Filmové miesta rozprávok a najlepších filmov

Filmoví fanúšikovia poznajú niektoré kultové filmy a najlepšie rozprávky prakticky naspamäť. Skvelou inšpiráciou ako spoznať najlepšie filmy všetkých čias aj z iného uhla pohľadu, je vydať sa na skvelý výlet na rôzne filmové miesta.

Keď budete doma najbližšie riešiť, kam sa vybrať na dovolenku, možno vám postačí aj krátky víkendový pobyt v blízkosti miesta natáčania niektorého z najznámejších filmov.

Návšteva miest, kde sa natáčalo, je nezabudnuteľným zážitkom nielen vďaka tomu, že má návštevník dané miesto spojené s hercami a dejom najlepšieho filmu, ale tiež preto, že pre miesta natáčania bývajú vyberané častokrát najefektívnejšie a najatraktívnejšie lokality. Na Slovensku nie je o filmové miesta núdza. Nasledujúci článok vám predstaví miesta a oblasti, kde sa natáčali kultové filmy a najlepšie rozprávky.

Filmové miesta slovenských rozprávok a najlepších slovenských filmov

Keď sa doma rieši, kde sa vybrať na krátku dovolenku alebo jednodenný výlet po Slovenskej republike, často sa ide na filmové miesta známe zo starých slovenských rozprávok a najlepších slovenských filmov. Pri výbere výletu na miesta natáčania často nehraje rolu hodnotenie filmu, ale skôr atraktivita filmových miest. Väčšina zahraničných najlepších filmov všetkých čias sa, bohužiaľ pre fanúšikov, natáča za oceánom. Niektorí filmoví fanúšikovia sa aj napriek ochote vydať sa do Ameriky musia vzdať nádeje na návštevu miest natáčania.

Napríklad hrdinovia z Marvel filmov sa pohybujú vo fiktívnom svete a animované filmy sú ďalšou kapitolou, do ktorej nie je možné reálne preniknúť. Snáď všetci majú radi kultové filmy ako je Popoluška, konkrétne film z roku 1973 s názvom Tri oriešky pre Popolušku. Návšteva prostredia, kde sa natáčalo, je skutočným zážitkom. Za atmosférou Popolušky treba zavítať na hrad Švihov znázorňujúci usadlosť, kde žila Popoluška so svojou macochou a Dorou. Bydlisko princa je však až v Nemecku na zámku Moritzburg. Z tohto miesta natáčania utekala Popoluška z plesu. Rybník, v ktorom sa vykúpala macocha s Dorou, nájdete pod názvom rybník Mezihoří. Natáčané miesto statku s ukrytými orieškami dnes už bohužiaľ nestojí.

Hlavným žánrom, kde sú najkrajšie filmové miesta zo SR, sú jednoznačne tradičné slovenské rozprávky. Diváci v nich spoznajú predovšetkým hrady, ktoré je možné skutočne navštíviť.

Pokiaľ nemáte príliš veľa voľného času na cestovanie po republike alebo ste fanúšikmi kultových filmov a najnovších rozprávok z hlavného mesta, aj v Bratislave nájdete niekoľko filmových miest. Ak poznáte známe hollywoodské filmy ako Mierotvorca, Dračie srdce či Povstanie, tak možno už tušíte, že kulisu všetkých tvorili viac či menej známe miesta v Bratislave. George Clooney s Nicole Kidman absolvovali akčnú naháňačku po Hviezdoslavovom a Hlavnom námestí. Preslávil sa aj sklad č. 7, ktorý stojí pri Eurovea a kde sa natáčal film Povstanie. Svoje miesto si v Hollywoode našla aj obrátená pyramída Slovenského rozhlasu.

Medzi klasické české rozprávky patrí Šialene smutná princezná s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom v hlavných úlohách. Táto hudobná rozprávka sa natáčala z veľkej časti na krásnom Bojnickom zámku, i keď na záberoch sú samozrejme aj české zaujímavosti a pamiatky. Krásne záhrady z tejto rozprávky sa natáčali na zámku Bojnice, zatiaľ čo nádvorie, popravisko a jeho okolie hostil juhočeský zámok Blatná.

Bojnický zámok patrí k najzachovalejším, najvýznamnejším a podľa mnohých aj k najkrajším pamiatkam na Slovensku. Možno práve preto sa režisér Lamberto Bava a jeho princezná Fantaghiro Alessandra Martines vrátili do jeho nádherných priestorov filmovať niekoľkokrát. Slovenský režisér Juraj Nvota tu nakrútil rozprávku Johankino tajomstvo a natáčala sa tam aj najnovšia rozprávka O liečivej vode, ktorá bola prvýkrát odvysielaná na Vianoce 2020.

