Investície do kryptomien 2021: Dosiahne Bitcoin alebo ether vrchol?

Kryptomeny lákajú stále viac investorov a vzbudzujú záujem aj u širokej verejnosti. Ako je to s investíciami a vývojom kurzov?

Investície do kryptomien ešte donedávna považovala verejnosť aj veľa odborníkov za neistú záležitosť. Bitcoin mal a stále má veľa odporcov, ktorí upozorňujú na nestálosť kryptomien. Pravdou je, že odhadnúť, ako sa bude bitcoin či iné kryptomeny správať v priebehu času, je zložité. Napriek tomu si však kryptomeny získavajú stále väčšie množstvo priaznivcov, ktorí si od nich sľubujú jednoduchý ekonomický zisk.

Na začiatok je dobré si vysvetliť pojmy, ktoré sú často zamieňané a môžu tak ľahko zmiasť každého, kto sa v kryptomenách príliš neorientuje. V mnohých prípadoch nie je správne vnímaný rozdiel medzi kryptomenou a protokolom. K chybám často dochádza napríklad pri používaní názvov „Ethereum“ a „ether“. Ethereum totiž označuje názov protokolu, zatiaľ čo ether je názov meny. V prípade bitcoinu je názov kryptomeny a protokolu zhodný.

Investície do kryptomien

Investície do kryptomien so svojou rizikovosťou stále zostávajú otáznikom, ich výnosnosť je však vysoká a bitcoin, ether aj ďalšie kryptomeny sľubujú rast. Spôsobov, ako do kryptomien investovať, je hneď niekoľko. Záleží, čo obchodník preferuje a aký postup zvolí vzhľadom k svojim možnostiam ako najprínosnejší.

Najjednoduchší a zároveň najvyužívanejší spôsob predstavuje priamy nákup meny. Kryptomeny majú rýchlo sa meniaci kurz, podľa ktorého sa odvíja ich cena. Za tradičné peniaze, teda aj eurá, možno jednoducho nakúpiť určité množstvo bitcoinu alebo inej kryptomeny v závislosti na kurze.

Bitcoinmaty, burzy a aplikácie

Bitcoin sa dá nakúpiť v tzv. Bitcoinmatoch, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú vo všetkých krajských mestách na území Slovenska. Okrem toho je možné kryptomeny nakúpiť na burzách špecializovaných na nákup kryptomien (Coinbase, Binance, Coinmate, Bitstamp a ďalšie). Nákup kryptomien umožňujú aj služby ako PayPal alebo Revolut. Za nákup je možné zaplatiť prevodom z účtu alebo platobnou kartou.

Práve Revolut sa teší stále väčšej obľube vďaka ponuke výhodných prevodov do cudzích mien či výberov v ľubovoľných bankomatoch bez poplatkov. Zaujímavá je aj možnosť poslať kryptomeny na účet inému používateľovi, vďaka čomu sa dá vyhnúť zbytočným poplatkom pri prevode do zahraničia.

Ďalšou možnosťou, ako úspešne realizovať investície do kryptomien, je obchodovanie s akciami. Investovať je možné aj do technológie, na ktoré sú kryptomeny založené - tzv. Blockchain. Iný spôsob, ako zarobiť peniaze, predstavuje u kryptomeny ťažba. Jedná sa o náročnejší proces ako priamy nákup meny alebo investície do akcií, ktorý si vyžaduje potrebné vybavenie a znalosti z oblasti kryptomien.

Ako prebieha u kryptomeny ťažba?

K ťažbe kryptomeny je potrebná predovšetkým kvalitná a dostatočne výkonná výpočtová technika. Ťažba bitcoinu vyžaduje použitie niekoľkých počítačov, ktoré náhodne skúšajú nájsť konkrétne reťazce znakov. Ak je hľadanie úspešné, sú vyťažené bitcoiny zapísané do blockchainu (decentralizovaná databáza, ktorá bezpečne uchováva neustále sa rozširujúce záznamy).

Drahá technika

Ťaženie bitcoinov si veľa ľudí idealizuje a predstavuje ako jednoduchý spôsob, ako zbohatnúť z pohodlia domova, nie je to však také jednoduché. Pri akejkoľvek práci z domova treba dbať na potrebné vybavenie a pri ťažbe kryptomien to platí obzvlášť. Je preto nutné počítať s pomerne vysokými investíciami do výpočtovej techniky, ktorá poskytne dostatočný výkon.

Najčastejšie prebieha u kryptomien ťažba s veľmi výkonnými grafickými kartami alebo prostredníctvom špeciálneho hardvéru určeného na ťažbu kryptomien. Škrt cez rozpočet môže predstavovať aj mastné vyúčtovanie za elektrinu.

