Filmy podľa skutočnej udalosti: Najlepšie a najdesivejšie horory

Horory majú vyvolávať strach, zdesenie, zľaknutie a ďalšie silné negatívne emócie. Medzi najlepšie horory sa často radia filmy podľa skutočnej udalosti. Najstrašidelnejšie horory sú obľúbené medzi ľuďmi, ktorí majú radi strach a prekonávajú sami seba.

Tento článok vám priblíži niekotré top horory. Tak straste zo seba strach, zbavte sa predsudkov a pripravte si strašidelný večer s a pozrite si horory podľa skutočnej udalosti. Sledovať najlepšie horory je možné aj online a zadarmo. Ponuku najnovších hororových filmov pravidelne prináša na plátna kín aj Cinemax Prešov. Najstrašidelnejšie horory, opísané nižšie, by si nemal nechať ujsť žiaden filmový nadšenec a fanúšik top hororov – filmov podľa skutočnej udalosti. Natočiť dobrý a kvalitný horor je kvalitná tímová práca všetkých, ktorí sa na jeho príprave podieľajú.

Najlepšie horory: Horor ako filmový žáner

Horor je umelecký žáner, v ktorom je hlavnou úlohou vyvolať v divákovi alebo v čitateľovi strach, vydesiť ho, vyľakať a vyvolať ďalšie negatívne emócie, ako sú nočné mory, nechutenstvo a iné nepríjemnosti.

Pri sledovaní hororov možno lepšie spoznáte a odkryjete svoje silné a slabé stránky. Ide o veľmi negatívne emócie, ktoré sú typické pre najlepšie horory a najlepšie knihy plné desu. Názov žánru ,,horor" pochádza z latinského slova horror a znamená doslova hrôzu a zdesenie.

K rozvoju najlepších hororov napomohli filmy, ktoré dokážu navodiť silné emócie ľahšie a lepšie ako tie najlepšie knihy.

Tvorba desivých filmov podľa skutočnej udalosti a aj najstrašidelnejších hororov, najtemnejších a nezabudnuteľných, sa zapísala do dejín. Niektoré osobnosti zanechali svoje stopy v top hororoch – uznávaný režisér Alfred Hitchcock a v literatúre Edgar Allan Poe dali základ najlepším hororom na svete.

Najstrašidelnejšie horory sú často filmy, seriály, knihy, ale aj obrazy alebo sochy.

Tento článok sa zameriava na najstrašidelnejšie horory ako na filmový žáner. Čo môže vyvolať silné negatívne emócie? Najlepšie horory vyobrazujú napríklad duchov, zombies, démonov, upírov, vlkolakov, vrahov, psychopatov, atď. Obáv z upírov alebo vlkolakov sa môžeme ľahko zbaviť, ale čo ak horor zobrazuje niečo, čo sa mohlo stať pokojne v našom susedstve a má reálny základ?

Najstrašidelnejšie horory – filmy podľa skutočnej udalosti by sme mohli rozdeliť do týchto kategórií: detektívne filmy, psychologické horory, science fiction, fantasy horory filmy a filmy podľa skutočnej udalosti. Za najstrašidelnejšie horory na svete sú považované aj thrillery, ktoré sa úzko spájajú s horormi.

Filmy podľa skutočnej udalosti: Horory a thrillery

Filmy podľa skutočnej udalosti sú často aj thrillery. Aký je rozdiel medzi hororom a thrillerom? Jednoduchá definícia hovorí, že horor vyvoláva u diváka pocity strachu a desu, zatiaľ čo thriller vzbudzuje silné napätie. Názov žánru ,,thriller" pochádza z anglického slovathrill, ktoré znamená otriasť sa, rozochvieť. Pri thrilleri sa diváci obávajú skôr o osud hlavného hrdinu, než aby sa báli sami o seba, alebo sa báli po jeho vzhliadnutí presunu po tme do postele.

Ďalšia definícia tvrdí, že najlepšie horory pracujú s fiktívnymi alebo nadprirodzenými zdrojmi strachu, ale thriller ponúka divákom reálne zdroje napätia. Silné napätie pociťuje aj divák psychologických hororov, alebo iných najstrašidelnejších hororov. Preto môžeme niektoré horory – filmy podľa skutočnej udalosti radiť do kategórie thrillerov, ale aj hororov.

