Čím je prijímací pohovor v AXA odlišný?

Toto a ešte oveľa viac sme sa opýtali Andrey Hrdovej, Senior Recruiter & Talent Špecialistky v AXA. Nahliadnite s nami do zákulisia tejto spoločnosti a buďte pred pohovorom múdrejší.

Kedy ste sa dostala k tejto zaujímavej práci?

V HR pôsobím od roku 2006 a táto rozmanitá oblasť ma skutočne baví. Samotný nábor je predovšetkým o komunikácii, veľkej zodpovednosti a merateľných výsledkoch. Vždy bolo pre mňa dôležité, aby moja práca dávala zmysel a bolo ju vidieť – niet divu, že som sa v spájaní ľudí našla. Keď si práve neprechádzam profily kandidátov, veľmi rada píšem listy, pečiem niečo dobré ku káve (v mojom prípade teda skôr k zelenému čaju) a trávim čas s rodinou.

Keby ste sa osobne pripravovala na pohovor do AXA, akú stratégiu by ste zvolila?

Nemyslím si, že je potrebné sa nejako špeciálne na pohovor pripravovať. Je určite dobré, keď má človek aspoň základné informácie o firme, vie, čo chce a dokáže to jasne formulovať. Rovnako tak ako predať svoje skúsenosti a zručnosti.

Všeobecne si myslím, že je dobré veľmi nepremýšľať nad tým, či odpovedám podľa toho, čo chce personalista alebo manažér počuť.

Najlepšie je jednoducho byť sám sebou. Keď sa človek snaží štylizovať do nejakej roly, alebo dokonca klamať, väčšinou sa to skôr či neskôr ukáže.

Aké otázky môžu na pohovore v AXA zaznieť?

Vstupný pohovor nie je "jednostranný výsluch". Vnímame ho ako vzájomnú diskusiu a nesnažíme sa kandidáta zahnať do kúta. Chceme, aby okrem toho, že získame odpovede na to, čo je dôležité pre nás, odchádzal aj kandidát s tým, že bude mať čo najjasnejšiu predstavu o tom, čo by ho u nás v AXA čakalo. Či už z hľadiska náplne práce alebo firemnej kultúry.

Samozrejme sa vždy pýtame na skúsenosti daného človeka, zaujímajú nás konkrétne veci, na ktorých pracoval, jeho predstavy a očakávania. Najmä v prípade technických pozícií potom overujeme znalosť konkrétnych technológií a systémov.

Čím Vám uchádzač na pohovore utkvie v pamäti?

Sme stredne veľkou spoločnosťou, vďaka čomu máme možnosť veci rýchlejšie meniť, inovovať a zdieľať. Zaujať nás môžete napríklad tým, že sa nebojíte robiť veci inak.

Aká vlastnosť Vás na uchádzačovi nadchne?

Ako som spomínala, každý z nás je originál a dôležité je zostať prirodzený. Uvítame relevantné skúsenosti, ale rovnako tak je u nás dostatok priestoru pre čerstvých absolventov, ktorí svoju kariéru len začínajú. V každom prípade nás najviac potešíte úprimným záujmom o danú pozíciu.

Čím je výberový proces v AXA odlišný?

Výberové konanie u nás v AXA sa podľa môjho názoru nijako zásadne nelíši od toho, s čím sa na trhu môžete stretnúť. Prvý kontakt s kandidátmi prebieha obvykle telefonicky, kedy sa snažíme detailnejšie prejsť predstavy uchádzačov o zamestnanie. Súčasne zisťujeme aj našu schopnosť naplniť ich potreby a očakávania. V neposlednom rade nás zaujíma, či kandidáti spĺňajú základné predpoklady pre danú pozíciu. V prípade, že sú naše vzájomné očakávania v súlade, nasleduje osobné stretnutie.

Na prvej schôdzke sa kandidáti stretnú s našimi náborovými špecialistami. Už od prvého stretnutia sa snažíme aktívne zapojiť aj manažéra, ktorý hľadá posilu na danú pozíciu. Kandidát tak môže získať úplne jasnú predstavu o svojej úlohe, aj to, s akými kolegami bude spolupracovať.

Prvé kolo môže mať podobu klasického rozhovoru, nebránime sa ani pohovoru cez Skype a využívame aj hodnotiace metódy čiže assessment center. Niektoré pozície sú natoľko špecifické, že vyžadujú, aby sme sa s uchádzačmi stretli opakovane.

V záverečnej fáze výberového konania potom môžu byť pri vybraných pozíciách kandidáti otestovaní aj pomocou psychodiagnostických metód. Ide o úplne bežné postupy. Rozhodne nie je nutné sa niečoho obávať. Naopak. Je dôležité byť prirodzený.

Všeobecne ale platí, že sa vždy snažíme, aby celé rokovanie prebehlo čo najefektívnejšie pre obe strany. A to vrátane spätnej väzby, ktorú vnímame ako veľmi dôležitú pre obe strany.

Aký systém benefitov funguje v spoločnosti AXA?

Okrem zaujímavej mzdy ponúkame našim zamestnancom celý rad atraktívnych benefitov, napr. 5 týždňov dovolenky, 4 dni zdravotného voľna, pružnú pracovnú dobu, možnosť pracovať z domu, prispôsobiť si výšku úväzku, získať zľavu na firemné produkty, príspevok na dôchodkové alebo životné poistenie či 16 týždňov plne plateného voľna pre naše novopečené mamičky (pre oteckov sú to týždne štyri) a mnoho ďalšieho.

Najdôležitejšia je pre nás ale skvelá atmosféra a kolegovia. Radi sa stretávame na najrôznejších akciách vo firme i mimo nej.

Máte v rukáve nejakú vtipnú skúsenosť z pohovoru?

O zaujímavé historky z pohovorov rozhodne nie je núdza. Spomínam si na situáciu, keď som kandidátovi položila otázku, ako by ho charakterizovali jeho priatelia či známi, a on odpovedal bez váhania, že by povedali, že je veľmi výbušný. Potom dodal, že od doby, kedy sa šťastne rozviedol sa jeho výbušnosť výrazne zmiernila.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ďalšie články