6 dôvodov, prečo si do práce zobrať svojho psa

Benefity, akými zamestnávatelia lákajú nových zamestnancov sú dnes už o niečom úplne inom. Napríklad mileniálom záleží najmä na flexibilnej pracovnej dobe, možnosti pracovať z domu alebo mať dog friendly office. Čo to je?

Možno poznáte z filmov alebo z počutia, že si niekto do práce so sebou zoberie aj svojho psa, alebo iného domáceho miláčika. Nebudeme klamať, vieme aj o firmách, kam si zamestnanci prinesú aj králika alebo hada. U nás sa to však zatiaľ neženie do extrémov a držíme sa najmä psíkov.

Verte či nie, mať so sebou v práci aj štvornohého pomocníka má aj mnoho výhod. Samozrejme, nie v každej firme je možné tento benefit poskytovať. A rovnako je práve tento benefit - dog friendly office, alebo kancelárie, kde sú chlpáči povolení, pomerne novým trendom. Láka najmä mladých ľudí a niet sa čomu čudovať, že jeho obľúbenosť neustále stúpa. Veď pes je predsa náš najlepší priateľ.

Pes na pracovisku

Len pred pár rokmi bola táto možnosť celkom vylúčená. Pes na pracovisko predsa nepatrí. Dnes už je to inak a svet objavuje výhody dog friendly kancelárií. Musíme však povedať, že zaviesť tento benefit nie je zase tak úplne jednoduché. Potrebujete mať priestory vhodné pre psa.

Typicky majú dog friendly kancelárie menšie firmy, kde je jednoduchšie zaviesť politiku dog friendly office bez problémov. Do banky medzi klientov si psíka zoberiete len ťažko.

Prečo mať dog friendly office?

Možno ste počuli o tom, že pes, alebo iný domáci miláčik, znižujú stres, pomáhajú vám uvoľniť sa alebo dokonca dokážu zlepšiť motiváciu a vzťahy. To je len pár dôvodov, prečo by ste mali skúsiť zaviesť u vás vo firme dog friendly office, ak ju ešte nemáte.

1. Pes znižuje stres

Chlpáči na pracovisku znižujú hladinu stresu a dokážu zamestnanca uvoľniť. Dokazujú to aj štúdie, ktoré porovnávali stres u zamestnancov, ktorí si do práce zobrali psa a tých, ktorí naopak nie. Tí, ktorí si psa do práce zobrať nemohli, boli výrazne viac v strese a napätí.

2. Pes pomáha pozitívnej sociálnej interakcii

Kto by nemal rád psov? Dog friendly kancelária s niekoľkými chlpáčmi okolo vás dokáže zvýšiť spokojnosť zamestnancov, zlepšiť ich morálku a budovať atmosféru tímovej práce a komunikácie. Uznajte sami, že pes alebo iné zviera, je jednoducho dobrým konverzačným bodom.

3. Pes zlepšuje image firmy

To, že vo firme povolíte vstup zvieratám, môže naštartovať zákazníkove vnímanie vášho podnikania. Väčšina zákazníkov a klientov má pozitívnu odozvu, ak im je ponúknutá možnosť interakcie so zamestnancovým chlpáčom. A dokonca im môže aj pomôcť uvoľniť sa a užiť si návštevu vašej firmy. Prípadne ocení, že si môže priviesť aj svojho chlpatého spoločníka. Prítomnosť psa na pracovisku dokáže tiež zjemniť image firmy a vaše podnikanie sa bude javiť ako progresívnejšie a mysliace dopredu.

4. Pes zvyšuje výkonnosť zamestnancov

Zamestnanci firiem, v ktorých majú benefit dog friendly office, majú tendenciu pracovať dlhšie a mať menej absencií v práci. Nemusia sa totiž náhliť domov, aby mohli ísť na prechádzku so psom alebo prísť domov, kde uvidia, že ich miláčik sa cíti pod psa. :)

5. Pes priťahuje talenty, ktoré už majú svojho psa

Zmena zamestnancov je pre firmu nákladná a firmy hľadajú nové možnosti, ako pritiahnuť a udržať si zamestnancov, práve medzi benefitmi. Rovnako, ako si žena môže vybrať pracovisko s lepšími možnosťami materskej a rodičovskej dovolenky alebo so škôlkou priamo vo firme, je aj dog friendly kancelária veľkým lákadlom z rovnakých dôvodov pre potenciálneho perspektívneho zamestnanca.

6. Povolenie pre psov = otvorené dvere pre mileniálov

Mileniálovia sú známi tým, že si vyberajú firmy, kde majú práve benefit dog friendly office. Dôvod je jednoduchý. Mileniálovia dávajú prednosť svojej kariére, do manželstva idú neskôr a deti majú rovnako až v neskoršom veku, keď sú na ne pripravení. Aj preto je ich život na začiatku zaplnený práve spoločnosťou psa alebo iného domáceho miláčika. A práve k nim sa často mileniálovia, ale nielen oni, správajú ako k ďeťom (čo by ste pre tie psie oči nespravili, že?). Ponúknite im možnosť zobrať si ho do práce a získajte tak spokojnejších zamestnancov.

Ak chcete zabodovať u mileniálov a získať ich do svojej firmy, ponúknite im okrem voľnosti aj dog friendly office. Uvidíte, že medzi konkurenciou to určite zaberie.


Samozrejme, že mať v kancelárii štvornohých pomocníkov nie je jednoduché. A než tento benefit zvolíte, mali by ste sa uistiť, že pracovisko je vhodné aj pre prítomnosť psov. Je dobré, ak máte otvorené priestory a pes tak môže bez obáv skúmať prostredie. Problémom môže byť aj hluk, ktorý môže pes spôsobiť, prípadne aj alergia kolegov na psov alebo kolega, ktorí jednoducho nemá psov rád.

My sme však za viac dog friendly kancelárií. Veď za lepšiu pracovnú morálku to predsa stojí, no nie?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Home office: Benefit modernej doby

Home office alebo „prácu z domu“ v súčasnosti využíva čoraz viac ľudí. A mnohé firmy ho majú na zozname benefitov, ktoré poskytujú. Ako to ale je v skutočnosti? A ako home-office funguje?

Flexibilná pracovná doba: Je dôležitejšia než vyššia mzda?

Flexibilná pracovná doba je dnes benefitom, ktorý často láka mnoho ľudí. Pre niekoho je dokonca dôležitejší než vyšší plat. Flexibilnú pracovnú dobu oceňujú najmä mamičky, ale aj študenti.

Ďalšie články