Horory a filmy podľa skutočnej udalosti a filmy všeobecne patria medzi obľúbený spôsob, ako nadviazať kontakt a začať konverzáciu s budúcim partnerom, alebo partnerkou, prípadne s novými priateľmi. Niekomu sú bližšie najstrašidelnejšie horory, niekto má radšej animované filmy alebo filmy podľa skutočnej udalosti. Pokiaľ je medzi blízkymi ľuďmi spoločný filmový vkus, bude jednoduchšie tráviť spoločný čas. Aj preto niektoré spoločnosti radia spoločné sledovanie filmov medzi teambuildingové aktivity.

Najstrašidelnejšie horory podľa skutočnej udalosti

V článku na tému filmy podľa skutočnej udalosti nie je uvedená jedna kategória: najlepšie horory podľa skutočnej udalosti. Ide o špecifický filmový žáner, ktorý nie každý vyhľadáva. Je do istej miery znepokojujúce, že scény z najstrašidelnejších hororov sa odohrali aj v skutočnosti.

Na druhej strane to môže byť zaujímavá téma na konverzáciu, pokiaľ sa vyžívame v hororoch spolu s najlepšími priateľmi. Pre niekoho môže byť sledovanie hororov príjemné rozptýlenie napríklad popri učení sa na štátnice.

Najlepšie horory podľa skutočnej udalosti ukazujú často psychopatických vrahov, degenerovaných mutantov, nešťastné deti, psychiatrické liečebne alebo dospelých, ktorých postihla tragická udalosť. Svedectvo o týchto udalostiach sa obvykle uchováva v knižnej podobe, v novinových správach, v zoznamoch zločinov, alebo sa príbeh traduje z generácie na generáciu.

Filmy podľa skutočnej udalosti nemusia byť iba top horory filmy, ale napríklad aj animované filmy. Za zmienku stojí autobiografický film Persepolis scenáristky a ilustrátorky iránskeho pôvodu Marjane Satrapiovej, ktorý získal zvláštnu cenu poroty na festivale v Cannes.

Horory – najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti si môže užiť aj nováčik v žánri hororov. Ako bolo povedané, najlepšie horory na svete sa prelínajú s filmovým žánrom thriller, v ktorom ide predovšetkým o silné napätie. Medzi top horory – filmy podľa skutočnej udalosti patria tieto snímky:

 1. 3:15 zomrieš!
 2. Annabelle
 3. Čeľuste
 4. Hory majú oči
 5. Texaský masaker motorovou pílou
 6. Vyháňač diabla
 7. Záhada Blair Wich
 8. Menu

1. 3:15 zomrieš!

 • USA, 90 minút
 • Réžia: Andrew Douglas
 • Hrajú: Melissa George, Ryan Reynolds, Jesse James, Jimmy Bennett, Philip Baker Hall, Rachel Nichols, Chloë Grace Moretz a ďalší

Horor popisuje nešťastie, ktoré sa odohralo v roku 1974 v Amityville. Ide o remake filmu z roku 1979 s názvom Horor v Amityville. Horor je veľmi dobre obsadený a všetci predstavitelia podali vierohodné herecké výkony. Napríklad pre Chloë Grace Moretz to bola jedna z prvých veľkých rolí, ktorá naštartovala jej kariéru (hrala napríklad vo filmoch Addamsova rodina a Addamsova rodina 2). Napokon, bez skvelých hereckých výkonov by horory – filmy podľa skutočnej udalosti, neboli také desivé.

Horor 3:15 zomrieš! reaguje na udalosti, ktoré sa v mestečku Amityville skutočne odohrali. V domčeku bývala rodina, ktorá bola 13. novembra 1974 vyvraždená. Za vraždu bol odsúdený jeden z členov rodiny, ktorý trpel psychickými problémami, Ronald DeFeo mladší. Ronald dlho zapieral a odmietal, že by vraždy spáchal on.

Nakoniec sa k vraždám priznal, ale tvrdil, že ho k nim naviedli nejaké zvláštne hlasy, ktoré počul len on. Bol obžalovaný zo šesťnásobnej vraždy a dostal 6 x 25 rokov odňatia slobody.

