sa Nemo patrí medzi kultové animované rozprávky Disney v spolupráci so štúdiom Pixar. Príbeh hovorí o tom, ako sa malá rybička Nemo dostane do zajatia a jej kamaráti sa ju snažia zachrániť. Vtipnú rybku Dory nadabovala americká herečka a komička Ellen DeGeneres. Na top animovaný film voľne nadväzuje snímok z roku 2016, Hľadá sa Dory.

7. Rodinka Úžasných

 • Pixar, 2004, USA
 • 115 minút

Top animovaný film Rodinka Úžasných rozpráva príbeh vyslúžilého superhrdinu Boba Parra. Žije obyčajný život so svojou manželkou a tromi deťmi. Jedného dňa je ale povolaný na novú misiu a musí znovuobjaviť svoje stratené schopnosti, zručnosti a skúsenosti. Do cesty mu vstúpi lotor Syndrom. Nie všetci hrdinovia sa objavujú nutne v Marvel filmoch. Animovaný film Rodinka Úžasných má pokračovanie Rodinka Úžasných 2 z roku 2018.

8. Madagaskar

 • DreamWorks, 2005, USA
 • 86 minút

Ďalší najlepší film z dielne DreamWorks Madagaskar sa dočkal dvoch ďalších dielov: Madagaskar 2: Útek do Afriky z roku 2008 a Madagaskar 3 z roku 2012. Keď sa partička zvierat pokúsi utiecť zo ZOO a skutočne sa im to podarí, začína neuveriteľné dobrodružstvo. Na vtipnom animovanom filme sa skutočne od srdca zasmejete, pretože príbeh zebry Martyho, hrošice Glorie, leva Alexa a žirafy Melmana srší vtipom a originalitou od začiatku až do konca. Originálneho dabingu sa chopil Ben Stiller (lev Alex), Chris Rocsk (zebra Marty) či David Schwimmer (žirafa Melman).

9. Ratatouille

 • Disney + Pixar, 2007, USA a Francúzsko
 • 111 minút

Ratatouille je rozprávka pre milovníkov jedla, kuchyne a varenia. Potkan menom Remy netúži po ničom inom, než stať sa uznávaným kuchárom vo vychýrenej reštaurácii. V tom Remymu pomôže upratovač Linguini. Všetko sa odohráva v Paríži a mesto je ako animované kúzelné možno ešte viac ako v skutočnosti. Paríž z animovanej rozprávky od Disney Ratatouille patrí k filmovým miestam, ktoré je možné navštíviť osobne.

10. Vianočná koleda

 • Disney, 2009, USA
 • 92 minút

Z výhradne vianočných filmov a rozprávok bol do zoznamu 15 najlepších animovaných filmov vybraný top animovaný film Vianočná koleda. Vznikol na motívy rovnomennej zaujímavej knihy Charlesa Dickensa. Vianočná animovaná rozprávka rozpráva príbeh skúpeho Ebenezera Scrooga, ktorého zaujímajú len a len peniaze.

Ebenezer sa stretne s duchom svojho zosnulého obchodného partnera, ktorý ho varuje, že za svoje zlé chovanie platí v posmrtnom živote a chce ho zachrániť od podobného osudu. Ebenezera Scrooga navštívia 3 duchovia Vianoc a otvoria mu oči. Originálneho dabingu sa zhostil Jim Carrey, Gary Oldman a Colin Firth.

11. Ako si vycvičiť draka

 • DreamWorks, 2010, USA
 • 94 minút

Trojdielna séria Ako si vycvičiť draka z dielne DreamWorks patrí medzi najúspešnejšie animované filmy posledných rokov. Najlepší animovaný film Ako si vycvičiť draka sa odohráva vo svete vikingov a premožiteľov drakov. Mladý viking Štikút sa má, ako jeho otec, stať premožiteľom drakov. Je však slabý v porovnaní so svojimi vrstovníkmi a úloha je pre neho neľahká.