Dôvodom, prečo sú aj napriek vysokým nákladom bitcoiny ťažené, je vysoká odmena, ktorá čaká ťažiara v prípade, že ako prvý rozlúšti potrebnú matematickú úlohu. Riešením vysokej nákladovosti ťažby kryptomien sú združenia ťažiarov. Ide o skupiny, ktoré spoločnými silami nakúpia dostatočne výkonné vybavenie schopné súperiť s ďalšími silnými ťažiarmi. Spoločná investícia sa im potom vďaka vyššiemu výkonu vráti v podobe lepších výsledkov a o zisk sa následne rozdelia.

Kryptomeny - kurzy

Veľmi dôležitým ukazovateľom sú pre kryptomeny kurzy. Práve kurz je dôvodom skeptického prístupu niektorých obchodníkov voči kryptomenám. Kurzy kryptomien sú veľmi nestále a menia sa v podstate každú sekundu. Hodnota kryptomien je značne závislá na rôznych faktoroch. Krásnym príkladom je nedávna miliardová investícia Elona Muska do bitcoinu, vďaka čomu jeho hodnota stúpla raketovým tempom. Práve v súvislosti s bitcoinom ale platí: „Čo bolo dnes, nemusí byť zajtra.“ Odhadnúť správanie kryptomien v dlhodobom horizonte je takmer nemožné, hoci sa o to odborníci do určitej miery snažia.

Okrem bitcoinu je v poslednej dobe často diskutovanou menou ether. U kryptomeny ether kurz vykazuje podobné správanie, ako v prípade bitcoinu, aj keď Ethereum zatiaľ zďaleka nedosahuje také hodnoty ako Bitcoin. Podľa odborníkov by ale práve Ethereum mohlo byť akýmsi nasledovníkom bitcoinu. V prípade etheru kurz zatiaľ prevažne rastie, je však neisté, ako sa bude vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch.

Bitcoin a ether - kryptomeny s budúcnosťou?

Najdiskutovanejšími a zároveň najsilnejšími kryptomenami sú v súčasnej dobe bitcoin a ether. Mnoho ľudí má tieto kryptomeny v povedomí, väčšina z nich ale nevie, že každá z nich bola založená za iným účelom. Bitcoin aj Ethereum v súčasnej dobe zažívajú obrovský rast a tešia sa stále väčšiemu záujmu malých aj veľkých investorov a obchodníkov. Aký z nich budú mať ekonomický zisk ale prezradí až budúcnosť.

Bitcoin

Vznik Bitcoinu sa datuje k roku 2008, jeho zakladateľom je anonymná osoba vystupujúca pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Bitcoin sa veľmi rýchlo stal populárnou menou, a práve vďaka nemu začal stúpať záujem aj o ďalšie kryptomeny. Podľa názorov niektorých odborníkov je bitcoin jedinou menou, ktorá má pred sebou budúcnosť a mohla by jedného dňa predstavovať rozšírené alternatívne platidlo. S bitcoinmi sa dá napokon už dnes platiť v niektorých obchodoch. Bitcoin je v súčasnej dobe najvyužívanejšou a zároveň najsilnejšou kryptomenou.

Ethereum

Ether sa drží za bitcoinom na druhom mieste ako jedna z najpopulárnejších kryptomien. Ethereum vzniklo v roku 2015 a funguje na odlišnej technológii ako bitcoin. Jeho zakladateľom je vývojár kryptomien Vitalik Buterin. Hlavným cieľom pri zakladaní Etherea bolo zdokonalenie používania inteligentných kontraktov v praxi. Ide o softvér na uzatváranie kontraktov, kde sú podmienky zmluvného vzťahu presadzované prostredníctvom kryptografického kódu. Veľký rozdiel medzi bitcoinom a Ethereom predstavuje aj doba ťažby, ktorá trvá v prípade bitcoinu priemerne 10 minút, pričom ether je možné vyťažiť už za 12 sekúnd.

Kryptomeny na Slovensku

Vďaka rastúcej popularite bitcoinu sa začal dostávať aj do povedomia Slovákov. Viac sa o ňom začalo hovoriť približne v roku 2014, najväčší boom však zažil medzi rokmi 2016 a 2017, kedy hodnota kryptomien prudko vzrástla. Približne vtedy sa na Slovensku objavili aj prvé automaty na kryptomeny, v ktorých je možné „fyzicky“ nakúpiť bitcoiny.

Záujem verejnosti

Koncom roku 2015 vznikol Bitpanther, prvá slovenská burza, na ktorej je možné kúpiť si kryptomeny za eurá. Objavili sa aj rôzne webové stránky zamerané na analýzu kryptomien a niektoré internetové aj kamenné obchody s elektronikou začali ponúkať možnosť platby v bitcoinoch. Postupne vznikli rôzne organizácie propagujúce kryptomeny na Slovensku, začali sa organizovať prednášky a workshopy a prekladať knihy o kryptomenách do slovenčiny.