Svedkovia potvrdili, že v tú noc videli pri potoku ženu ako niečo hádže do vody. Policajti neskôr našli v potoku vražednú zbraň. Hovorilo sa, že vraždy mohla spáchať aj dcéra Dawn (18 rokov), ktorá s rodinou nevychádzala najlepšie, bola zvláštna a rodiny sa stránila. Možno zabila všetkých členov rodiny ona a potom spáchala samovraždu. Ronald DeFeo mohol byť len očitým svedkom toho všetkého.

Do domu sa o rok neskôr nasťahovala rodina Lutzovových s tromi deťmi. Tí v dome vydržali iba 28 dní, pretože sa tam diali paranormálne javy: dvere sa samé otvárali a zatvárali, predmety sa samovoľne pohybovali, v noci bolo v dome počuť hlasy a kroky. Pes bol v dome nešťastný a odmietal vkročiť na prvé poschodie. Podľa svedectva rodiny Lutzovových bolo takých udalostí viac a znemožňovali im bývať v tomto prekliatom dome.

Udalosti v Amityville patria k najskúmanejším paranormálnym prípadom v histórii Ameriky. Dokonca známi odborníci na nadprirodzené javy potvrdili, že dom je obývaný mnohými zlými silami. To pochopiteľne prilákalo rôznych bádateľov a reportérov. Preto bolo domu v Amityville pozmenené číslo a vymenené okná, aby sa obyvatelia vyhli nechceným návštevníkom. Snímok 3:15 zomrieš! získal cenu Golden Trailer Awards v kategórii Najlepšie horory.

2. Annabelle

 • 2014
 • USA, 95 minút
 • réžia: John R. Leonetti
 • Hrajú: Annabelle Wallis, Ward Horton, Alfre Woodard, Eric Ladin, Tony Amendola, Brian Howe, Michelle Romano a ďalší

Horor Annabelle patrí k súčasnejším filmom a má na konte až 3 diely (2014, 2017 a 2019). Tento článok sa sústredí na 1. diel, ktorý vstúpil do kín v roku 2014. Snímok Annabelle sa odohráva v roku 1970 a predchádza deju filmu V zajatí démonov, kde sa tiež objavila bábika Annabelle. Skutočná bábika Annabelle je umiestnená a zamknutá v múzeu okultných predmetov v Connecticute. Dvakrát mesačne ju požehnáva miestny kňaz.

Hlavnú postavu hororu – filmu podľa skutočnej udalosti, hraje trefne zvolená Annabelle Wallis. John Form našiel pre svoju budúcu manželku Miu dokonalý darček: vzácnu starú bábiku oblečenú v svadobných šatách. Jednej noci vtrhnú do ich domu vyznavači satanského kultu a mladý pár napadnú. Preliata krv a hrôza nie sú to jediné, čo za sebou zanechali. Vyznávači satana vyvolali takú zlovoľnú bytosť, že nič z toho, čo urobili mladému páru, sa nedá porovnať so zlom, akým je posadnutá bábika Annabelle.

V záverečnej scéne filmu je v diaľke vidieť skutočnú bábiku Annabelle ležiacu na skrini. Všetky filmy, spojené s bábikou Annabelle, sa inšpirovali manželmi Warrenovými, ktorí sa zaujímali o paranormálne aktivity a zbierali objekty, ktoré sa stali alebo sa mohli stať pôvodcami paranormálnych javov. Jedným z nich bola aj bábika Annabelle.

Pôvodne túto bábiku dostala študentka Donna od svojej matky k narodeninám. Donna bývala v byte so svojimi kamarátmi, kde si bábiku aj priniesla. Od tej doby sa v byte diali zvláštne, strašidelné udalosti. Bábika sa sama pohybovala po byte. Raz na nej našli aj stopy od krvi a rozhodli sa kontaktovať médium. Vďaka tomu zistili, že v byte, kde bývajú, zomrelo pred niekoľkými rokmi dievčatko menom Annabelle.

Jej duša ešte nenašla kľud a ako schránku si vybrala práve bábiku, ktorá nesie meno po zosnulom dievčatku. Študenti sa najprv rozhodli, že si bábiku nechajú. Nakoniec sa ale udalosti stupňovali, došlo k rôznym napadnutiam a bábika skončila v múzeu okultných predmetov manželov Warrenových.