Štikút natrafí na najobávanejšieho draka, ktorého však nedokáže zabiť. Spriatelí sa s ním a pomenuje ho Bezzubý. Druhý diel z roku 2014 sa volá Ako si vycvičiť draka 2 a tretí z roku 2019 má názov Ako si vycvičiť draka 3. Na animovaný film nadväzuje aj seriál Ako si vycvičiť draky, ktorý bol vysielaný v dvoch sériách.

12. Na vlásku

 • Disney, 2010, USA
 • 100 minút

Na vlásku je animovaná rozprávka Disney vytvorená na motívy rozprávky Krásna Locika od bratov Grimmovcov. Rozprávka Na vlásku sleduje príbeh korunnej princezny Rapunzel, ktorú uniesla čarodejnica Gothel a 18 rokov ju nedobrovoľne drží vo veži. V animovanej rozprávke sa objavujú kúzla, zvieratá, ktoré rozprávajú a príbeh lásky. Na animovanú rozprávku Na vlásku nadväzuje šesťminútová groteska z roku 2012 Na vlásku šťatne až naveky.

13. Ľadové kráľovstv (Frozen)

 • Disney, 2013, USA
 • 102 minút

Predstavovať Ľadové kráľovstvo, známe aj pod svojim originálnym názvom Frozen, asi nie je nutné. Elza s magickými schopnosťami, jej sestra Anna, obchodník Krištof, sob Sven a snehuliak Olaf sú preslávení. K tomu stačí pridať kultovú piesň Von to dám (Let It Go v originále) a jedna z najúspešnejších Disneyoviek je na svete. Úspech top animovaného filmu bol taký obrovský, že sa v roku 2019 dočkal pokračovania, Ľadové kráľovstvo II.

14. Odvážná Vaiana: Legenda o konci sveta

 • Disney, 2016, USA
 • 107 minút

Odvážna Vaiana: Legenda o konci sveta (v origináli Moana) je celkom netradičná rozprávka od Disney. Príbeh animovaného filmu začína na havajskom ostrove Motunui, kde ľudia žijú podľa tradičnej starej kultúry. Dcéra náčelníka Vaiana (Moana) je unesená legendami, ktoré jej rozprávala babička a stane sa súčasťou jednej podobnej oživenej legendy. Animovaná rozprávka je plná tradičných havajských bohov a divákov čaká veľké dobrodružstvo. Postavu Mauiho nadaboval Dwayne Johnson.

15. Vpred

 • Disney + Pixar, 2020, USA
 • 114 minút

Medzi najnovšie animované rozprávky patrí Vpred (v origináli Onward). Animovaný film sa odohráva vo svete fantázie. Dvaja bratia elfovia Ian a Barley sa vydajú na dobrodružnú výpravu hľadať artefakt, ktorý privedie na jeden deň ich zosnulého otca späť. Animovaný film Vpred je inšpirovaný príbehom režiséra snímku, ktorý so svojím bratom prišli o otca ako malé deti.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Rekreačné poukazy pre zamestnancov: Na dovolenku aj letný tábor

Príspevok na rekreáciu alebo tzv. Rekreačné poukazy môžete žiadať už od 1.1.2019. Na koho čakajú zmeny? A ako to celé funguje? Na zamestnávateľov čakajú nové povinnosti a nie každý zamestnanec má na poukazy nárok.

Aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

Množstvo ľudí sa pri nakupovaní veľmi nezamýšľa. Vybrané položky zaplatia kartou, ktorú priložia k platobnému terminálu a neuvažujú nad tým, o aký typ karty vlastne ide. Je preto čas pripomenúť si, aký je vlastne rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou.

Čistenie podlahy vôbec nemusí byť žiadna drina

Nezáleží na tom, či máte doma drevenú podlahu, laminát či vinyl, čistiť musíte úplne všetky. Veď napokon, samé sa to neurobí, však?

Ďalšie články