Živnosť popri zamestnaní 2018: Výhody a rozdiely

Máte trvalý pracovný pomer, ale rozmýšlate nad založením živnosti popri práci? Potrebujete súhlas zamestnávateľa. Trochu inak to bude aj s odvodmi. Je živnosť popri práci výhodná?

Chcete mať na účte o niečo lepšie čísla než máte teraz? Možno rozmýšľate, že by ste si mohli popri práci ešte nejako privyrobiť. Skúsiť to môžete aj s prácou na dohodu alebo s ďalším pracovným pomerom. Je však nutné dať si pozor, či nebudete robiť to isté, ako v súčasnom zamestnaní. Išlo by o konkurenčnú prácu a mohla by vám aj pekne zavariť.

No privyrobiť si môžete aj tak, že si popri práci založíte živnosť. Ako to funguje?

Prvý krok = založte si živnosť

Samozrejme, bez založenia živnosti sa nepohnete. O tom, čo všetko k tomu budete potrebovať a ako to prebieha, sme už písali. Akonáhle ohlásite živnosť, môžete začať podnikať, a to takmer vo všetkom. Prečo takmer? Pretože, ak máte živnosť popri zamestnaní, musíte si aj tu dať pozor na to, aby ste nerobili činnosť, ktorá by konkurovala vášmu súčasnému zamestnávateľovi.

Ak chcete podnikať v rovnakej činnosti, akú robíte pre svojho zamestnávateľa, potrebujete k tomu jeho súhlas. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní platí, že vám súhlasil udelil a vy môžete podnikať.

Rozdiely v odvodoch

Založili ste živnosť, ale ako to teraz budete mať s odvodmi? Ako zamestnanec a súčasne aj živnostník budete mať odlišné príjmy s odlišným zdanením. Príjem zo zamestnania bude patriť k príjmom zo závislej činnosti a príjem zo živnosti bude príjmom z podnikania.

O príjme zo závislej činnosti, v tomto prípade zo zamestnania, si hlavu lámať nemusíte, keďže preddavky na daň za vás vypočíta zamestnávateľ a tiež ich odvedie daňovému úradu.

Ale čo s príjmom z podnikania?

Tu je to zložitejšie. Daňové priznanie podávate z príjmov z podnikanie v prípade, že presiahli 1901,67 € alebo ste v strate. Po založení živnosti budete mať povinnosť registrácie na daňovom úrade pre daň z príjmov a bude vám pridelené DIČ. Rovnako budete musieť viesť evidenciu o príjmoch z podnikania a vybrať si spôsob, akým budete uplatňovať výdavky.

Príjmy zo živnosti teda zdaníte sami podaním daňového priznania na tlačive typu B, pričom vaše zdaniteľné príjmy, teda ako zo živnosti, tak aj zo zamestnania, dosiahli viac ako 1901,67 €.

Zamestnávateľ už za vás daňové priznanie nevyrieši, ale dostanete od neho potvrdenie o príjmoch, ktoré k daňovému priznaniu priložíte. V daňovom priznaní tak uvádzate oba príjmy. Nemusíte sa ale báť, že by vaše príjmy zo zamestnania boli zdanené dvakrát, pretože preddavky na daň sa započítavajú s výslednou daňovou povinnosťou.

Zdravotné a sociálne odvody

Zdravotné poistenie vás môže vyjsť trochu draho. Prečo? Budete ho platiť aj v zamestnaní aj zo živnosti. Založením živnosti sa v tomto prípade nič nemení. Zamestnávateľ za vás naďalej bude platiť zdravotné poistenie tak ako doteraz. Pribudne vám ale povinnosť platiť si zdravotné poistenie z nového príjmu zo živnosti, keďže sa stanete samostatne zárobkovo činnou osobou a zo svojich príjmov ste teda zo zákona povinný si zdravotné platiť aj sám.

Založenie živnosti a teda vznik vás ako nového platiteľa poistného musíte oznámiť zdravotnej poisťovni do 8 dní od ohlásenia živnosti. Všetko však môžete vybaviť na jednom mieste pri ohlasovaní živnosti.

Ako živnostník máte malú výhodu

Ak ste zamestnanec a súčasne nový živnostník, nemusíte na začiatku podnikania platiť žiadne odvody do zdravotnej poisťovne. Mimochodom, tie sú vo výške takmer 62 €. Potom budete zo živnosti platiť také odvody, ktoré zodpovedajú vašim príjmom, teda ak sú malé, budú aj zdravotné odvody malé.

Ak si na začiatku podnikania zájdete do zdravotnej poisťovne, môžete si sami určiť aká bude výška preddavkov na zdravotné poistenie. Stanoviť si ich môžete aj na 0 €.

A čo sociálne poistenie?

To v prvom roku podnikania neplatíte vôbec. A v prípade, že budete mať nízke príjmy, tak ani potom. Je to podobné ako u zdravotného poistenia. Aj v tomto prípade bude sociálne platiť aj váš zamestnávateľ. A vy ako nový živnostník nemusíte sociálne poistenie ako SZČO platiť do polovice nasledujúceho roka po tom, v ktorom ste si založili živnosť.

To, či vám v budúcnosti vznikne povinnosť platiť sociálne poistenie, závisí od výšky vašich príjmov zo živnosti. Záleží na tom, či presiahnete alebo nepresiahnete hranicu 5298 €. Či vám povinnosť platiť vznikne alebo nie, vám oznámi Sociálna poisťovňa.


A ako ste na tom vy? Podnikáte na živnosť popri zamestnaní? Alebo sa radšej budete držať jednoduchosti a zostanete len pri jednom zamestnaní? Každopádne, nech sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu, budeme vám držať palce nech sa vám darí.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Podnikanie na živnosť 2018: Ako založiť živnosť?

Rozhodli ste sa začať podnikať? Možností je veľa, mnohí však siahnu práve po živnosti. Poradíme vám, ako v roku 2018 živnosť založiť, čo sa v tomto roku zmenilo a aké sú v roku 2018 zo živnosti odvody.

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Ďalšie články