Natáčanie na Oravskom hrade

Oravský hrad je jedným z najkrajších historických hradov na Slovensku a na filmárov pôsobí svojou priam magnetickou príťažlivosťou. Natáčala sa tu napríklad čierno-biela verzia filmu Upír Nosferatu z roku 1922. Hrad bol aj filmovým miestom pre československý film Adam Šangala. Pod taktovkou režiséra Václava Vorlíčka sa tu natáčala aj mimoriadne obľúbená rozprávka Sokoliar Tomáš a tiež ďalšia krásna rozprávka Kráľ Drozdia brada. Najnovšou rozprávkou, ktorá sa natáčala na Oravskom hrade, bola Láska na vlásku s Celeste Buckingham, Judit Bárdos a Samuelom Spišákom, ktorý si tu zahral dvojrolu princa Mateja Korvína a kováča Tomáša.

Natáčanie na Spišskom hrade

Spišský hrad, resp. jeho zrúcanina, je skutočnou pýchou Spišského regiónu a zároveň jednou z jeho najväčších dominánt. Natáčala sa tam fantazijná rozprávka Dračie srdce o drakovi a rytierovi. V roku 2007 sa tam natáčal film Posledná légia z obdobia pádu Rímskej ríše. Pri obci Hodkovce pod Spišským hradom sa nachádza socha legionára, ktorá obyvateľom pripomína natáčanie tohto filmu.

Okrem spomínaného hradu a zámku je obľúbeným filmárskym miestom aj Smolenický zámok (Zázračný nos, O liečivej vode), Čachtický hrad (Bathory, Tajomný hrad v Karpatoch), Hrad Červený Kameň (Cinka Panna, Vianočné želanie). Smolenický zámok obklopuje nádherný park a lesy Malých Karpát. Z tajomného Čachtického hradu zostala už len zrúcanina. Hrad Červený Kameň je zas najzachovalejším hradom na Slovensku a nachádza sa na juhovýchodnom svahu Malých Karpát neďaleko Modry.

Miesta natáčania novších najznámejších filmov a slovenských rozprávok

Nový slovenský film režisérky Terezy Nvotovej pod názvom Svetlonoc sa nakrúcal na Liptove a vo Veľkej Fatre. Na prestížnom medzinárodnom filmovom festivale získal cenu Zlatého leoparda. Bol to 75. ročník medzinárodného filmového festivalu Locarno Film Festival. Dej tejto magickej drámy s prvkami mystery a hororu sa odohráva v malej dedinke v slovenských horách. Atmosféru 90. rokov prináša film Invalid režiséra Jonáša Karáska. Točilo sa predovšetkým v Trnave, hlavne exteriérové scény, ale aj v Bratislave v Národnom múzeu.

Nezáleží na tom, kde boli rozprávky natočené a ani na tom, aké hodnotenia filmov dosiahli. Nádherné filmové miesta sa dajú nájsť aj v novších filmoch a rozprávkach. Lepšie identifikovať sa dajú zábery z miest.

Rozprávka Perinbaba a Dva svety nedávno zosnulého režiséra Juraja Jakubiska je citlivým, priam motivačným filmom plným dobrodružstiev, zázrakov a nečakaných zvratov. Do kín mala byť uvedená ešte pred Vianocami roku 2019. Pri nakrúcaní druhej časti Perinbaby využili filmári jeden z najkrajších výhľadov Slovenského raja - Tomášovský výhľad. Východiskovým bodom bolo mesto Spišská Nová Ves a jeho okolie - napríklad odkalisko v Markušovciach pripomína mesačnú krajinu. V mestečku Gelnica sa natáčal pohreb a v Kežmarku svadba v kostole, kde sa natáčala aj pôvodná Perinbaba z roku 1985. Točilo sa však aj v susednej Českej republike, konkrétne v meste Přerov a tiež v ateliéroch v Brne.

Miesta natáčania ďalších kultových filmov

Okrem rozprávok existujú aj filmové miesta spojené s kultovými filmami, ktoré pozná snáď každý. V rozprávke Láska na vlásku sa v niektorých scénach objavil aj Nitriansky hrad a natáčalo sa aj v okolí Dražovského kostolíka. Príbeh o krvavej grófke Bátoričke sa okrem Čachtického hradu nakrúcal v skanzene Pribylina, pri rieke Dunaj, na bratislavskej Kolibe aj vo Vysokých Tatrách. Kaštieľ Betliar, ktorý si zachoval svoje pôvodné zariadenie a zbierky, sa v poslednom čase dostal do povedomia vďaka historickému seriálu 1890, ktorého dej sa odohráva práve na tomto mieste.

Nielen rozprávky, ale aj klasické slovenské filmy, vianočné filmy a rozprávky, ktoré všetci poznáme, nás môžu zaviesť na hrady, do malých dediniek a k zaujímavým prírodným pamiatkam.

