Finančná pomoc pre začínajúcich podnikateľov v roku 2019

Začali ste podnikať na vlastnú päsť a chcete využiť všetky dostupné možnosti, ktoré by vám pomohli vyrásť? Pripravili sme si pre vás prehľad zdrojov, odkiaľ sa dajú čerpať finančné prostriedky v roku 2019.

Podnikateľ, ktorý sa rozhodol naštartovať svoj biznis a založil si živnosť alebo obchodnú spoločnosť musí na rozbehnutie svojho nápadu využiť nejaké prostriedky. Podnikateľ zo začiatku potrebuje peniaze hlavne na vývoj produktu, marketingovú kampaň, prenájom priestorov alebo na vybavenie ostatných formalít, ktoré sú na začiatku podnikania nevyhnutné.

Ak sa nápad osvedčí, treba do podnikania naliať ďalšie peniaze na jeho rozvoj. Môže ísť o rozšírenie produktovej rady, o vylepšenie primárneho produktu, o expanziu na nové trhy alebo o rozšírenie kapacít. Kde na to podnikatelia berú?

Vlastné úspory

Existujú aj tí, ktorým na rozbehnutie svojho biznisu stačia vlastné zdroje alebo prostriedky od rodiny a známych. Tento typ financovania je zvyčajne bez úrokov, avšak nie všetci túto možnosť majú. Ostatní môžu využiť nasledujúce spôsoby financovania.

Vhodný výber sporiaceho účtu je obzvlášť dôležitý pri čistom zisku. Pokiaľ vás zaujíma výpočet zisku, nezabudnite si prečítať článok o tom, čo je to zisk a ako sa používa výkaz ziskov.

Úvery a mikropôžičky

Úvery pre podnikateľov nie sú ojedinelou záležitosťou, avšak pre začínajúcich podnikateľov môže byť problematické úver dostať. Banky sú totiž obozretné a nepožičajú len tak hocikomu bez presvedčenia o bonite klienta. Výnimkou je Slovenská sporiteľňa, ktorá požičia aj úplne novým hráčom na trhu, v tomto prípade však budete potrebovať kvalitne vypracovaný biznis plán, aby ste banku presvedčili. Ten zahŕňa popis vášho biznisu, produkt, cieľovú skupinu, cenovú náročnosť výroby či poskytovania služby a podobne.

Podnikatelia bez histórie sa môžu zaujímať aj o takzvanú mikropôžičku. Tú ponúka Slovak Business Agency mikro podnikom, teda malým podnikom. Podmienkou je vytvorenie perfektného podnikateľského plánu, ktorý presvedčí. Navyše by podnikateľ žiadajúci o mikropôžičku nemal byť zadlžený.

Portály Hithit a Startovač

Tieto portály prepájajú kreatívnych podnikateľov s ľuďmi, ktorí ich chcú podporiť. Podnikateľ si na portály založí profil s informáciami o svojom projekte a pridá zisk aj sumu, ktorú chce vyzbierať. Na výber peňazí je vždy určená určitá doba. Ak sa peniaze vyzbierať podarí, poputujú do vrecka podnikateľa. Ak sa to nepodarí, pripíšu sa na účet portálu.

Portálu samozrejme náleží určité percento z vyzbieraných peňazí, s ktorým treba pri vytváraní projektu počítať. Ďalej bude potrebné vytvoriť stručný biznis plán alebo popis podnikania, prípadne natočiť video, v ktorom sa donátori dozvedia všetko potrebné o vašom nápade.

Príspevok od ÚPSVaR

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ponúka príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, ako úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou. Tento príspevok je určený pre uchádzačov o zamestnanie, ktorí splnili ďalšie podmienky stanovené Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Eurofondy a Junckerov balík

Podnikatelia môžu využiť aj prostriedky z eurofondov, ktoré podporujú všetky odvetvia, bez ohľadu na región, v ktorom subjekt vykonáva svoju činnosť. Podpora podnikania sa dá rozdeliť na návratnú a nenávratnú pomoc. Nenávratné príspevky sú poskytované cez výzvy, z ktorých sa firmy dozvedia, na čo sú prostriedky poskytované a môžu sa o ne prihlásiť. Návratnú pomoc Európska komisia ponúka prostredníctvom bánk, pomocou úverov.

Junckerov balík je balík prostriedkov na investovanie, ktoré môžu využiť malé a stredné podniky. Na Slovensku zatiaľ nie je známy, avšak podnikatelia z okolitých krajín ho smelo využívajú. Skúste to aj vy a pomôžte svojmu podnikaniu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Víkend podľa Elona Muska alebo Billa Gatesa: Čo robia úspešní ľudia cez víkend?

Zaujíma vás, ako trávia víkend úspešné osobnosti? Víkend je časom na relax a vaše aktivity. Od práce si musíte odpočinúť a víkend je na to ideálny. Pozrite si tipy úspešných ľudí, čo robiť cez víkend a využiť ho naplno.

Networking: Vybuduj si vlastnú sieť kontaktov

Toto známe neznáme slovíčko predstavuje vlastne celkom jednoduchú vec. Akú? A čo to má spoločné s prácou? Networking nám nemusí naháňať hrôzu a ani sa ho nemusíme báť. Je to len neškodný pomocník.

Ďalšie články