8 filmov, ktoré vás nakopnú do podnikania

Prinášame vám výber tých najlepších filmov o podnikaní. Tieto motivačné filmy na večer inšpirujú najmä tých, ktorí hľadajú nápady na podnikanie, alebo si lámu hlavu nad tým, ako začať podnikať. Inšpirujte sa filmami zo sveta podnikania.

Na plátnach sa doposiaľ objavili stovky príbehov tých najúspešnejších podnikateľov, ktorí sa ponorili do vôd dobrodružného podnikania. Nudný stereotyp v týchto filmoch nečakajte. Uvidíte príbehy ľudí, ktorí vám poradia ako sa dostať z dlhov až na vrchol. Uvidíte ale aj príklady, ako sa to robiť nemá a kam až môže viesť neoprávnené podnikanie – častokrát až do väzenia, alebo k drogovej závislosti. Niektoré tak pripomínajú skôr horory podľa skutočnej udalosti. Nájdete medzi nimi svojho favorita?

Kruh

Nie, nejedná sa o známy horor s desivou Samarou. Tá nikomu k podnikaniu nepomôže. Ide o americký film The Circle z roku 2017, kde zahviezdili Emma Watson a Tom Hanks. Kruh je spoločnosť tvorená supermodernými budovami, neobyčajne upraveným areálom a vizionármi, ktorí v nej žijú. Pracujú, navštevujú koncerty, bavia sa a celý svoj život zasvätia tejto high-tech spoločnosti.

Celý koncept Kruhu je postavený na transparentnosti, otvorenosti ľudí a zdieľaní svojho života. Každý vidí všetko, počuje všetko, vie všetko. Film celý tento koncept zobrazuje idylicky až do bodu, keď sa dokonalý svet pod neustálym dohľadom začne meniť na nočnú moru.

Kruh je ukážkou toho, ako moderné technológie a online podnikanie dokážu pohltiť davy a držať všetku moc vo svojich rukách. Kruh je perfektným príkladom toho, ako by mohlo vyzerať pracovné prostredie a ako by sa mali rozvíjať pozitívne vzťahy medzi zamestnancami.

Iron Man

Tento filmový počin dnes už patrí medzi kultové Marvel filmy. Iron man nám pomôže nahliadnuť do sveta milionára a geniálneho vynálezcu Tonyho Starka, ktorý prerazil s firmou Stark Industries, vyrábajúcou zbrane hromadného ničenia. Tony si užíva život a obklopujú ho samé vychytávky. Jeho riskantné podnikanie a úspech ho privedie do viacerých šlamastík, ale svojim dôvtipom, inteligenciou a samozrejme pomocou jeho superobleku sa zo všetkého hravo dostane. Odkaz tohto MARVEL filmu pre budúcich podnikateľov je jasný. Žiadny limit neexistuje.

Vlk z Wallstreet

Vlk z Wallstreet, teda milionár Jordan Belfort, ktorého perfektne stvárnil Leonardo DiCaprio, je tiež skvelou ukážkou toho, ako sa dostať z nuly na stovku za pár rokov. Film z roku 2013 je právom zaradený do žánru „čierna komédia”. Ide o príbeh newyorského burzového makléra, ktorý vedie spoločnosť zaoberajúcu sa podvodmi s cennými papiermi a korupciou. A to všetko, kvôli jeho jedinej láske – peniazom. Jordan Belfort si užíva život neopakovateľným spôsobom, ktorý na podnikateľskú kariéru presvedčí snáď každého. Má autá, ženy, jachty a to najdôležitejšie: obdiv.

Diabol nosí Pradu

Pre čerstvú absolventku Andy, ktorú stvárnila Anne Hathaway, je vysnívaná pozícia v módnom časopise vrchol jej kariéry. Kvôli snahe zapáčiť sa a vyhovieť svojej nepríjemnej nadriadenej – ktorú mimochodom stvárnila Meryl Streep – je táto utiahnutá novinárka nútená absolútne zmeniť svoj zovňajšok aj správanie. A to všetko len pre to, aby do brandže lepšie zapadla a ľudia ju brali vážne.

