Ako si udržať motiváciu počas horúcich letných dní?

V lete má nejeden z nás problém udržať si svoju motiváciu. Počasie je skrátka príliš pekné na to, aby sme celý deň presedeli v kancelárii. V tomto článku si povieme, ako proti strate motivácie počas horúčavy bojovať.

Leto býva zvyčajne najslabšou sezónou v mnohých firmách, čo k zmierneniu straty motivácie vôbec neprospieva. Ďalej sú to vysoké teploty, v ktorých musíme vyvinúť viac energie ako zvyčajne, aby sme dosiahli požadovaný výsledok v práci. Navyše je tu slnečné počasie, ktoré nás núti ísť von a nedokážeme obsedieť. A napokon, dovolenka a myslenie na ňu. To už by vyviedlo z miery každého.

Našťastie sa dá proti strate motivácie bojovať. Treba však vynaložiť trochu snahy a byť trpezlivý. Tu je 5 tipov, ako si udržať motiváciu:

Maximalizuj svoju energiu

Vysoké teploty sa často prejavujú rýchlejším nástupom únavy. Uistite sa, že máte dostatočný príjem tekutín. Mnohí si myslia, že majú tekutín dostatok, avšak keď budete niekoľko dní po sebe sledovať váš príjem vody, zistíte, že len sotva dosahuje 2,5 až 3 litre denne, ako sa v lete odporúča. Dostatok spánku a čerstvý vzduch hrajú tiež svoju rolu.

Vstávate skoro ráno? Ak nie, mali by ste. Najviac práce človek vykoná, keď ešte nie je saharské počasie.

Pauzy - áno, či nie?

V časoch, keď nám chýba motivácia a máme problém sa k niečomu dokopať si zvykneme robiť častejšie alebo dlhšie pauzy. Skúste to naopak, eliminujte pauzy a snažte sa koncentrovať na prácu. Keď už však pauzu máte, snažte sa ju využiť a dajte si ovocie alebo sa prejdite. Ocení to vaše telo ako aj oddýchnutá myseľ pripravená na nové úlohy.

Rozšírte si svoje obzory

V lete je office poloprázdny, keďže sú viacerí kolegovia odcestovaní. Využite pokoj v kancelárii na to, aby ste si zistili viac o vašich klientoch a o zámeroch vašej firmy či o aktuálnych projektoch. Toto vám môže pomôcť zistiť viaceré súvislosti vo vašej firme a nahliadnuť do procesov v iných divíziách.

Môžete sledovať trendy vo vašom odvetví, napríklad na LinkedIn. Získate tak lepší náhľad do celého diania, čo vám pomôže myslieť inak a vnukne vám nové nápady na zlepšenie svojej práce. A s tým rastie aj motivácia.

Zmeňte svoju dennú rutinu

Ak sa cítite v práci monotónne, pouvažujte nad zmenou. Zmeňte rádio, ktoré pri práci počúvate, preorganizujte si stôl, pripravte si do práce zaujímavé snacky, alebo usporiadajte meeting na úplne netradičnom mieste. Ak pracujete na notebooku, zmeňte svoje bežné pracovné miesto. Kreativita a inšpirácia je podmienená zmenou perspektívy. Odklonenie sa od normy môže eliminovať pocit nudy a nastúpi pocit motivácie.

Odstavte sociálne siete

Bolo preukázané, že čas strávený na Facebooku má za príčinu výrazné zhoršenie nálady. Ak cítite, že vaša nálada ide dolu, prezeranie si fotiek z dovolenky vašich blízkych ju pravdepodobne nezdvihne. A s lepšou náladou rastie aj motivácia. Okrem iného sú sociálne siete aj jednou zo závislostí a dokážu vziať viac času, ako reálne chceme.

Skúste niektorý z predchádzajúcich hackov a uvidíte, že vaša motivácia pôjde nahor. Dôležité je myslieť pozitívne a predstaviť si, že čím skôr budete mať prácu hotovú, tým skôr na vás čaká niečo príjemné.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Motivovaný zamestnanec je dobrý zamestnanec

Už ste zistili, že keď motivujete zamestnancov správne, tak sú výkonnejší? Motivovať ich však musíte správnym smerom. Ako motivovať zamestnancov a podporiť ich v práci?

Ako prežiť prvý deň v práci? 10 vecí, ktoré vám pomôžu

Nervozita. Stres. Chvejúce sa ruky. Pocit prvého dňa v novej práci nie je jednoduchý. Často myslíme hlavne na to, aby sme sa nestrápnili alebo nepovedali nejakú hlúposť. Ako prežiť prvý deň v práci a neurobiť zo seba čudáka?

Pracovné prostredie je dôležité: Prečo mať moderné kancelárie?

To, ako sa v práci cítite z veľkej časti ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom pracujete. A v dnešnej dobe, by si zamestnávatelia mali na pracovnom prostredí dať záležať. Ovplyvní nielen náladu zamestnanca, ale aj jeho výkon a produktivitu.

Ďalšie články