Čo sa odohráva za zatvorenými dverami pohovorov vo firme VACUUMSCHMELZE, s.r.o.? Zistite viac

Aké benefity ponúka VACUUMSCHMELZE, s.r.o. svojim pracovníkom? A aké prijímacie konanie čaká na uchádzačov o voľné miesta? Odpovedala Ing. Andrea Hadbábna, HR Business Partner vo firme VACUUMSCHMELZE, s.r.o.

Ako by ste v krátkosti predstavili firmu VACUUMSCHMELZE, s.r.o.?

VACUUMSCHMELZE patrí medzi významných zamestnávateľov regiónu. Pracuje u nás takmer 1000 zamestnancov. Úspešne sa už štvrtý rok zapájame do projektu duálneho vzdelávania. Dôležitým prvkom našej firemnej kultúry je vytváranie príjemného a bezpečného pracovného prostredia.

Predstavte nám systém benefitov, ktorý vo vašej firme funguje

Ponúkame benefity vo forme 13.platu, firemných prémií, autobusovej dopravy. Prostredníctvom organizovania firemných akcií, ako napr. vianočný večierok alebo športový deň sa snažíme stmeľovať náš kolektív aj mimo pracoviska.

Zamestnanci sa zúčastňujú bezplatných jazykových kurzov a môžu využiť aj ponuku masáže.

Vyplácame odmeny pre jubilantov a darcov krvi a dobré skúsenosti máme aj s programom „Priveď kolegu – dostaneš odmenu“, pomocou ktorého získavame nových zamestnancov.

Čím Vás dokáže uchádzač dostať na svoju stranu?

Určite svojím vystupovaním. Predovšetkým je dôležité pôsobiť prirodzene a presvedčivo. Paradoxne funguje akási chémia, keď vieme možno už pri prvých vetách odhadnúť, že tento kandidát je pre nás ten pravý.

Ako sa pripraviť na pohovor do VACUUMSCHMELZE, s.r.o.?

Vo všeobecnosti by som povedala, že špeciálna príprava na pohovor veľmi nemá zmysel. Je dobré poznať firmu, v ktorej sa uchádzam o zamestnanie aspoň orientačne, ale každý dobrý kandidát dokáže presvedčiť svojimi schopnosťami a vedomosťami bez špeciálnej prípravy.

Tip, ktorý môžem dať všetkým uchádzačom je byť prirodzený a úprimný a priveľmi „netlačiť na pílu“. Dôležité je samozrejme aj prísť načas a nezatvoriť si tak pred sebou dvere ešte predtým ako do nich vstúpia.

„Potešíte” niekedy uchádzačov počas pohovoru záludnou otázkou?

Kvôli zachovaniu pozitívnej atmosféry sa pri pohovore snažíme záludným otázkam skôr vyhnúť. Je aj v našom záujme aby sa kandidát necítil pod tlakom, naopak je zaujímavé sledovať uchádzačov, keď odpovedajú na otázky typu „Kde sa vidíte o 5 rokov?“, ktoré sa tradične uvádzajú v návodoch na úspešné zvládnutie pohovorov. Vtedy počúvame presne nacvičené odporúčané formulky. Snažíme sa skôr viesť pohovor menej formálnym smerom, aby sa kandidát vyjadroval k témam otvorene.

Aká vlastnosť by uchádzačovi určite nemala chýbať?

Zaujme nás prirodzenou inteligenciou, zdravým sebavedomím aj komunikatívnosťou.

Odniesli ste si z pohovorov nejaký kuriózny zážitok?

Často sa stáva, že zažívame kuriózne situácie a popri serióznej práci sa zasmejeme. Skvelá bola situácia, keď kandidát na konci pohovoru zistil, že mu vypadla skrutka z okuliarov a v priebehu chvíle sa ocitla väčšina zúčastnených na kolenách pod stolom. (smiech)

A čo priebeh prijímacieho konania? Dávate ním kandidátom zabrať?

Po zverejnení inzerátu si vyberieme z prihlásených uchádzačov tých najzaujímavejších. Tí sa u nás zúčastnia výberového pohovoru, kde sa okrem personalistu kandidát stretne aj so svojim potenciálnym nadriadeným.

Pohovor prebieha formou diskusie, najprv predstavíme spoločnosť, benefity, konkretizujeme pracovnú ponuku a potom dostane priestor kandidát so svojím profilom a otázkami.

Po úspešnom absolvovaní prijímacieho konania sa s budúcim zamestnancom dohodneme na termíne nástupu a doriešime potrebné formality.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Prišli ste o prácu? Udržte si pracovné návyky

Prišli ste o prácu a neviete, čo teraz? Každá strata práce je stresujúca a aby ste sa znova dostali do pracovného kolobehu, musíte urobiť niekoľko krokov. Aké to sú? To vám hneď povieme.

Ďalšie články