Ako zistiť, kto mi volal podľa telefónneho čísla?

Každý deň sa stáva, že nám zazvoní mobilný telefón a na displeji sa objaví neznáme alebo dokonca skryté číslo. Dnes už však vieme ľahko zistiť kto nám volal bez toho, aby sme iba neisto uvažovali nad tým, či je vhodné hovor zdvihnúť.

Kto mi volal?

Zavolá vám neznáme číslo a vy sa bojíte odpovedať, pretože to určite bude ďalšia z marketingových ponúk. V našom článku vám ukážeme niekoľko spôsobov, ako zistiť, kto mi volal a ako zistiť telefónne číslo, ktoré svieti na displeji.

Ak však zháňate voľné pracovné miesta, niekoľkokrát vytvorili žiadosť o prijatie do zamestnania a poslali svoj motivačný list či štrukturovaný životopis s kontaktnými údajmi, počítajte s tým, že vám práve môže volať váš potenciálny nový zamestnávateľ. Počas hľadania novej práce by ste radšej mali odpovedať na všetky hovory, aj keď sa jedná o neznáme číslo. Takže radšej, ako premýšľať „kto mi volal" by ste sa mali sústrediť na to, ako zaujať personalistu, ktorý sa vám veľmi pravdepodobne snaží dovolať.

Mnohí zamestnávatelia, respektíve personalisti, vám taktiež môžu oznámiť, že vám zavolajú, aby s vami absolvovali tzv. „telefonický pohovor"; aj v tomto prípade je nevyhnutné, aby ste odpovedali na všetky telefonáty a nezmeškali tak svoj pohovor.

V akých prípadoch potrebujeme identifikovať neznáme telefónne číslo?

 • Volá nám neznáme telefónne číslo,
 • poznáme meno alebo firmu a potrebujeme zistiť ich telefónne číslo.

Naopak, niekedy sa nám môže stať, že poznáme meno nášho starého priateľa alebo spolužiaka, radi by sme ho kontaktovali a potrebujeme vypátrať jeho telefónne číslo. Zaujíma vás, ako zistiť telefónne číslo podľa mena a dresy? Alebo taktiež môžeme poznať názov obchodu, podniku, reštaurácie a pod. a potrebujeme zistiť telefónne číslo, aby sme sa im mohli dovolať. Aj v takomto prípade existujú spôsoby, ako telefónne číslo vyhľadať. Na druhej strane, v dnešnej dobe masívneho využívania sociálnych sietí (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn) stojí za zváženie, či by predsa len nebolo jednoduchšie nájsť starých známych práve s ich pomocou.

Zlaté stránky

V časoch, keď svetu a Slovenskej republike ešte nevládol internet, existoval len jeden jediný spôsob overovania telefónnych čísel - Zlaté stránky. V roku 2015 boli vydané posledné tlačené Zlaté stránky a odvtedy už existujú iba v online podobe. Obsahujú však len telefónne čísla slovenských firiem a podnikateľov, nie fyzických osôb. Stále tam síce môžeme zistiť, komu patrí telefónne číslo, avšak existujú na to aj špecializované webové stránky a mobilné aplikácie hodné 21. storočia.

Zistiť telefónne číslo: Komu patrí?

Ako zistím, kto mi volal a komu patrí neznáme telefónne číslo, ktoré mi volá?

Ako sme už povedali, žijeme v dobe internetu a internet je skutočne všemocný. Napr. cez jeden jediný internetový portál LinkedIn nájdete prakticky všetko; kariéru, skúsenosti, reputáciu, telefónne číslo, žiadosť o prijatie do zamestnania alebo dokonca aj štrukturovaný životopis či motivačný list a telefónne číslo takmer akéhokoľvek podnikateľa v Slovenskej republike. Nájdete tu aj webové stránky, ktoré sa priamo špecializujú na vyhľadávanie neznámych telefónnych čísel a poradia vám, ako zistiť telefónne číslo podľa mena a adresy. Ľudia na ne píšu svoje vlastné skúsenosti s danými telefónnymi číslami, či už je to nepríjemný telemarketing, či dokonca pokus o podvod, alebo či už sa jedná o niečo dôležité.

Okrem internetu sú našimi pomocníkmi aj samotné mobilné telefóny a ich aplikácie, ktoré sa priamo zaoberajú konkrétnymi obťažujúcimi telefónnymi číslami.

Aké možnosti teda máme, ak potrebujeme zistiť, kto volá, aj keď je na obrazovke neznáme číslo?

 • Internetový prehliadač,
 • webové stránky špecializujúce sa na databázu neznámych čísel,
 • mobilné aplikácie.

Ako zistím, kto mi volal v internetovom vyhľadávači

V internetovom vyhľadávači stačí do vyhľadávacieho riadku zadať neznáme číslo a stlačiť klávesu Enter. Ak ide o verejne známe telefónne číslo, okamžite sa vám zobrazí názov a reputačné hodnotenia spoločnosti, firmy, podnikateľa a pod. Ak sa jedná o súkromné číslo, môže sa vám napríklad ukázať, že ide o kuriéra jednej z logistických spoločností.

