Ako vypočítať percentá ? + Príklady

S istotou môžeme povedať, že ľudia sa delia na dve skupiny. Prvá skupina sú tí, ktorí sú matematicky nadaní a druhá skupina sú tí, ktorí sú matematicky menej zdatní.

Nezáleží na tom, do akej skupiny patríte, ale čas od času sa dostanete do situácie, kedy budete potrebovať vypočítať percentá. V našom článku vám percentá, respektíve výpočet percent stručne definujeme. Následne vám ukážeme, ako sa percentá počítajú a ako najjednoduchšie to môžete zvládnuť. Všetky tieto možnosti znázorníme príkladmi, ktoré vám demonštrujú ako daný výpočtový úkon prebieha a tým vám pomôžeme úlohu lepšie a ľahšie pochopiť. Výpočet percent vám napríklad umožní zistiť, že bezúročná pôžička nemusí byť bezúročná.

Ako správne percentá zapisovať?

Ako písať percentá? Percentá môžeme zapísať dvoma spôsobmi a to 50 % a 50%. Aký je medzi nimi rozdiel?

 • 50 % = päťdesiat percent
 • 50% = päťdesiatpercentný

Čo sú to percentá?

Percentá vyjadrujú časť celku, napríklad 35 % je 35 zo 100 %, keď 100 % je vždy celok. Môžeme teda povedať, že 1 percento je ekvivalentom 1 stotiny. Keď sa zamyslíme, vidíme, že percentá prenesene znázorňujú zlomky, pretože 35 % zo 100 je len a iba 35/100. Kde všade sa môžeme s percentami stretnúť ? Napríklad v matematike, ekonomike, pri obchodovaní, vo fyzike, dokonca aj technike a tak ďalej.

Čo vyjadrujú percentá?

 • vyjadrenie podielu, časti
 • vyjadrenie výkonu
 • vyjadrenie pravdepodobnosti
 • vyjadrenie porovnania

Ako vypočítať percentá?

Pracovať s percentami sa učíme na základných školách. Tam sa s nimi naučíme zaobchádzať veľmi rýchlo, vďaka každodennému a správnemu využívaniu, vďaka vzdelaným učiteľom, ktorí nám všetko vysvetlia. Postupom času sa ale výpočet percent vytráca zo zoznamu našich automatických a prirodzených schopností a zručností. V momente, kedy potrebujeme percentá rýchlo vypočítať, musíme zvoliť pre nás najjednoduchší spôsob ako sa dostať k výsledku.

Možnosti výpočtu percent:

 • výpočet z hlavy
 • výpočet pomocou takzvanej trojčlenky
 • výpočet pomocou kalkulačky, kalkulačka percent
 • internetová online kalkulačka na percentá
 • výpočet pomocou Excelu

Popis obrázku

Výpočet z hlavy

Ako počítať percentá z hlavy? Pre výpočet percent z hlavy potrebujeme istú dávku matematickej predstavivosti. V tomto prípade sa musí pravdepodobne jednať o menej komplikovaný príklad, aby sme si ho dokázali ľahko predstaviť

PRÍKLAD: Na univerzitách, VŠ a VOŠ je často stanovená percentuálna hranica pre úspešne absolvovanie písomného testu, projektu, seminárnej práce a ďalších typov skúšok a skúšaní. Predstavme si písomný test, v ktorom je pre úspešné absolvovanie stanovená hranica 65 %. V teste sa dá dosiahnuť maximálne 70 bodov.

Vieme, že 100 % je práve tých maximálnych 70 bodov. 1 % sa rovná 0,7 bodu (70:100=0,7) a 65 % získame tým, že vynásobíme 65*0,7. Celkový výsledok je teda 45,5 bodov. Pre úspešné absolvovanie testu, musíme získať 45,5 bodov a viac.

Ako sa počítajú percentá pomocou tzv. trojčlenky?

Čo si predstavíme pod pojmom trojčlenka? Pod názvom trojčlenka sa skrýva matematický pojem, respektíve spôsob ako môžeme počítať priamu a nepriamu úmernosť. V podstate môžeme tento početný príklad zhrnúť tak, že poznáme tri na sebe závislé údaje a potrebujeme vypočítať štvrtý.

