Ako prekvapiť recruiterov na pohovore v PLANEO Elektro?

Pozrite sa s nami na to, ako prebieha pohovor do PLANEO Elektro. Ako zostaviť perfektný životopis a na čo si dať pozor sa dozviete v článku nižšie.

Ako predstavíte firmu PLANEO Elektro človeku, ktorý o nej nikdy nepočul?

Sme najrýchlejšie sa rozvíjajúca sieť maloobchodných predajní so spotrebnou elektronikou a domácimi spotrebičmi na Slovensku so stabilným a dlhoročným zázemím na trhu. Koncom tohto roka otvoríme na Slovensku už v poradí 43. predajňu. Neustále preto hľadáme nových kolegov, ktorých rovnako ako nás elektro zaujíma a radi by ho predávali.

42 predajní v takmer v každom väčšom meste zamestnáva vyše 450 kolegov a kolegýň.

Ako sa u vás začína príbeh každého pracovníka?

Všetko sa u nás začína zaslaním životopisu. Je jedno, či uchádzač o zamestnanie reaguje na otvorenú pozíciu v inzercii, alebo nás kontaktuje priamo na praca@planeo.sk. Je veľmi dôležité, aby si na životopise dal záležať, je to jeho vizitka.

Čo by ste teda poradili uchádzačovi, ktorý vám chce poslať kvalitný životopis?

Kandidát by sa mal ešte pred odoslaním uistiť, že je jeho životopis prehľadný, výstižný a má v ňom správne uvedené všetky kontaktné údaje – najmä email a telefón.

V prípade, že je uchádzač pozvaný na osobný pohovor, mal by sa na pohovor pripraviť. Ako? Naplánovať si cestu, počítať s možnými komplikáciami na cestách tak, aby prišiel načas. Pripomenúť si doterajšiu kariéru a premyslieť si obsah doterajšej práce, vedieť zodpovedať otázku „Prečo chcete pracovať v PLANEO Elektro?”. Je tiež užitočné vedieť sa pýtať na všetko potrebné o samotnej práci a firme.

Ste na pohovoroch občas záludní?

Nuž, my nie sme na pohovoroch záludní. Chceme využiť krátky čas, ktorý máme počas pohovoru k dispozícii a tak kladieme uchádzačom hlavne otvorené otázky. Tak máme väčšiu šancu dozvedieť sa, ako pristupuje k práci, či je zodpovedný, ako premýšľa, komunikuje a podobne. Stretávame na pohovoroch skúsených predajcov aj úplných nováčikov.

Ako začleníte do pracovného kolobehu úplného nováčika v odbore?

Nováčikovia sa nemusia obávať. Máme prepracovaný adaptačný plán a veľmi dobre fungujúci systém produktových školení a ďalšieho vzdelávania, ktorý našich zamestnancov neustále sprevádza, takže sú u nás vítaní aj zamestnanci s minimálnou praxou. Úvodným zaškolením to však nekončí. Charakter nášho sortimentu vyžaduje pravidelné dopĺňanie vedomostí našich ľudí, a preto dbáme na vysokú kvalitu školení.

Od našich ľudí vyžadujeme vysoké pracovné nasadenie, ochotu pracovať cez víkendy ako aj obetavosť voči zákazníkom a ostatným kolegom. Ponúkame zaujímavú prácu, primerané ohodnotenie závislé od dosiahnutých výsledkov, odborný rast a férové zaobchádzanie.

Môže sa nováčik prepracovať na vedúce pozície?

Samozrejme môže. Tí, ktorí na sebe neustále pracujú a úspešne dosahujú stanovené ciele, nezostávajú bez povšimnutia. Ceníme si potenciál našich zamestnancov a rozvíjame ich schopnosti ďalej. Neudeje sa to cez noc a nestačí na to týždeň, no naši zamestnanci sú vždy na prvom mieste pri výbere kandidátov na vedúce pozície v rámci spoločnosti.