Staré slovenské filmy, ktoré sa stali legendami

Slovenská kinematografia sa môže pýšiť mnohými filmovými pokladmi. Aj keď bolo Slovensko dlhú dobu súčasťou Československa, talentovaní slovenskí režiséri dokázali vytvoriť skvelé filmy. Nedá sa nespomenúť starý slovenský film z roku 1965, ktorý sa stal legendou - Obchod na korze. Úžasný herecký výkon herca Jozefa Kronera sa určite tiež zaslúžil o to, že tento film získal svojho času Oscara. Obyvatelia mesta Sabinov sú rozhodne hrdí na to, že tento film sa natáčal práve v ich meste.

Dramatický príbeh Medená veža zaujme milovníkov hôr a vzťahových drám. Svojich úloh sa v ňom zhostili také hviezdy, ako Štefan Kvietik, Ivan Mistrík, Michal Dočolomanský či Emília Vášaryová. Film sa natáčal vo Vysokých Tatrách, v Lomnickom sedle. Na vrchu Lomnického sedla sa nachádza informačná tabuľa, ktorá oznamuje turistom, že sa tu tento film natáčal. Voľným pokračovaním starého slovenského filmu Medená veža je film Orlie pierko z roku 1971.

Pre natáčanie filmov je rozhodne atraktívne aj okolie Brezna, a to vďaka nádhernej okolitej prírode. V dedine Čierny Balog bol natočený už kultový film Juraja Jakubiska Nevera po slovensky a tiež dráma Pokoj v duši z roku 2009. Film Zem, ktorá hľadá svoje nebo, bol natočený v obci Pohorelá. Pozadie filmu Desať percent nádeje sa odohráva v pracovnom prostredí Železiarní Podbrezová, ale opäť aj v obci Čierny Balog.

Zahraničné najlepšie filmy všetkých čias natáčané v SR

Na Slovensku sa nenatáčajú len tuzemské filmy. Nesmieme zabudnúť ani na zahraničné najlepšie filmy všetkých čias, kvôli ktorým vyrazili herci z cudziny k nám, na Slovensko. Hlavné mesto Bratislavu si na natáčanie vybrala aj bondovka Dych života. Bond dokonca ako čierny pasažier cestoval aj bratislavskou električkou. Film mal premiéru v kinách v roku 1987. Ďalšími snímkami, ktoré boli natočené v Bratislave, sú Mierotvorca a Červená volavka. Vďaka Mierotvorcovi navštívila Bratislavu Nicole Kidman a George Clooney a Incheba sa načas premenila na veliace stredisko Pentagonu.

Súľovské skaly pred niekoľkými rokmi navštívil štáb najväčšej streamovacej služby sveta, Netflixu. Hlavný hrdina výpravného seriálu Marco Polo cestuje s Chánom na lov, vyberú sa do Súľovských skál, pretože táto filmová lokalita pripomína mongolské územie. Mimochodom, v Súľovských skalách nakrútili zopár scén aj pre nezabudnuteľnú slovenskú rozprávku Soľ nad zlato. Na východe Slovenska vo Veľkej Fatre sa odohráva dôležitá časť vojnového akčného filmu Za nepriateľskou líniou. Okrem Veľkej Fatry sa natáčalo aj na Martinských Holiach, v Ľubochnianskej doline, aj pri obci Háj neďaleko metropoly východného Slovenska, Košíc.

Prečo natáčajú zahraniční filmári práve na Slovensku

Zahraniční filmári, predovšetkým americkí, sú v Európe často motivovaní rôznymi daňovými úľavami. Tieto výhody môžu ovplyvňovať rozhodnutia filmových spoločností tráviť napríklad v našej krajine viac času a investovať viac peňazí do natáčania. Ceny jednotlivých služieb, ktoré využíva najmä početný štáb, sú v západných krajinách vyššie. U nás sú lákavé ceny, daňové vratky, dostupnosť vhodných miest a kvalitné tímy odborníkov, technikov a iného personálu

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Kritické myslenie: Čo to je a prečo je dobré ho mať?

V práci využije kritické myslenie takmer každý manažér, lekár, učiteľ, ale aj taký novinár alebo umelec. Teda takmer všetci kreatívni pracovníci. Ale čo to kritické myslenie znamená? A prečo by ste ho mali mať aj vy?

Vyplatenie nemocenských dávok. Kedy a kde?

Ste práceneschopný. Asi už viete, že máte nárok na náhradu mzdy či nemocenské. Ale viete kedy vám bude vyplatené?

Koniec zlým vzťahom v práci. Tipy ako na to

Vzťahy v práci nie sú vždy ideálne. Nie každý s každým si vždy sadne a vždy sa v tíme objaví niekto, kto jednoducho nezapadá. Alebo si nerozumiete so šéfom. Ako na dobré vzťahy na pracovisku? Čítajte a dozviete sa to.

Ďalšie články