PRÍKLAD: Tento druh početného úkonu môžeme využiť napríklad v slovnej úlohe, keď potrebujeme dopočítať pôvodnú cenu tovaru. V obchode sme zakúpili nový notebook v 30% zľave, zaplatili sme 1 000€ a nás by zaujímalo, aká bola jeho pôvodná cena. Dostaneme vzorec trojčlenky:

70 % ....... 1 000€ 100 % ....... x €

Potrebujeme dopočítať štvrtú neznámu. Tú vypočítame tak, že vydelíme 1 000:70=14,285714. Výsledok vynásobíme 100 a dostaneme pôvodnú cenu notebooku. 14,285714*100=1 428,5714€. Pôvodná cena notebooku bola teda 1 428,6€ po zaokrúhlení.

Výpočet percent pomocou kalkulačky

Ako nám s výpočtom percent môže pomôcť kalkulačka? Komplikovanejšie slovné úlohy na výpočet percent nám vždy môže pomôcť vyriešiť kalkulačka. Na kalkulačke môžeme nájsť klávesnicu so symbolom percent %. Ako vypočítať percentá na kalkulačke pomocou tejto klávesovej skratky?

PRÍKLAD: Ak potrebujete zistiť, koľko je 45 % z 11 111 €, navolíme na kalkulačke 11 111*45 %. Kalkulačka nám zobrazí výsledok 4 999,95€. Vieme teda, že 45 % z 11 111€ je 4 999,95€. Na kalkulačke sme schopní aj pripočítať a odpočítať percentá. Napríklad, pokiaľ chceme k 11 111€ pripočítať 45 %, postupujeme nasledovne. Na kalkulačke zadáme 11 111 + 45 % = 16 110,95. Rovnakým spôsobom postupujeme aj pri odpočítavaní.

Existuje ešte ďalší spôsob, ako vypočítať percentá na kalkulačke. Pokiaľ chceme napríklad zistiť, koľko percent je 110 z celku 500, navolíme na kalkulačke 110:500*100=22. Vieme teda, že 110 z 500 je 22 %.

Internetové online kalkulačky

Môžeme počítať percentá online? Áno, na internete nájdete nesmierne množstvo online internetových kalkulačiek, ktoré urobia všetku prácu za vás a nie sú k nej potrebné žiadne matematické nadanie a matematické vlohy. Pokiaľ ste online, pripojení k internetu, nie je nič jednoduchšie, než nechať internet vypočítať percentá za vás. Existujú aj špeciálne online kalkulačky, ktoré napríklad prevedú promile na percentá.

V percentách je dobré sa orientovať na každodennej bázy. Každý deň by sme mali mať spojené, že 25 % je 1/4 a 20 % je 1/5. V percentách sa uvádzajú parametre k finančným produktom. Jedným z najdôležitejších parametrov je úrok napríklad na sporiacom účte.

A ako je na tom s percentami v úvode spomínaná bezúročná pôžička? Niektoré spoločnosti naozaj ponúkajú pôžičky, ktoré majú nulový úrok, ale výpočet percent sa väčšinou presúva na RPMN. Jednoduchým výpočtom teda môžeme zistiť, o koľko dlžnú čiastku preplatíme.

Excel percentá

Excel nám môže pomôcť s komplikovanejšími vzorcami a výpočtami percent. Asi najkomplikovanejší spôsob, ako môžeme vypočítať percentá, nám ponúka program Excel. Pokiaľ neovládate program Excel, neodporúčame vám využiť túto možnosť, pretože ovládanie a práca s Excelom vyžaduje určité znalosti a skúsenosti s týmto programom. Pokiaľ naopak s Excel pravidelne pracujete a ovládate všetky jeho funkcie, určite vyskúšajte počítať percentá s jeho pomocou.

V Exceli sme nútení zadávať vzorce, vyplňovať bunky a tvoriť tabuľky, aby sme boli schopní využiť funkciu automatického výpočtu percent. Vzorec si môžete zadať sami alebo ho Excel pomôže vytvoriť. Excel nám môže napríklad pomôcť s výpočtom a uložením zložitejších a rozsiahlejších príkladov s percentami.

Pre zaujímavosť

S percentami sa dajú robiť aj ďalšie matematické úkony, napríklad výpočet sklonu. Výpočet sklonu je potrebný napríklad pri práci so strešnými krytinami, keď je hodnota sklonu občas uvedená v percentách, občas v stupňoch. Môže sa nám tým pádom zdať, že budeme potrebovať dopočítať sklon v percentách alebo stupňoch. Aj pre tento výpočtový úkon existuje noho online kalkulačiek, ktoré nám sklon spočítajú v percentách aj stupňoch, bez väčšej námahy.

Rozhodne nie je na škodu zopakovať si základné pravidlá výpočtu percent, pretože s percentami sa stretávame každý deň. Dúfame, že vám náš článok pomohol a pripomenul, ako s percentami pracovať.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

Ďalšie články