Aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

Množstvo ľudí sa pri nakupovaní veľmi nezamýšľa. Vybrané položky zaplatia kartou, ktorú priložia k platobnému terminálu a neuvažujú nad tým, o aký typ karty vlastne ide. Je preto čas pripomenúť si, aký je vlastne rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou.

Čo je debetná karta?

Väčšina z nás sa už určite stretla s otázkami ako "čo je to kreditná karta?", "čo je to debetná karta?", alebo " aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou?".

Pre začiatok je najskôr vhodné si definovať, čo to je vlastne debetná karta. Debetná karta je platobná karta, ktorú dostáva zákazník banky k svojmu účtu vedenému v banke. Obyčajne ide o bežný účet, ku ktorému prislúcha jedna, alebo viacero debetných platobných kariet. S touto kartou môže zákazník využívať peniaze, ktoré má na svojom účte – teda len jeho vlastné finančné prostriedky. Ide o najrozšírenejší druh platobnej karty, keďže vydanie debetnej karty nepodlieha žiadnemu schvaľovaniu a preto v podstate každý, kto má bankový účet má k nemu automaticky aj debetnú kartu. Preto počet ľudí s debetnou kartou výrazne prevyšuje počet ľudí s kreditnou kartou.

Ako funguje debetná karta?

Použitie debetnej karty je každodennou záležitosťou. Vyberáte ňou hotovosť z bankomatu, používate ju v obchodoch, reštauráciách, pri platbách cez internet alebo ju máte stiahnutú v telefóne a využívate možnosti platenia cez mobil. Všetky pohyby kartou je možné sledovať v Internet bankingu alebo Mobile bankingu vašej banky. Stále však ide o platobnú kartu, ktorá využíva peniaze zákazníka banky. A to len dovtedy, kým ich má na účte.

Ako spoznať debetnú kartu?

Na prvý pohľad bolo kedysi problematické rozlíšiť, čo je debetná karta a čo kreditná karta, pretože kreditná a debetná karta vyzerali takmer rovnako. Ide totiž o plastové karty rovnakých rozmerov s rovnakými povinnými údajmi. Od roku 2016 sú však už všetky karty označené aj popisom, takže to, o akú kartu ide, by mal zákazník spoznať hneď. Pri výbere správnej banky je však vždy vhodné si najprv pozrieť klientské recenzie a hodnotenia, aby sa predišlo komplikáciám pri výdaji platobnej karty po zavedení bankového účtu. Hodnotenia dokážu byť veľmi mocným nástrojom, keďže rôzne banky často vydávajú rôzne platobné karty a používajú rozdielne grafické rozhrania vo svojich platobných systémoch. Veľa zákazníkov sa v recenziách sťažuje práve na to, že dizajn alebo množstvo bankových automatov a pobočiek býva častými slabými stránkami bánk.

Od roku 2016 sú všetky karty označené aj popisom, takže sa dá jednoducho rozlíšiť, či sa jedná o kreditnú, alebo debetnú kartu.

Čo je kreditná karta?

Kreditná karta je úverová karta, pri používaní ktorej zákazník nevyužíva vlastné peniaze, ale čerpá finančné prostriedky banky. Tento druh karty sa neviaže na bežný účet, preto si ho zákazník nemusí otvárať, ale podlieha schváleniu bankou. Kreditná karta totiž vo svojej podstate predstavuje úver, ktorý banka svojim zákazníkom každý mesiac znova a znova poskytuje do výšky schváleného úverového limitu, vďaka čomu ho zákazníci môžu čerpať opakovane. Medzi slabé stránky kreditnej karty v porovnaní s debetnou kartou však patrí, že aj keď zákazníci môžu opakovane čerpať úverový limit, tak iba prostredníctvom karty a pri dodržiavaní stanovených podmienok.

