Absolventi, hľadáte prácu? 5 tipov, ako si to uľahčíte

Máte po škole, polovica leta je fuč a vy stále nemáte prácu? Možno robíte niektorú z častých chýb. Ako si absolventi nájdu prácu ľahko a rýchlo? Čítajte a dozviete sa to.

Roky strávené v laviciach skončili rýchlo a nastal čas vrhnúť sa do života. A nájsť si prvé zamestnanie. Ak sa vám to nepodarilo už popri štúdiu, môže byť hľadanie práce u absolventov ťažké. Nemusíte však zúfať, že by ste si prácu vôbec nenašli. Musíte však počítať s tým, že to bude nejaký čas trvať.

Zamerajte sa na životopis. Práve ten je vašou vstupenkou do sveta pohovoru a budúcej práce.

Ako zaujať životopisom?

Životopis je pre absolventa dôležitým nástrojom pri hľadaní práce. Mali by ste si na ňom dať záležať a uvádzať vždy pravdivé informácie. Ale ako personalistu presvedčíte, že práve vy ste ten pravý, aj keď nemáte veľa skúseností?

Krátko a trefne

Skúste do životopisu hneď na začiatok uviesť krátky odstavec o vás. O tom, čo ste robili, aká je vaša motivácia k práci alebo čomu by ste sa radi venovali v budúcnosti. Popíšte aj to, prečo sa práve vy hodíte na danú prácu.

Zamerajte sa na vzdelanie

Absolvent pri hľadaní práce často nemá dostatok pracovných skúseností a brigáda v stánku počas strednej školy naozaj nestačí. Vlastne, toto by ste ani uvádzať nemali, keďže to nie je relevantná pracovná skúsenosť, aj keď veríme, že ste sa veľa naučili. Ak teda nemáte čo napísať do pracovných skúseností, zamerajte sa na vzdelanie. Doplniť môžete aj tému diplomovky, ak bola zaujímavá a priviedla vás k novým poznatkom. Odlíšte sa, pochváľte sa úspechmi, ktoré ste v škole dosiahli alebo štúdiom v zahraničí.

Kurzy, prednášky a ďalší rozvoj

Určite nezabúdajte uviesť ani doplňujúce vzdelanie. Absolvovali ste kurz Facebookvého marketingu? Alebo ako správne investovať? Či napríklad kurz o bitcoinoch? Super, v životopise by to malo zaznieť. Zahraničná stáž? Sem s ňou. Ak máte rôzne kurzy alebo školenia, ktoré vám môže pomôcť získať danú pozíciu, uveďte ich. Čím viac, tým lepšie. Avšak musia byť relevantné. Pozerajte sa aj na kvalitu a na to, či kurzy s danou pozíciou súvisia.

S kurzom varenia síce zaujmete, ale na pozícii manažéra vám veľmi nepomôže. Dbajte na relevantnosť kurzov, ktoré absolvujete.

Brigáda alebo stáž

Dnes je veľa absolventov aktívnych v pracovnej oblasti už počas školy. Ak ste absolvovali stáž alebo ste pri škole pracovali na čiastočný úväzok či brigádu, ktorá bola vo vašom odbore, určite ich majte v životopise. Personalisti radi vidia, že ste sa snažili získať prax už pri štúdiu a rozvíjať sa aj mimo akademickej pôdy.

Ak patríte k tým, ktorí síce brigádovali, ale celkom mimo odbor, pripíšte aj konkrétne činnosti, ktoré ste mali na starosti a vyzdvihnite tie, ktoré súvisia s pozíciou, na ktorú sa hlásite.

Ak žiadne skúsenosti nemáte, určite si žiadne nevymýšľajte a zamerajte sa na vzdelanie. Hľadanie práce absolventovi bez praxe bude síce trvať dlhšie, no svoje uplatnenie nakoniec nájde. A nemusí ísť len o „podradné“ pozície. Nesmiete však byť až príliš vyberaví. Aj na recepcii sa môžete veľa naučiť.

Ďalšie skúsenosti

Absolventi si môžu dovoliť v životopise uviesť aj činnosti, ktorým sa popri štúdiu venovali. Možno ste prispievali do školského časopisu, pomáhali ste prezentovať škole na veľtrhoch alebo ste sa zapojili do rôznych študentských či dobrovoľníckych organizácií. Nepodceňujte ani tieto skúsenosti.

Soft skills

Veľa sa už popísalo o tom, že strohé vypísanie prídavných mien už dnes nemá zmysel. Ak chcete uviesť v životopise aj svoje soft skills alebo záujmy, popíšte ich na príkladoch a celými vetami.

Na záver si nezabudnite životopis vždy skontrolovať, či neobsahuje preklepy alebo gramatické chyby. Rovnako by ste mali životopis vždy prispôsobiť pracovnej pozícii, na ktorú odpovedáte. Majte trpezlivosť, dobrá práca vám nespadne len tak na hlavu, musíte jej ísť naproti.


Prácu hľadajte na správnom mieste a nemajte prehnané očakávania. Pozrite sa na seba a svoje skúsenosti kritickým okom a odpovedajte na ponuky, na ktoré stačíte. Prílišná arogancia personalistu len odradí.

Pozvali vás na pohovor? Nepodceňujte dobrú prípravu. Nepripravenosť vás môže o prácu pripraviť. A nám už nezostáva iné, len vám zaželať veľa šťastia pri hľadaní práce.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Generácia X a Y: Ako je na tom ich pracovný život?

Rozdiely medzi generáciou X a Y sú značné. A rovnako sa prejavujú aj v pracovnom živote, kde má každá skupina iné priority. Kto patrí ku ktorej generácii a ako sa generácia X a Y správa v práci?

Práca snov? Ako sa naozaj pracuje v Google?

Pracovať pre Google je snom mnohých ľudí. Takmer každý študent IT si svoje budúce povolanie predstavuje práve v takej firme ako je Google. Je však práca v Google taká skvelá ako vyzerá?

Ďalšie články