Chcete byť úspešným podnikateľom? Potrebujete viac než len dobrý nápad

Začať biznis od nuly nie je jednoduché. Vytrvať a byť úspešný už vôbec nie. Ako začať podnikať a byť úspešný? Nestačí vám mať len dobrý nápad, potrebujete poznatky aj z iných oblastí. A čím viac ich budete mať tým lepšie.

Možno ste si všimli, že príbeh každého úspešného podnikateľa sa začína nejakým impulzom, ktorým je vo väčšine prípadov práve nápad. Tento impulz tiež často sprevádza vášeň a zápal pre vec a túžba po dobrodružstve. Je skvelé, ak sa vám v hlave zrodí nápad sprevádzaný práve túžbou ho realizovať. Začiatky však môžu byť omnoho ťažšie. Pomôže dlhodobý strategický plán, prieskum trhu i pôžička pre podnikateľov bez daňového priznania a registra. Ak potrebujete načerpať motiváciu, nakopnúť vás môžu aj kultové filmy z podnikateľského prostredia.

Ako začať podnikať od nuly?

Dôležité je, ak ste aspoň vo fáze, že máte nápad. To je dôležité, pretože už viete v čom budete podnikať, v akej oblasti a kde teda hľadať potrebné informácie. O niečo ťažšie to budete mať, ak cítite túžbu podnikať, robiť dobrý biznis, ale neviete, v čom by sa vám to vyplatilo. Vtedy je pátranie po vhodnom podnikaní zložitejšia.

Ako zistíte, že sa s vašim nápadom vyplatí ísť na trh?

Zistite si, či je po vašom produkte alebo službe dopyt a či budú ľudia ochotní zaplatiť práve za tie vaše produkty a služby.

1. Nápad je základ

Začiatok podnikania je sprevádzaný nápadom. Tie sú však často postavené na hypotézach a predpokladoch, ktoré by ste si mali overiť. Určite sa pýtajte, kto bude váš zákazník, či vašu službu alebo produkt potrebuje, či bude ochotný zaň zaplatiť. Podnikateľ začiatočník sa často učí za pochodu, nemal by sa ale báť riskovať a experimentovať. Určite nepodceňujte ani spätnú väzbu a snažte sa ju získavať. To všetko vedie k úspechu.

2. Zistite, či je váš nápad životaschopný

Nájdite dopyt a trh. Prieskum trhu je dôležitý a patrí ku kľúčovým faktorom, nech robíte alebo sa chystáte robiť čokoľvek. Vďaka prieskumu spoznáte konkurenciu a pochopíte, ako uvažuje. Rovnako vám prieskum trhu pomôže spoznať zákazníka a zistiť, či je ochotný zaplatiť práve za váš produkt či službu.

Nepodceňujte spätnú väzbu a získavajte ju. Môžete skúsiť aj prieskum na sociálnych sieťach s rôznym cielením.

3. Majte splniteľné ciele

Ak si na začiatku nastavíte príliš vysoké ciele, to, že ich nedosiahnete, vás nakoniec bude len demotivovať. Je dôležité mať dlhodobú stratégiu, ale nepodceňujte ani význam tých krátkodobých cieľov. Skúste si stanoviť cieľ napríklad na nasledujúci polrok a na konci tohto obdobia si všetky výsledky podrobne zanalyzujte.

4. Bez plánu sa nepohnete

Iste, môžete sa do podnikania vrhnúť po hlave a bez premýšľania. My však odporúčame nenechať sa uniesť a premýšľať nad stanovením plánu. Toho podnikateľského ale aj finančného. Budete tak vedieť koľko investovať a aké kroky podniknúť ako prvé.

Podnikajte chytro a venujte čas na vypracovanie podnikateľského plánu. Pomôže vám aj s investíciami a vy budete vedieť, koľko do podnikania vložiť peňazí ešte pred tým, než začnete zarábať.

5. Vyriešte si financovanie

Začať môžete aj od nuly alebo len s minimálnym kapitálom. Samozrejme však platí, že čím viac financií máte k dispozícii, tým lepšie šance na udržanie firmy. Mali by ste však premýšľať aj nad tým, akým spôsobom budete svoje podnikanie financovať. Tu máte niekoľko možností na výber. Môžete použiť svoje vlastné peniaze a úspory, čo je najčastejší spôsob financovania podnikania, ak nepotrebujete veľa peňazí.

Samozrejme je tu možnosť zobrať si podnikateľský úver, ktorý je vhodný, ak to chcete rozbehnúť vo veľkom a budete k tomu potrebovať viac financií. Existuje dokonca pôžička pre podnikateľov bez daňového priznania a registra - pre začínajúcich podnikateľov je veľkou výhodou, že nemusí dokladať príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. Ak podnikáte menej ako rok a ešte ste nepodávali daňové priznanie, je to jedna z mála šancí, ako pôžičku pre svoje podnikanie získať.

Treťou možnosťou je zohnať si investora, ktorý váš nápad podporí. Ak sa však rozhodnete pre tento spôsob majte na pamäti, že je dobré mať pripravený podnikateľský aj finančný plán.

Určite vám pomôže, ak budete mať v tíme skúseného odborníka a dobre zanalyzovaný trh aj konkurenciu.

Učenie nikdy nekončí

Pravdepodobne teraz každému napadne plno mien slávnych a úspešných ľudí, ktorí začali podnikať a pritom nedokončili školu. Je to tak, no neznamená to, že by ste to isté mali urobiť aj vy. Vzdelávať a učiť sa totiž neprestaneme nikdy. A rovnako aj tieto úspešné osobnosti sa neustále učia niečo nové.

Vedeli ste, že Bill Gates ročne prečíte vyše 50 kníh? Vzdelanie je najmä dnes naozaj dôležité, a i keď to nebude škola, môžu to byť kurzy a knihy.

Nemáte skúsenosti, ale chcete ísť do toho?

Ak nemáte žiadne skúsenosti s odborom, v ktorom chcete začať podnikať, skáčete do jednej veľkej neznámej. Aj pred skúseným odborníkom sa totiž často objaví problém, ktorý nečakajú. A práve preto je vzdelávanie sa naozaj veľmi dôležité. Určite sa vám v začiatku podnikania vyplatí mať znalosti a venovať čas oblastiam marketingu, obchodných zručností, financií, ale aj komunikácie, produktivite a stratégie.


Ak sa chystáte vrhnúť sa do podnikania, mali by ste rozmýšľať ako podnikateľ. Nestačí byť len odborník, musíte mať v sebe aj dušu podnikateľa a manažéra. A snažte sa, čo najrýchlejšie získať platiacich klientov, pretože to oni vám prinášajú zisk. A samozrejme, neprestávajte sa učiť a rozvíjať svoje silné stránky. Nám zostáva už len zaželať vám veľa šťastia a veľa platiacich klientov.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Podnikanie na živnosť 2018: Ako založiť živnosť?

Rozhodli ste sa začať podnikať? Možností je veľa, mnohí však siahnu práve po živnosti. Poradíme vám, ako v roku 2018 živnosť založiť, čo sa v tomto roku zmenilo a aké sú v roku 2018 zo živnosti odvody.

Živnosť popri zamestnaní 2018: Výhody a rozdiely

Máte trvalý pracovný pomer, ale rozmýšlate nad založením živnosti popri práci? Potrebujete súhlas zamestnávateľa. Trochu inak to bude aj s odvodmi. Je živnosť popri práci výhodná?

Ďalšie články