Hand

3. Čeľuste

 • 1975
 • USA, 118 minút
 • Réžia: Steven Spielberg
 • Hrajú: Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary, Murray Hamilton, Carl Gottlieb, Jeffrey Kramer, Susan Backlinie, Steven Spielberg a ďalší

Tento horor Stevena Spielberga nesmie chýbať vo výpočte najlepších hororov – filmov podľa skutočnej udalosti, aj keď možno nepatrí medzi najstrašidelnejšie horory. Nič nie je také skutočné ako žralok, útočiaci na človeka na otvorenom mori. Film Čeľuste nereaguje na žiadnu konkrétnu udalosť, ale útoky žralokov na ľudí sa reálne dejú. Preto ho môžeme zaradiť medzi najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti a top horory.

Čeľuste sa odohrávajú v malom mestečku, kde začne žralok útočiť na ľudí. Napriek tomu, že je starosta mesta na tieto útoky upozornený, nechce uzavrieť pláže. Mesto je totiž úplne závislé od turistickej sezóny. Až po niekoľkých útokoch a smrti šesťročného chlapca sa na verejnosť začnú dostávať správy o útočiacom žralokovi.

Keď dôjde k napadnutiu ďalšej obete pred zrakmi stoviek ľudí, starosta najme profesionálneho lovca Quinta a vydajú sa spoločne na more. Na prvý diel Čeľustí nadväzujú 3 voľné pokračovania, tie ale svojou kvalitou nedosahujú na kvalitu prvého dielu.

Pre tento film bol zostrojený mechanický model žraloka, ktorý bol otestovaný v bazéne. Akonáhle bol model žraloka prevezený na oceán, mechanika sa zaniesla slanou vodou. Snímok Čeľuste je spolu s Hviezdnymi vojnami prvý film, ktorý zarobil vyše 100 miliónov dolárov na právach pre videá. Film vyvolal doslova mániu v love žralokov.

Sledovanie filmov sa radí medzi teambuildingové aktivity, na ktorých sa premietajú najlepšie horory a filmy podľa skutočnej udalosti. Niektoré pracovné tímy usporadúvajú pravidelne ,,movie nights". Nie je potrebné sledovať výhradne horory filmy. Pracovnému kolektívu možno padnú do nôty napríklad animované filmy. Fanúšikovia najlepších hororov sa môžu dozvedieť, v ktorom kine majú najlepší popcorn, ako sa učiť na štátnice, alebo kde sú dostupné online filmy zadarmo.

Sledovanie filmov sa radí medzi teambuildingové aktivity, na ktorých sa premietajú najlepšie horory a filmy podľa skutočnej udalosti. Niektoré pracovné tímy usporadúvajú pravidelne "movie nights". Nie je potrebné sledovať výhradne horory filmy. Pracovnému kolektívu možno padnú do nôty napríklad animované filmy. Fanúšikovia najlepších hororov sa môžu dozvedieť, v ktorom kine majú najlepší popcorn, ako sa učiť na štátnice, alebo kde sú dostupné online filmy zadarmo.

4. Hory majú oči

 • 2006
 • USA, 107 minút
 • Réžia: Alexandre Aja
 • Hrajú: Aaron Stanford, Kathleen Quinlan, Vinessa Shaw, Emilie de Ravin, Dan Byrd, Tom Bower, Billy Drago, Robert Joy, Ted Levine a ďalší

Horor Hory majú oči je úspešným remakom rovnomennej kultovej klasiky z roku 1977. Mladý nádejný režisér Alexandre Aja sa inšpiroval majstrom hororu Wesom Cravenom (režisérom hororu Hory majú oči z roku 1977), ktorý bol sám pri projekte ako producent.

Príbeh filmu Hory majú oči sa preniesol do 21. storočia a získal odlišnú tvár, novšiu a omnoho brutálnejšiu, ktorá je schopná vydesiť aj mladšiu generáciu divákov.

Ako sa môže obyčajná rodinná dovolenka premeniť v najstrašidelnejší horor, zažívaný na vlastnej koži? Hlavná postava je policajný detektív Big Bob, ktorý vezme svoju rodinu na výlet do Kalifornie, aby oslávil výročie svadby s manželkou a utužil tak rodinné vzťahy. Každý člen rodiny má svoj typický charakter a mohlo by ísť aj o psychologický horor, či psychologický film podľa skutočnej udalosti.

