Čím zaujmete recruiterov vo firme Siemens?

Uvažujete o práci v Siemens? Pozrite sa s nami na prijímací proces. Čo si na vás recruiteri prichystali? Odpovedala Danica Cieslakova, HR Business Partner v Siemens.

Čo by ste na začiatok poradili uchádzačom o zamestnanie v Siemens?

Zo strany uchádzača o zamestnanie v Siemens je častá a prirodzená snaha javiť sa na pohovore v ideálnom svetle. Táto snaha by však mala ostať v hraniciach zanietenosti pre inzerovanú pozíciu. Keď sa uchádzač natoľko snaží dobre sa odprezentovať až niekedy klamlivo prifarbuje svoje úspechy a významnosť, to je z druhej strany stola čitateľné aj pre mierne skúseného manažéra či personalistu.

Väčšina manažérov vo firmách, kde sú veľké tímy a medzinárodná spolupráca, má sklon vybrať si úprimného a autentického kandidáta. Technické zručnosti za pár dní aj tak nedoženiete, no môžete prejaviť úctu tým, že si spravíte aspoň zbežný prehľad o produktoch a servisoch firmy, do ktorej idete na pohovor.

Určite sa k vám na prijímací pohovor dostavia desiatky kandidátov. Akými otázkami sa snažíte spoznať ich osobnosti?

Moja obľúbená otázka, ktorá sa môže javiť záludne, je: „Keby ste mali neobmedzené možnosti a nič by vás nezväzovalo, čím by ste boli?“. Odpovede sú tak rozmanité, že sa môžeme aj s manažérom presvedčiť o kandidátovej úprimnosti, tendencii štylizovať sa do očakávaného správania, extrovertnosti, spôsobe trávenia voľného času, jeho kreativite, konzervatívnosti a aktuálnom nastavení mysle.

Je ťažké nájsť kandidáta so správnymi vlastnosťami pre váš tím?

To je ako nájsť skrutku, čo bude funkčná do každej hmoždinky. Vďakabohu za rozmanitosť.

Ako sa rozhodujete, ak vám sedí viacero kandidátov?

Čím autentickejší sú kandidáti, tým skôr im vieme ponúknuť tím, v ktorom budú spokojní. Čím menej overujúcich otázok sa pýtame, tým kratší výberový proces všetci absolvujeme.

Je priebeh prijímacieho konania v Siemens vždy rovnaký?

Priebeh prijímacieho konania prispôsobujeme typu pozície a typu uchádzačov, o ktorých vieme, že ich budeme hľadať a preferovať. Napríklad pre ekonomické pozície máme v 1. kole aj niekoľko ustálených testových otázok, no rovnako sa uchádzač stretne s vedúcim tímu, ktorý mu priblíži charakter a náročnosť práce, atmosféru a zvyky tímu. V 2. kole sa stretne s vedením daného ekonomického útvaru a aj so zahraničnými vedúcimi kolegami. V tomto kole je cieľom najmä zoznámenie a častokrát aj dohodnutie nástupných podmienok.

Iným príkladom môžu byť programátorské pozície, kde sa aj niekoľkokrát online spojíme a diskutujeme o projektoch a technológiách. Častokrát príde kandidát naživo pozrieť potenciálnych kolegov a priestory až keď máme dohodnuté nástupné podmienky.

Veríme, že tento proces môže byť pre mnohých stresujúci. Objavujú sa pri pohovoroch aj nejaké úsmevné momenty?

Kandidát na mechanika dostal omylom k vypĺňaniu test pre ekonómov v nemeckom jazyku a doteraz žasneme ako dobre to zvládol. Niektorí kandidáti prišli na pohovor v sprievode manželky alebo matky. Po každom týždni by sme vedeli napísať zábavný príbeh a to je dobre. V uvoľnenej atmosfére sa kandidát správa otvorenejšie a manažér tiež. Tak si k sebe rýchlejšie nájdu cestu alebo rýchlejšie zistia, že by si nerozumeli.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zvládnuť pohovor v angličtine?

Rozposielali ste životopisy a odpovedali na kopec pracovných ponúk a inzerátov? Možno hľadáte prácu v zahraničí. Pohovor tak bude v cudzom jazyku. Aké sú najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? A ako sa pripraviť?

Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články