Zamestnanecké benefity ako lákadlo pre uchádzačov o prácu

Dnes zamestnanecké výhody pútajú u uchádzačov o prácu čoraz väčší záujem. Motivujú ich k lepším pracovným výkonom a niekedy sú rozhodujúcim faktorom pri výbere budúceho zamestnania. Aké benefity sú pre nich najzaujímavejšie? A aké sú naopak bežným javom?

Poznáte ten pocit. Prechádzate si ponuky práce a v sekcii pracovné benefity uvidíte len body ako práca v priateľskom kolektíve a stravné lístky. S takými výhodami v dnešnej dobe zamestnávateľ neohúri. Dôležitosť benefitov rastie a v niektorých prípadoch výhody prevyšujú aj samotný plat. Uchádzači podľa zamestnaneckých výhod vidia, ako sa zamestnávateľ o svoj kolektív pracovníkov stará. Dozvieme sa z nich veľa o jeho lojalite a zainteresovanosti.

Dôležitosť benefitov rastie a v niektorých prípadoch výhody prevyšujú aj samotný plat.

Systém benefitov

Pre spoločnosť je veľmi dôležité nastaviť fungujúci systém benefitov tak, aby spĺňal predstavy všetkých zamestnancov. Iné benefity pôsobia ako motivácia pre absolventov vysokých škôl, iné pre robotníkov a iné pre zamestnancov starších vekových kategórií.

To, čo jeden zamestnanec pokladá za výraznú výhodu, nemusí pre toho druhého predstavovať nič zaujímavé.

Prístup k zamestnaneckým výhodám sa do istej miery môže líšiť aj na základe pohlavia. Spoločnosť si skrátka zvolí tie benefity, ktoré pomôžu udržať práve tých zamestnancov, ktorí sú pre firmu najviac potrební a ich odchod by mohol významne spomaliť chod spoločnosti.

Materiálne benefity

Do tejto skupiny radíme výhody v podobe služobného auta, notebooku, mobilu alebo bytu. Niektoré spoločnosti môžu tiež prispievať napr. na dôchodkové poistenie alebo pokiaľ splácate preklenovací úver. V niektorých prípadoch zamestnávatelia prichádzajú so zamestnaneckými darčekmi pri jubileu alebo vo Vianočnom období. Dostať môžu napríklad darčekový kôš s produktmi spoločnosti alebo jej partnerov. Ovocie, nápoje alebo celé raňajky na pracovisku? Pre mnohých sen, pre iných realita.

Benefity formou zliav

Najbežnejšou formou zliav pre zamestnancov sú stravné lístky. Tie sú ale dnes takou samozrejmosťou, že ich mnohí zamestnanci ani za výhodu nepokladajú. Balíky benefitov rozširujú aj zľavy na nákup produktov a na využitie služieb firmy. V pozíciách vo výrobe sa stretávame s príspevkami na pracovné odevy.

Najrôznejšie zľavy nie sú pre zamestnancov len lákadlom, ale môžu predstavovať aj finančné úľavy, pokiaľ napr. spláca hypotéku alebo preklenovací úver.

Benefity súvisiace s dostupnosťou pracoviska

Sem môžeme zaradiť príspevky na dopravu, pre ľudí, ktorí musia denne dochádzať. Strop, ktorý môžu zamestnanci dostať je 135 €. Keď sa jedná o kratšie trasy, ktoré na Slovensku prevažujú, zamestnanci dostanú okolo 50 €. Rovnako sem patria aj príspevky na bývanie.

Príspevky na športové aktivity

Tento benefit zahŕňa vytvorenie príležitostí na športovanie. Ide o prenájom hodín v telocvičniach, fit centrách alebo vstupy do plavárne. Najobľúbenejším riešením sú permanentky a vstupenky do rôznych športových alebo rekreačných stredísk, napríklad v podobe karty Multisport.

Firemné udalosti

Firemné udalosti nielen scelia pracovný kolektív. Pohybové aktivity ako firemný tenisový turnaj alebo futbalový zápas preberú súťaživosť a dajú zamestnancom možnosť uvoľniť sa a spoznať svojich kolegov inak, ako v bielej košeli a kravate. Veľkej obľube sa tešia aj vianočné večierky, teambuildingy alebo barbecue party.

Ktoré benefity zamestnanci najviac ocenia?

Najzaujímavejšie sú pre zamestnancov benefity súvisiace s finančným ohodnotením, a to 13. a 14. plat podľa prieskumu Grafton Reruitment Slovakia. Slovákom by sa pozdávala aj platená dovolenka presahujúca zákonom daný rámec aj možnosť pracovať z domu alebo flexibilná pracovná doba. V prvej desiatke najviac preferovaných výhod sa našli aj sick days a príspevky na rôzne typy vzdelávania. Či už príspevok na vzdelávací program v obore alebo jazykové vzdelávanie.

Benefity v zahraničí

V zahraničí zamestnanci preferujú benefit zdravotného a dôchodkového poistenia. Tí oceňujú, že v prípade potreby môžu počítať so štandardnou alebo dokonca nadštandardnou zdravotnou starostlivosťou. Ďalšími oceňovanými benefitmi v tejto skupine sú balíky preventívnych vyšetrení a rôzne nadštandardné očkovania.

Skúste to takto

Odlíšte sa od ďalších zamestnávateľov a dovoľte svojim zamestnancom priniesť si do práce svojho domáceho miláčika. Potešte ich v deň výročia práce vo Vašej firme finančnou odmenou alebo príspevkami za dochádzku. Dajte im deň voľna pri svatbe alebo narodení dieťaťa. Oni to určite ocenia a vrátia Vám to svojou oddanosťou.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Pracovné prostredie je dôležité: Prečo mať moderné kancelárie?

To, ako sa v práci cítite z veľkej časti ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom pracujete. A v dnešnej dobe, by si zamestnávatelia mali na pracovnom prostredí dať záležať. Ovplyvní nielen náladu zamestnanca, ale aj jeho výkon a produktivitu.

Ďalšie články