Klienti často odmietajú kreditku už len z princípu, že sa nechcú zadlžovať. Pritom kreditná karta môže byť vhodná aj pre tých, ktorí nepotrebujú úverový produkt a platiť percentá z pôvodnej sumy po uplynutí úverovej lehoty. Jej používanie môže byť výhodné vďaka bezúročnému obdobiu, možnosti splatiť celú čerpanú sumu naraz bez úrokov či poplatkov a tiež vďaka mnohým benefitom, ktoré kreditné karty ponúkajú. Kreditná karta je teda vhodná aj pre tých, ktorý potrebujú mať svoje úspory odložené bokom práve v čase, ak zháňajú voľné pracovné ponuky a potrebujú sa momentálne radšej sústrediť napríklad na rozposielanie životopisov.

Ako funguje kreditná karta?

Tiež ide o platobnú kartu a slúži rovnako ako debetná karta, teda na platenie. Odporúča sa však využívať ju predovšetkým na bezhotovostné operácie, ktoré sú zvyčajne bez poplatkov. Mnoho klientov si pochvaľuje kreditné karty pri platení za letenky, pri internetových platbách či objednávkach zo zahraničia. Karta však funguje na inom princípe ako tá debetná. Keďže klienti používajú prostriedky banky, nie svoje vlastné, je potrebné ich vrátiť. Je možné tak urobiť v plnej sume, počas bezúročného obdobia, kedy sa za požičané peniaze nič neplatí. Ak sumu nie je možné vrátiť naraz, je možné si ju rozdeliť do pravidelných splátok, rovnako, ako je to pri akomkoľvek inom úvere. V tomto prípade výšku splátky nastavuje banka už pri schválení kreditnej karty a je nutné počítať s nejakým úročením.

Výhody kreditnej karty

Aj keď sa zákazníkom nemusí pozdávať mať od ich banky stále čosi požičané, rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou nemožno spochybniť. Aj kreditná karta má svoje výhody, ktoré sa dajú využiť, napríklad:

  • pri rezervácii hotela alebo pri požičiavaní auta, najmä v zahraničí, kde sú kreditné karty prednostne akceptované,
  • pri rôznych druhoch poistení, najmä cestovných – často nielen pre držiteľa karty, ale aj pre spolucestovateľov,
  • pri cashbacku (isté percento z platby zákazníka, ktoré sa mu na kartu vráti a on tak môže ušetriť, lebo banke zaplatí menej),
  • pri zneužití karty zákazník neprichádza o svoje vlastné peniaze, ale o peniaze banky.

Menšou nevýhodou môže byť fakt, že kreditná karta, ako úverový produkt, vstupuje do žiadostí o inú pôžičku alebo hypotéku. Úverový limit karty tak môže znížiť celkovú výšku ďalšieho úveru.

Zhrnutie: aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

Hlavným rozdielom medzi kredintou a debetnou kartou je výber z bankomatu. Pri klasickej debetnej karte ide o úplne bežnú bankovú operáciu. Banky často ponúkajú výbery z bankomatov zadarmo, alebo za malý poplatok. Pri kreditnej karte však zákazníci platia navyše, poplatky sa pohybujú v stovkách a na výbery sa nevzťahuje bezúročné obdobie, takže sa to naozaj neoplatí.

Potrebujete mať stabilný mesačný príjem a zháňate prácu? Prezrite si aktuálne pracovné ponuky!

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Zamestnajte dlhodobo nezamestnaného a získajte príspevok

Zamestnať niekoho, kto už dlhšiu dobu nevie nájsť prácu a je evidovaný na úrade práce, sa vám môže vyplatiť. ÚPSVaR spustil projekt, vďaka ktorému môžete dostať príspevok za zamestnanie dlhodobo nezamestnaného. Čo musíte spĺňať?

Skončenie práce zo zdravotných dôvodov. Ako na to?

Nechcete si už ďalej ničiť zdravie? Alebo vám zo zdravotných dôvodov súčasná práca nevyhovuje? Možno ste dlhodobo chorý a je pre vás lepšie pracovný pomer ukončiť. Ako na to, ak k tomu máte zdravotné dôvody?

Ďalšie články