Tento film je ukážkou toho, koľko je človek schopný spraviť pre to, aby sa dostal na svoje vysnívané miesto. Receptom je odvaha, premiešaná s veľkou dávkou bojovnosti, kusom odhodlania a dochutená motiváciou. A s hotovým nápadom sa môže vyraziť do sveta.

Stážista

Stážista, alebo The Intern, nie je v tomto filme nikto iný ako legendárny Robert De Niro, ktorý sa v postave Bena aj v pokročilom veku 70 rokov, rozhodol prihlásiť na stáž v modernom e-shope. Potýka sa s každodennými „problémami”, ktoré prináša online podnikanie: počítače, internet a neprehľadná spleť sociálnych sietí. Pre niekoho by to mohlo pripomínať skôr horory podľa skutočnej udalosti, ale Ben si napokon vo firme nájde svoje miesto a stane sa príkladom aj pre ostatných pracovníkov. Tento príbeh poukazuje na to, že nikdy nie je neskoro začať budovať svoju kariéru a ukázať svetu, čo vo vás drieme. Treba sa len chopiť príležitosti a nebáť sa vykročiť do neznáma.

Kravaťáci

Seriál, ktorý prišiel s niekoľkými sériami príbehov z právnického prostredia motivoval k podnikaniu a práci v právnickej firme určite mnohých. Vždy taktný a zároveň dôvtipný Harvey Specter, v hlavnej úlohe, nám ukazuje, že právničina má šmrnc, hlavne keď sa v tejto sfére vyznáte, viete ako sa vyjadrovať a máte vždy kvalitný oblek. Čo si zo sledovania môže divák odniesť? Okrem mnohých poučných termínov a ukážok konaní so špičkovými právnikmi v akcii sa nám otvorí aj pohľad do sveta newyorskej smotánky.

Stávka na neistotu

Alebo The Big Short, rozpráva príbeh o skupine štyroch outsiderov, ktorí ako jediní na Wall Street počítali s tým, že ekonomika nemôže mať nekonečný rast. Tak stavili na jednu kartu, zrazili banky na zem a poriadne si napchali vrecká. A ponaučenie? Neoprávnené podnikanie sa nie vždy vyplatí. Nevyplatí sa tiež snaha nekalými praktikami oklamať svetové banky za účelom vlastného obohatenia. Radšej verte vo svoje schopnosti, aj keď nemáte podporu od okolia. Majte svoju hlavu a nájdite v sebe odvahu na čestné podnikanie.

Miliónová bankovka

Tento film vnukol nápady na podnikanie ešte generácii našich dedov. Pochádza totiž z roku 1954 a nakrútený bol na námet poviedky Marka Twaina. Ide o príbeh jachtára Henryho, ktorý sa kvôli búrke nechcene vylodil v Londýne. Bol úplne bez peňazí, keď stretol dvoch bohatých bratov a uzavrel s nimi nezvyčajnú stávku. Bratia Henrymu na mesiac požičali miliónovú bankovku. Mysleli si, že sa mu za mesiac nepodarí bankovku ani len rozmeniť, Henry sa ale vynájde a ešte si na burze aj zarobí tučný balík.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Chcete byť šťastný? Poradíme vám ako na to

Máte pocit, že vám nič nevychádza? Nič vás neteší? Šťastie vás obchádza oblúkom? Aby ste boli šťastný a spokojný, musíte preto aj niečo urobiť. Ak budete len čakať, kedy na vás príde rad, môže sa stať, že to nebude nikdy. Ako teda byť šťastný?

Workoholik: Keď je práca nadovšetko

Ste dlho v práci? A neviete vypnúť ani doma? Možno ste workoholik. Ale nebojte sa, vaša diagnóza sa dá liečiť. Ako spoznáte workoholika a ako s tým bojovať? Existuje niekoľko príznakov. Čítajte ďalej.

Ďalšie články