Home office: Benefit modernej doby

Home office alebo „prácu z domu“ v súčasnosti využíva čoraz viac ľudí. A mnohé firmy ho majú na zozname benefitov, ktoré poskytujú. Ako to ale je v skutočnosti? A ako home-office funguje?

Aj na Slovensku už zamestnávatelia čím ďalej tým viac poskytujú svojim zamestnancom možnosť home-office, teda pracovať z domu. Niekedy je to obmedzené na dni a inokedy zasa vôbec. Vedeli ste, že tento benefit, keď nemusíte byť v kancelárii, ale môžete pracovať takmer odkiaľkoľvek, využíva takmer 13 % zamestnancov? Čo je na tomto benefite také lákavé?

Predsudky alebo nulové možnosti

Aj napriek tomu, že by sme mohli povedať, že home-office patrí k tým benefitom, ktoré sú dnes už súčasťou základného balíčku, mnohé firmy ho stále vo svojej ponuke nemajú. Prečo? Môžu to byť predsudky, že zamestnanec doma nebude tak produktívny ako v kancelárii alebo nebude pracovať vôbec. Áno, vylúčiť sa to nedá a pokiaľ takémuto zamestnancovi nechcete dať sledovací náramok, tak sa to ani nedozviete.

Sú aj také firmy, kde možnosť ponúknuť zamestnancom home-office je nulová, či už z prevádzkových dôvodov alebo z charakteristiky práce.

Každá firma môže mať home-office

Tu vás sklameme. Nie každá firma môže home-office poskytovať, pretože nie vždy to umožňuje povaha práce. Ak pracujete vo výrobe, svoju prácu by ste z domu asi robili len veľmi ťažko. Rovnako sú na tom zamestnanci, ktorí pracujú s ľuďmi, napríklad v banke alebo v obchode.

Rovnako ako firmy, tak ani každý zamestnanec nie je stavaný na to, aby mohol pracovať z domu.

Výhody home-office

Ak vaša firma poskytuje home-office, tak je to naozaj skvelé. Aké sú teda výhody takejto práce z domu? Zamestnávateľovi sa určite hodia najmä výhody v úspore nákladov, najmä čo sa týka fyzického pracoviska. Veľká výhoda je samozrejme aj v úspore času, kedy zamestnanec nemusí do práce cestovať a tento čas tak využije na prácu z pohodlia domova. Tiež, ak pracujete z domu, máte na prácu viac kľudu, nie sú tu kolegovia, s ktorými jednoducho musíte prebrať veci, ktoré sa práce vôbec netýkajú. Neruší vás teda kolektív a ruch vo firme.

Ak pracujete z domu, alebo máte home-office, dokážete aj lepšie vyvážiť osobný a pracovný život. Najmä pre generáciu X a Y je tento bod veľmi dôležitý.

Home-office na cestách

Nesporná výhoda home-office je aj v tom, že ju nemusíte vykonávať len z domova, ale takmer všade, kde budete mať pripojenie k internetu. Môžete tak teda cestovať do rôznych krajín, pracovať z kaviarne, coworkingu alebo jednoducho navštíviť rodinu a pracovať od nej. Určite oceníte, keď vymeníte raz za čas kanceláriu za pohodlný gauč alebo nádhernú pláž. A navyše, zmena prostredia podporuje kreativitu, tak smelo do toho.

Motivácia je základ

Home-office je dnes jeden z benefitov, ktorý najmä mladí ľudia očakávajú a považujú ho za štandard. Pravdou zostáva aj to, že home-office je často aj motivujúci, keďže ráno si môžete pospať, v kľude si dať raňajky a najmä sa nemusíte ponáhľať, aby ste stihli cestu do práce a vyhli sa zápche. Flexibilný pracovný čas je tiež veľmi vhodným prostriedkom k motivácii, keďže si zamestnanec môže vybrať kedy bude pracovať, teda či ráno alebo večer, prípadne si prácu rozdelí na časti.

Ak zamestnanec získa viac času na rodinu alebo vlastné aktivity, jeho motivácia udržať si prácu s takýmito možnosťami stúpne.

Nie každý znesie home-office

Ak chcete pracovať z domu, potrebujete aj určitú dávku sebaovládania. Musíte sa naučiť, že doma budete pár hodín pracovať, a preto je dobré si stanoviť čas a vyhradiť si priestor, kde sa budete venovať len práci. Ak sa u vás doma pohybujú ďalší členovia rodiny, napríklad deti, povedzte im, že teraz máte prácu a aby vás nevyrušovali. Kľudne im sľúbte, že sa s nimi budete hrať za hodinu, keď svoju prácu dokončíte.

Samozrejme musí fungovať aj vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom, kde je potreba, aby fungovala dôvera a aby zamestnávateľ vedel, že svoju prácu si odvediete, aj keď nebudete pod dohľadom v kancelárii.

Nemusí to byť len ružové

Napriek tomu, že doma máte na prácu väčší kľud, nemusí to byť pre vás to pravé. Bude vám chýbať interakcia s kolegami alebo so šéfom, môžete sa cítiť, že ste z kolektívu odstrčený. A samozrejme, ak vám chýba sebadisciplína, home-office asi nebude to pravé pre vás.

Ak na home-office pracujete veľmi často, môže sa po čase z vášho domova stať kancelária. A to nechce nikto z nás.

Pre koho je home-office vhodný?

Pracovník vo výrobe, remeselník alebo predavačka. Títo si prácu z domu neužijú. Naopak najväčšie percento pozícií, kde home-office nájdete v ponuke, sa sústreďuje v marketingu, reklame, e-commerce alebo IT. Ruku na srdce, väčšina ajťákov jednoducho pracuje z domu. A rovnako je na tom aj množstvo kreatívnych pracovných pozícií ako novinári, grafici alebo copywriter.

Ako home-office funguje?

V tomto prípade je to na dohode so zamestnávateľom. Niektoré firmy vás v ňom obmedzovať nebudú, iné ho budú poskytovať len čiastočne alebo s obmedzením na jeden alebo dva dni v týždni. Až 69 % firiem však svojim zamestnancom žiadne obmedzenia nekladie a záleží len na dohode a dôvere medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Ak môžete, doprajte svojim zamestnancom možnosť home-office, keď budú môcť pracovať z domu, aspoň pár dní v týždni a zvyšok dní môžu byť v kancelárii. Uvidíte, že sa vám to vyplatí.


Tak čo myslíte? Je home-office skutočne dobrá vec alebo radšej zostanete pri klasike a budete pracovať z kancelárie? Home-office má nesporne mnoho výhod, a to na oboch frontoch. Naviac tým môžete zamestnanca motivovať a ukážete mu, že mu dôverujete.

Naopak, ak ako zamestnanec nemáte určitú sebadisciplínu, práca na home-office pravdepodobne nebude nič pre vás. Pracovať z domu nemá len výhody a utrpieť môžete aj vy, ak budete takto vyčlenený z kolektívu. Home-office jednoducho nie je pre každého.

Ale nebojte sa toho, skúste to a možno zistíte, že z vás opadol každodenný stres. Podporte motiváciu a kreativitu, vyrazte na cesty a nenechajte sa obmedzovať pracovným časom.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Ďalšie články