Aké vlastnosti si na kandidátovi všímate?

Uchádzač by v prvom rade mal mať rád elektroniku a mať k nej vzťah. Keďže ju v PLANEO Elektro predávame, je vítané, ak má aj predajné zručnosti alebo talent. Na pohovore riešime s uchádzačom aj prípadovú štúdiu, ktorou sledujeme, ako reaguje na podnety zákazníka. Napríklad môže nastať situácia, keď chce klient kúpiť práčku, ale nevie si vybrať. Uchádzač má za úlohu produkt ponúknuť a predať.

Ako prebieha prijímacie konanie v PLANEO Elektro?

Prijímacie konanie sa realizuje v nasledujúcej postupnosti: Vydáme inzerát - urobíme rešerš prijatých CV - vyberieme z nich najvhodnejších uchádzačov na pohovor - vedieme pohovor v spolupráci s vedúcim predajne a zástupcom personálneho oddelenia.

Na pohovore kandidátovi predstavíme spoločnosť PLANEO Elektro, hlavne naše hodnoty, ciele, odmeňovací systém a zamestnanecké benefity. Kandidát nám na stretnutí predstaví seba, svoje doterajšie pracovné skúsenosti, ciele, ktoré chce v živote dosiahnuť a samozrejme aj svoje zručnosti, ktoré by mohol u nás uplatniť.

Na základe výsledkov pohovoru sa rozhodneme a vyberieme si najlepšieho uchádzača a oznámime mu výsledok. Nakoniec podpíšeme pracovnú zmluvu.

Benefity v dnešnej dobe naberajú na dôležitosti. Ako funguje váš odmeňovací systém?

Odmeňovanie našich zamestnancov závisí predovšetkým od ich výkonu. Čím viac predajú, tým lepšie si zarobia, pričom hodnotíme nielen kvantitu ale aj na kvalitu predaja, ktorá je rovnako dôležitá. Spokojnosť našich zákazníkov je pre nás dôležitá rovnako ako spokojnosť našich zamestnancov, preto je spôsob odmeňovania nastavený tak, aby bolo dosahovanie cieľov výzvou, no zároveň reálne dosiahnuteľnou métou. Nadštandardné motivačné benefity súvisiace s financiami, permanentným vzdelávaním, či podporujúce zdravý životný štýl optimálne dopĺňajú náš odmeňovací system. Príkladom môžu byť bonusové zamestnanecké programy, nadštandardný príspevok na stravné, vernostná zľavová karta na tankovanie paliva, vzdelávacie projekty, či výrazné zamestnanecké zľavy na celý náš sortiment sú len časťou z benefitov, ktoré môžu naši zamestnanci využívať. Okrem zliav na nákup elektrospotrebičov môžu napríklad využívať zľavy aj na široký sortiment hodiniek, šperkov, hudobných nástrojov a ďalších druhov tovaru, ktorý naša spoločnosť distribuuje na Slovensku.

Máte nejaký zaujímavý zážitok z pohovoru?

Každé stretnutie s novým uchádzačom o zamestnanie v PLANEO Elektro si vážime a je to pre nás nová skúsenosť. Napríklad nás poteší, keď vidíme, že o prácu u nás majú v niektorých regiónoch záujem aj veľmi mladí ľudia.

Keď sme robili personálny výber, mali sme uchádzača, ktorí u nás chcel pracovať na hlavný pracovný pomer aj popri inom hlavnom pracovnom pomere. Keď sme si to spolu spočítali, bolo mu jasné, že to nevyjde. Nakoniec sme sa ale predsa len dohodli na brigáde počas sviatkov, takže to dopadlo pre obe strany dobre.

A na záver, čím uchádzač na pohovore zaručene zaujme?

Obchodným duchom, ochotou učiť sa a dobrými komunikačnými schopnosťami. Predchádzajúca prax v predaji je tiež veľká výhoda, ale nie je podmienkou. U nás sa všetko potrebné naučí.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ďalšie články