Otec Bob sa rozhodne ísť skratkou, čo sa ukáže ako najhoršie rozhodnutie v živote rodiny. Nečakane sa pokazí auto a rodina sa ocitne v rozľahlej opustenej púšti, pripomínajúcej mesačnú krajinu. Neskôr rodina zistí, že na púšti nie sú takí sami, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Na kopcoch okolo pustej púšte sú ,,ľudia", ktorí sú zmutovaní a vyhladovaní. Ide o potomkov baníkov, ktorí v púšti žili v dobe jadrových testov a boli dlhodobo vystavení silnej radiácii. Následkom je ich hlad po krvi a až neľudské chovanie. Rodina Big Boba sa ocitá v boji o vlastný život a musia byť súdržní, aby prežili.

Film Hory majú oči sa inšpiroval Alexandrom ,,Sawneym" Beanem. Muž žijúci v 15. storočí v Edinburghu mal 8 synov, 6 dcér a s niektorými svojimi dcérami ďalej 18 vnukov a 14 vnučiek. Postava Sawneyho je legendou a dodnes nie je potvrdená pravdivosť tvrdení. Celú ,,rodinu" Alexandra Beana tvorilo takmer 50 členov, ktorí boli pokrvnými príbuznými.

Zaujímavosťou z natáčania je, že herci, predstavujúci rodinu Big Boba, do poslednej chvíle nevideli vzhľad mutantov. Ich zdesenie pri prvom stretnutí bolo preto reálne. Pre film bola vytvorená replika čerpacej stanice. Bola taká autentická, že sa pri nej zastavovali ľudia, s cieľom načerpať si pohonné hmoty.

5. Texaský masaker motorovou pílou

 • 1974
 • USA, 83 minút
 • Réžia: Tobe Hooper
 • Hrajú: Marilyn Burns, Allen Danziger, Paul A. Partain, William Vail, Teri McMinn, Edwin Neal, Jim Siedow, Gunnar Hansen, John Dugan a ďalší

Texaský masaker motorovou pílou má viac dielov a dokonca aj remake z roku 2003. Pôvodné spracovanie z roku 1974 ale najlepšie spracúva tematiku násilného vraždenia. Vo filme Texaský masaker motorovou pílou sa nedá očakávať hlbšia zápletka. Dej filmu sa odohráva v Texase v roku 1973. Pár študentov si urobí výlet, cestou vezmú stopujúceho mladíka, ktorý sa cestou v aute podrezáva, a preto ho vysadia.

Dvaja zo študentov sa vydajú na prechádzku a narazia na dom, ktorý skrýva vo vnútri hrozné veci.Texaský masaker motorovou pílou patrí medzi kultové hororové filmy a slúži ako predloha k ďalším filmom natočeným s podobnu tématikou. Aj po štyridsiatich rokoch ho fanúšikovia hodnotia ako mrazivé predstavenie, ktoré nepotrebuje explicitné scény na to, aby vyvolalo pocit hrôzy.

Naviac s rozpočtom 140.000 dolárov a zárobkom približne 31 miliónov dolárov sa radí k najúspešnejším nezávislým filmom všetkých čias. Pokiaľ niekto premýšľa nad tým, ako začať príjemnú konverzáciu, nemal by si vyberať hlášky z tohoto filmu. Rovnako ako mnoho ďalších hororových filmov, aj tento sa inšpiroval Edom Geinom, vrahom, ktorý vraždil v 50. rokoch vo Wisconsine.

Keď tohto vraha chytili, bola uňho nájdená žena bez hlavy, zavesená na strope a všade po byte boli ďalšie časti ľudských tiel rôzne použité, zošité a spracované. Kultový je napríklad popolník, alebo miska z ľudskej lebky. Vraždenie pomocou motorovej píly je fiktívne. Režiséra Toba Hoopera inšpirovali vianočné nákupy a výkladná skriňa práve s týmto náradím. Aj tak sa Ed Gein radí medzi najstrašnejších vrahov na svete, inšpiroval tiež Alfreda Hitchcocka pri tvorbe filmu Psycho.

Soundtrack k filmu obsahuje aj zvuky zvierat na jatkách. Film sa natáčal neobvykle v chronologickom poradí. Predstaviteľ Leatherface nosil pri natáčaní vysoké topánky, aby vyzeral vyššie, ako ostatní herci a herečky.