Ktoré webové stránky dokážu poradiť, ako zistiť neznáme telefónne číslo

Na internete taktiež existujú aj špecializované webové stránky, na ktoré ľudia zverejňujú obťažujúce telefónne čísla a uvádzajú, či sa jedná o bankové ponuky, ponuky mobilných operátorov, energetických spoločností, ponuky pre voľné pracovné miesta alebo o obťažujúce prieskumy, ankety atď. Vy potom viete, komu konkrétne číslo patrí a že nie je absolútne potrebné tento hovor prijímať.

Na týchto webových stránkach si môžete overiť, komu patrí číslo:

 • https://www.ktomivolal.eu/
 • https://www.vyhladavaniecisla.sk/
 • https://www.neznamecislo.sk/
 • https://www.mozemtozdvihnut.sk/

Mobilné aplikácie, ktoré vám poradia ako zistiť telefónne číslo

Ako posledné tu máme inteligentné mobilné aplikácie, ktoré disponujú aj možnosťou vyhľadávania nežiadúcich neznámych čísel. Používatelia do nich opäť vkladajú svoje vlastné skúsenosti s rôznymi telefónnymi číslami, vďaka čomu sme schopní lepšie reagovať na obťažujúce kontakty. Takýmto spôsobom sú jednotlivým číslam priraďované konkrétne hodnotenia, ktoré si používatelia môžu spojiť s ich majiteľmi

Tieto aplikácie taktiež umožňujú zistiť telefónne číslo aj priame blokovanie týchto čísel, alebo vám počas zvonenia oznámia, komu telefónne číslo patrí a či ide o obťažujúce číslo. Môžete v nich vytvárať aj tzv. Blacklisty.

Aplikácie pre smartfóny, ktoré s nežiadúcimi číslami dokážu pracovať:

 • KtoMiVolal
 • Vyhľadávač mobilných čísel
 • NumBuster!

Ako zistiť, kto mi volá, pomocou služby Kto mi volal?

Kto mi volal je webová aplikácia a vyhľadávač telefónnych čísel. Databáza tejto aplikácie obsahuje takmer všetky čísla používané na marketingové vyvolávania klientom a jednoducho vám povie, komu telefónne číslo patrí. Ak budete mať do tejto databázy prístup, tak vám pravdepodobne budú pravidelne volať s rôznymi ponukami. Kto mi volal pomáha odhaliť nevyžiadané hovory a taktiež si v nej môžete prečítať reakcie ostatných používateľov na konkrétne číslo.

Pri vyhľadávaní telefónnych čísel v databázach alebo prostredníctvom webového prehliadača je tiež vhodné zadávať číslo v rôznych tvaroch. Každá firma totiž môže mať na svojej webovej stránke číslo zadané v inom formáte a databáza môže pracovať s rôznym z nich.

V akom formáte môže byť telefónne číslo uvedené:

 • +421904123567
 • +421 904 123 567
 • 904123567

Pokiaľ v týchto databázach nenájdete hľadané telefónne číslo, môžete skúsiť zavolať späť a zistiť, kto vás zháňa alebo môžete poslať SMS správu a opýtať sa, „kto mi volal". Akurát je potrebné dať si pozor na telefónne čísla so zahraničnou predvoľbou - ak zavoláte späť, môžete za hovor zaplatiť nemalé množstvo peňazí. Pomocou internetového vyhľadávača je však veľmi jednoducho zistiteľné, z ktorej krajiny neznáme číslo volá.

Čo ak volá skryté číslo?

Zistiť, kto volal, je v skutočnosti jednoduché, aj keď ide o neznáme číslo. Horšia situácia nastáva, ak vám volá číslo skryté. V tomto prípade sa na displeji nezobrazia žiadne číslice, ale iba informácie o tom, že volalo skryté číslo. Skryté čísla zvyčajne používajú telemarketingové spoločnosti alebo call centrá, ktoré sa zaoberajú telefonickým predajom alebo telefonickými marketingovými prieskumami. Skryté číslo ale môže patriť aj polícii alebo niektorým štátnym orgánom (napr. daňovým úradom).

V prípade, že chceme zistiť, kto volá zo skrytého čísla, musíme sa obrátiť na svojho mobilného operátora alebo na Políciu SR. Operátor je povinný oznámiť, komu patrí telefónne číslo, ale účtuje si za to nemalý poplatok, zvyčajne okolo 20 eur. Na Políciu je vhodné obrátiť sa až v prípade, že nás skryté číslo dlhodobo obťažuje, alebo dokonca šikanuje (napr. zvoní v noci a neprimerane často). Polícia by mala od telefónneho operátora opäť zistiť, kto je vlastníkom čísla (tentoraz bez poplatku) a zasiahnuť proti jeho obťažujúcemu majiteľovi.

Pozor na hovory na účet volaného

Mobilní operátori poskytujú aj službu hovoru na účet volaného. Môže sa to hodiť v prípade núdze, keď potrebujete zavolať rodine alebo priateľovi s prosbou o pomoc a nemáte dobitý kredit. Na druhej strane to môžu ľahko využiť podvodníci, ktorí si za rozhovor s vami od vás ešte nechajú zaplatiť.

Nemusíte sa však obávať, ak ide o hovor na účet volaného, volajúci sa o tom vždy dozvie ešte pred začatím hovoru. Takýto hovor je samozrejme možné odmietnuť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ďalšie články