Asi najvýraznejšou organizáciou spojenou s kryptomenami na Slovensku je komunitný neziskový projekt Paralelná Polis, miesto, ktoré sa skladá z Bitcoin Coffee – prvej kaviarne na svete, ktorá akceptuje čisto kryptomeny, Institute of Cryptoanarchy – vzdelávacej inštitúcie a think-tanku a CryptoHubu – coworking priestoru a inkubátora pre startupy.

Celkovo sa slovenskí obchodníci s kryptomenami sústredia predovšetkým na známe kryptomeny ako bitcoin. Medzi Slovákmi si obchodovanie s kryptomenami získava stále väčšiu obľubu a medzi úspešných obchodníkov s kryptomenami patrí aj niekoľko slovenských osobností. Či sa na svetový trh jedného dňa dostanú aj slovenské kryptomeny je otázkou, nezdá sa to však pravdepodobné. Väčšina odborníkov sa teraz sústredí na to, či vôbec na trhu obstoja súčasné kryptomeny.

Ako sú na tom kryptomeny aktuálne?

Kryptomeny sú špecifické tým, že sa ich hodnota môže zmeniť v priebehu niekoľkých sekúnd. Aktuálna situácia sa teda dá posúdiť podľa vývoja v posledných mesiacoch. Najrozšírenejšou kryptomenou súčasnosti ostáva bitcoin, zarobiť sa však dá aj na iných menách, a to dokonca vo väčšej miere. Bitcoin síce zaznamenal v marci 2020 veľký prepad, avšak už na jeseň jeho hodnota rapídne vzrástla a s jeho rastom sa začalo dariť aj ďalším kryptomenám. Oplatili sa tak investície napríklad do Etherea, ktoré dokonca zaznamenalo takmer dvojnásobný nárast oproti bitcoinu.

Altcoiny

Práve altcoiny (označenie pre iné kryptomeny ako bitcoin) sa dostávajú do popredia záujmu odborníkov na kryptomeny, ktorí veria v potenciál vysokého rastu týchto mien. Mnoho obchodníkov s kryptomenami začalo sústreďovať svoje investície do väčšej miery práve na altcoiny. Aj keď sa situácia momentálne zdá priaznivá a mnoho špecialistov na kryptomeny verí v ďalší rast, investície do kryptomien sa rozhodne nedajú porovnať s investíciami do zlata či iných komodít a stále prinášajú oveľa väčšie riziko ako investície do podielových fondov alebo akcií.

Čo prinesú nové kryptomeny?

Práve nové kryptomeny zaznamenávajú v posledných mesiacoch úctyhodný rast, stále však nešliapu na päty bitcoinu. Podľa odborníkov je ich životnosť veľmi mizivá a nepredpovedajú im dlhé trvanie. S novými kryptomenami sa roztrhlo vrece, dlhodobé prežitie si však investori môžu sľubovať maximálne od troch najsilnejších. V nadväznosti na to odborníci upozorňujú aj na malú možnosť využitia takýchto kryptomien. Do povedomia sa v poslednej dobe dostal napríklad Chainlink, ktorého hodnota sa v posledných mesiacoch zniekoľkonásobila. Medzi nové altcoiny patrí aj napríklad ripple, bitcoin cash, litecoin alebo stellar. Všeobecne sa odporúča do kryptomien, obzvlášť tých nových, investovať iba malú časť financií a zvyšok rozložiť napríklad na investície do pôžičiek, do akcií a menej rizikové druhy investícií.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Predstavte sa na pohovore a zanechajte dobrý dojem

Idete na pohovor a neviete, čo by ste o sebe mali povedať? Zdá sa to jednoduché, ale často tomu tak nie je. Tréma a nervozita zasiahnu v nesprávnu chvíľu. Čo by ste o sebe mali povedať na pohovore, aby ste zapôsobili?

Aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

Množstvo ľudí sa pri nakupovaní veľmi nezamýšľa. Vybrané položky zaplatia kartou, ktorú priložia k platobnému terminálu a neuvažujú nad tým, o aký typ karty vlastne ide. Je preto čas pripomenúť si, aký je vlastne rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou.

Tipy ako si privyrobiť a mať v peňaženke niečo navyše

Máte síce prácu, no vaša výplata zmizne skôr než by ste chceli? Privyrobte si peniaze navyše k výplate a prestaňte sa strachovať, že budete zase v mínuse. Prezradíme vám pár tipov, ako si privyrobíte aj niekoľko stoviek eur.

Ďalšie články