6. Vyháňač diabla

 • 1973
 • USA, 122 minút
 • Réžia: William Friedkin
 • Hrajú: Ellen Burstyn, Linda Blair, Jason Miller, Max von Sydow, Lee J. Cobb, Kitty Winn, William O'Malley, Jack MacGowran, Barton Heyman a ďalší

Aj táto snímka sa dočkala niekoľkých spracovaní, paródií a remakov. Vyháňač diabla pojednáva o dievčine Regan, ktorá sa postupne mení v čosi desivého. Jej matka, slávna herečka, je zaneprázdnená a nemá na svoju dcéru čas. Preto si ani nevšimne zmien u dcéry. Regan začína hovoriť neslušne a menia sa aj črty jej tváre.

Matka ide so svojou dcérou k lekárom, ale tí sú aj po mnohých vyšetreniach bezradní. Reganin stav sa zhoršuje a začína napádať svoje okolie. Mení sa jej hlas a na ostatných hovorí démonickým hlasom. Jeden lekár navrhne obrátiť sa na cirkevného exorcistu, vyháňača diabla. Matka Regan to považuje za nezmysel až do doby, keď Regan zabije priateľa svojej matky.

Táto filmová snímka spôsobila senzáciu v histórii hororových filmov a rozvoj žánru. Ide o jeden z najobľúbenejších filmov režiséra Stanleyho Kubricka. Predstaviteľka hlavnej roly Regan bola pol roka po natočení filmu v ochrane bodyguardov, kvôli vyhrážajúcim sa veriacim. Niektoré časopisy vyhlásili Vyháňača diabla za najstrašidelnejší horor.

7. Záhada Blair Witch

 • 1999
 • USA, 81 minút
 • Réžia: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
 • Hrajú: Heather Donahue, Joshua Leonard, Michael C. Williams, Bob Griffin

V roku 1994 sa v Marylande stratí trojica filmárov točiacich dokument. O rok neskôr sa nájde ich filmový materiál s názvom Povesť o čarodejnici z Blair. Heather sa nezdá zápletka nijak zaujímavá a chce dokument doplniť o zábery z cintorína. Pretože sa nevyzná v mape, traja mladí filmári sa stratia uprostred lesa.

V opustenom lese sa začnú diať zvláštne veci a bez stopy zmizne jeden z troch filmárov. A to nie je všetko, čo les chystá pre mladých stratencov. Posledných pár minút filmu je takých napínavých, že by sa atmosféra dala doslova krájať. Napriek tomu, že ide o viac - menej amatérsky film, podľa niektorých filmových nadšencov patrí medzi najlepšie horory.

Film Záhada Blair Witch má niekoľko zaujímavostí. Vo filme to pôsobí, že sa dej odohráva hlboko v lese, v skutočnosti bola civilizácia neďaleko a v niektorých záberoch dokonca vidieť príjazdovú cestu. Tri hlavné postavy nemali presne daný scenár, ale iba inštrukcie, kam majú dôjsť a kam sa majú poberať.

Legenda o čarodejnici z Blair Witch nie je skutočná, ide o fikciu. Niektorí ľudia dodnes veria tomu, že zábery sú autentické a ide o psychologický film podľa skutočnej udalosti. Herci po celú dobu natáčania verili v skutočnú legendu, aj preto je des v ich očiach reálny. Ide o psychologický horor. Nočné scény, kedy sú herci vystrašení, boli autentické, pretože režisér napríklad nečakane triasol stanom bez toho, aby to herci dopredu vedeli.

8. Menu

 • 2022
 • USA, 106 minút
 • Réžia: Mark Mylod
 • Hrajú: Anna Taylor-Joy, Ralph Fiennes, Arturo Castro, Nicholas Hoult, John Leguizamo

Predstavili sme si top horory a klasiky žánru, ale čo súčasné horory 2022 a 2023? Medzi najlepšie hodnotené horory 2022 patrí horor Menu.

Margot a Tayler sa vydávajú na rande na ostrov v severozápadnom Pacifiku, kde majú naplánovanú večeru v slávnom a luxusnom hoteli Hawthorn. Tam pre nich a pre ďalších vyberaných a vzácnych hostí pripravil samotársky a celosvetovo preslávený šéfkuchár Julian Slowik opulentné degustačné menu.

