Ako chutí práca v Tchibo? Zistite detaily prijímacieho pohovoru

Uvažujete nad prácou v Tchibo? Alebo vás už dokonca pozvali na pohovor? Čo od neho čakať a ako sa pripraviť nám prezradila HR riaditeľka Tchibo, Martina Ježková.

Ako by sa mal kandidát pripravovať na pohovor v Tchibo? Máte nejaké triky?

Na triky sa u nás nehráme, ale mala by som jeden tip, pokiaľ u nás chcú uchádzači uspieť, odporučila by som im, aby sa pripravili nielen teoreticky, ale tiež prakticky, v teréne. To znamená, aby sa išli pozrieť do našich obchodov a na regály s kávou v obchodných reťazcoch.

Čím Vás môže uchádzač na pohovore najviac zaujať?

Svojim prístupom – pripravenosťou, prirodzenosťou, vecnosťou, záujmom o pozíciu a firmu. Ako firma sme v Tchibo skôr neformálni. Dávame ľuďom veľa autonómie, rozvíjame ich, vychovávame si interných nástupcov, sme otvorení novým veciam, ale zároveň držíme vysokú mieru profesionality. A rovnakú profesionálnu prípravu očakávame a uplatňujeme na oboch stranách aj na vstupných pohovoroch.

Pracujeme spolu radi a radi sa stretávame aj po pracovnej dobe.

Kladiete na pohovore otázky, pri ktorých sa môžu kandidátom zapotiť dlane?

Pohovor nevedieme tak, aby sme uchádzačov nejako nachytávali, snažíme sa obojstranne dohovoriť na očakávaniach a potrebách a navzájom si overiť, že uchádzač je pre nás vhodným kandidátom a my pre neho zase tým správnym zamestnávateľom.

Rada napríklad pokladám otázku: Za čo vás predchádzajúci zamestnávateľ platil?

Akou vlastnosťou disponuje vhodný kandidát?

Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď, jedná sa skôr o súbor vlastností a charakteristík. Už niekoľko rokov sa zaoberáme spokojnosťou zamestnancov, budujeme značku zamestnávateľa aj internú kultúru. S tým súvisí aj nábor nových zamestnancov - tých si vyberáme podľa hodnôt tak, aby zapadli do tímu i firemného prostredia. Radšej urobíme kompromis pri znalostiach alebo schopnostiach, ktoré sa dajú naučiť a rozvinúť, než pri hodnotách, ktoré sú len ťažko meniteľné.

V rámci dobrovoľníckych dní čistíme nielen naše hlavy.

Odmietli sme niekoľko odborne špičkových kandidátov kvôli ich nesúladu s našou kultúrou. A naopak, prijali sme kolegov, do ktorých sme na začiatku museli viac investovať, ale vrátilo sa nám to.

Všeobecne hľadáme zamestnancov zameraných na riešenie úloh, pracovitých ľudí, ktorých baví to, čo robia a práca, ktorú robia, im dáva zmysel.

Akú atmosféru má prijímacie konanie v Tchibo?

Väčšinou pozveme uchádzača na kávu, kde si povieme, aké sú naše vzájomné očakávania. Pokiaľ to zafunguje, vidíme sa s ním v druhom kole, kde nás už zaujíma, ako rieši konkrétne veci - napríklad ako by pripravil stratégiu pre danú oblasť, ako by pracoval so zadaním, čo by si naštudoval a čo ďalšie by sa chcel opýtať. Zároveň hneď od začiatku overujeme, ako som sa už zmienila, podľa akých hodnôt sa daný uchádzač riadi a ako by sme spolu dokázali spolunažívať.

Pri školeniach uplatňujeme prvky gamifikácie.

V rámci ďalších krokov výberového konania sa snažíme nechať uchádzača čo najviac nahliadnuť do toho, čo ho čaká a ideálne mu ešte pred nástupom dať možnosť stretnúť sa s budúcim tímom.

Pamätáte si na nejakú vtipnú skúsenosť z pohovoru?

Aktuálne mi napadá naozaj vtipný zážitok, kedy sa kandidát na pozícii brand manažéra našej vlajkovej značky Tchibo pri ponuke kávy na recepcii zaškeril a s dešpektom ju odmietol s tým, že kávu teda fakt nepije.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Ďalšie články