Medzi pozvanými sú ďalej traja alkoholom opojení zamestnanci technologickej firmy Bryce, Soren a Dave, postarší bohatý manželský pár a stáli klienti hotela Anne a Richard. Pri stole sa nachádza aj renomovaná kritička reštaurácii Lillian Blomová so slabošským séfredaktorom časopisu Tedom, slávna filmová hviezda v strednom veku so svojou asistentkou Felicity.

Hostí obsluhuje dokonale oblečený personál na čele s generálkou Elsou. Počas večere ale začína atmosféra hustnúť a pomaly sa dozvedáme detaily z osobných životov hostí a šéfkuchár Slowik servíruje jeden nečakaný chod za druhým.

S pribúdajúcimi násilnými a zvláštnymi udalosťami hostí Slowik čoraz viac znervózňuje a začína byť čoraz jasnejšie, že jeho menu má vyvrcholiť desivým a šokujúcim finále.

Preto ak ste zvedaví, aké horory 2022 svet kinematografie priniesol, určite si pozrite horor Menu.

Je Psycho najstrašidelnejší horor?

 • 1960
 • USA, 109 minút
 • Réžia: Alfred Hitchcock
 • Hrajú: Anthony Perkins, Vera Miles, John Gavin, Janet Leigh, Martin Balsam, John McIntire, Simon Oakland, Frank Albertson, Patricia Hitchcock a ďalší

Psycho je klasický hororový thriller, ktorý sa radí medzi najlepšie horory na svete. Majster réžie Alfred Hitchcock vytvoril svoje najlepšie dielo, ale tiež top horory najlepších čias, ktorými inšpiroval budúcnosť hororového žánru.

Najviac známa je scéna zo sprchy, ktorá sa vďaka premyslenému strihu zapísala do dejín kinematografie. Film Psycho je čiernobiely a má vynikajúci hudobný doprovod od Bernarda Herrmanna.

Z dnešného pohľadu môže viac ako 60 rokov starý film pôsobiť úsmevne. Z pohľadu tej doby išlo o najstrašidelnejší horor. Film Psycho vznikol podľa knihy Roberta Blocha a bol inšpirovaný skutočným vrahom Edom Geinom. Ed Gein bol schizofrenik, ktorý vraždil vo Wisconsine v 50. rokoch 19. storočia. Zo života vraha Geina čerpali tvorcovia filmu Texaský masaker motorovou pílou či Mlčanie jahniat.

Dej začína celkom nenápadne, keď úradníčka z realitnej kancelárie Marion Crane ukradne svojmu šéfovi 40.000 dolárov. Marion odíde z mesta za svojím milencom Samom a ubytuje sa v zapadnutom moteli.

Majiteľ motela je Norman Bates, skrývajúci tajomstvo. Na scénu príde aj súkromný detektív Arbogast a sestra Marion, Lila. Thrillerové napätie, v dnešných časoch už dobová hudba a čiernobiely film vezme divákov na výlet do minulosti.

Filmový dom aj motel sú iba kulisy vo veľkosti skutočných budov. Obidve budovy boli navrhnuté špeciálne pre film Psycho a pravá strana domu nebola dokončená, preto ju nie je vo filme vidieť. Ďalšou zaujímavosťou je, že ide o prvý americký film, v ktorom je vidieť spláchnutie záchoda. Zvuk noža zo slávnej sprchovej scény je skutočne zvuk noža, avšak bodajúceho do melóna. Krv v sprche bola čokoládový sirup, pretože filmová krv musela byť tmavšia kvôli čiernobielej snímke.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Kedy sa oplatí preklenovací úver?

Rastúce úrokové sadzby hypoték a vysoká inflácia stavajú mnohých ľudí do neistoty a aj preto je financovanie bývania veľmi aktuálnou témou. Možno vás preto bude zaujímať preklenovací úver zo stavebného sporenia. Ako ale funguje a na čo si treba dať pozor?

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Kritické myslenie: Čo to je a prečo je dobré ho mať?

V práci využije kritické myslenie takmer každý manažér, lekár, učiteľ, ale aj taký novinár alebo umelec. Teda takmer všetci kreatívni pracovníci. Ale čo to kritické myslenie znamená? A prečo by ste ho mali mať aj vy?

Ďalšie články