Posuňte svoj životopis o level vyššie: 4 veci, ktoré by ste mali vedieť

Ak sa zubami-nechtami držíte starej dobre klasickej šablóny životopisu, nastal čas sa jej vzdať. Dnešná doba sa výrazne posunula dopredu a klasický životopis zaplnený textom už pri hľadaní práce veľa osohu nenarobí.

Najlepší zamestnávatelia hovoria, že mileniáli dnes potrebujú viac ako len diplom a titul, aby ich zaujali. Dnes sú dôležité najmä skúsenosti a prax. Preto je dobré si svoju cestičku k vysnívanej kariére budovať už popri škole. Navyše, pomaly nastáva čas, kedy je životopis jednou nohou v hrobe a čím ďalej tým viac sa využívajú online formy životopisov, napríklad LinkedIn. Stále je však žiotopis prvým krokom k získaniu práce.

Ak chcete kráčať s dobou, vytvorte si profil na LinkedIn. Nielen, že slúži ako online životopis, ale pomôže vám získať mnoho nových kontaktov.

Pochopte tieto 4 veci a váš životopis zažiari

Máte diplom z prestížnej univerzity, zaujímavé koníčky, stáž v odvetví, ktorému by ste sa radi venovali a zrazu je v životopise prázdna diera? Personalistu to donúti pýtať sa, čo ste v tej dobe robili. Možno ste pracovali len v nejakej kaviarni, snažili sa dať svoj život dokopy a zistiť, čo vlastne chcete robiť. To predsa nemá zmysel do životopisu dávať, veď všade sa píše, že takéto brigády nie sú relevantné.

Omyl!

Táto práca predsa nie je brigáda zo strednej školy. Máte vyštudovanú vysokú školu a aj práca v kaviarni môže predstavovať určité skúsenosti. Prečo by ste aj takúto prácu mali uviesť v životopise, aj keď nesúvisí s pozíciou na ktorú sa hlásite alebo s odborom, ktorému by ste sa radi venovali?

1. Nenechajte personalistu premýšľať

Prvá vec je, že medzera zastaví personalistovi oči v procese čítania a vyhodí na svetlo otázku, čo ste medzitým robili. Počiatočná myšlienka bude opatrná, pretože, samozrejme, ak by ste robili niečo „užitočné“, do životopisu by ste to určite zahrnuli. Práve táto opatrnosť spustí blikajúcu kontrolku, aby si personalista dal pozor a pomaly vás začne odpisovať.

Preskakovanie z práce na prácu tiež nevyzerá dobre, ale prázdne miesto v pracovnej histórii vyzerá horšie.

2. Personalista chápe, že nie ste dokonalý

Zamestnávatelia chápu, že získanie diplomu a vysokoškolského titulu so sebou nie vždy nesie aj to, že viete, čo chcete v živote robiť. Ba práve naopak. Častokrát vôbec netušíte, čo so životom po škole. A získať prácu hneď po škole nemusí byť jednoduché, preto absolventi ako prvú získajú často práve prácu v kaviarni alebo v obchode.

Zamestnávateľovi to však môže naznačiť, že ste nezávislí a je u vás pravdepodobnejšie, že budete samostatný v práci. Nebojte sa a napíšte tam aj prácu v kaviarni, o ktorej si môžete myslieť, že nie je pre daného zamestnávateľa dostatočne dobrá.

3. Získali ste určité zručnosti

Ďalšia vec je to, že existuje veľa zručností, ktoré sa môžete naučiť aj v kaviarni alebo v inom odbore. Možno ste absolvovali interné školenia alebo kurzy, mohli ste školiť ďalších zamestnancov. Silu tréningových programov, školení a kurzov netreba podceňovať. Mnohé z nich môžu ukazovať napríklad na dobrú pracovnú etiku, odhodlanie a tvorivosť.

Je dôležité uviesť vaše skúsenosti, aj keď máte prácu, ktorá sa orientuje skôr na úlohy. Ak ste viedli malý tím alebo školili nových zamestnancov, uveďte to v životopise. Ak ste pomohli dosiahnuť lepšiu pracovnú výkonnosť zavedením nového spôsobu práce, ktorým ste pomohli zvládnuť davy zákazníkov, napíšte to.

4. Buďte si vedomý svojich zručností

Ak nechcete dosiahnuť na vyššie priečky v práci v kaviarni, kurzy baristu alebo barmana uvádzať nemusíte. Určite ste však získali mnoho soft skills, ktoré sa hodia aj v ďalšej práci. Komunikácia so zákazníkom deň po dni nie je jednoduchá, nezáležiac na tom, v akom odvetví sa budete pohybovať. Zákaznícky servis vás mohol viesť k tomu, že ste si vybudovali empatické schopnosti. A toto by ste chceli vynechať?


Nevynechávajte aj zdanlivo nesúvisiacu prácu, ktorú ste robili rok alebo dva v období, kedy ste nevedeli, čo chcete. Napíšte to do životopisu a pripíšte kľudne aj to, čo ste robili. Ak ste viedli malý tím, určite sa o tom môžete zmieniť. Nezahadzujte tieto roky len preto, že si myslíte, že vás predsa k ničomu nedoviedli a nič ste z tej práce nezískali. Pretože to nie je pravda.

Nehanbite sa za to, že ste pracovali v zákazníckom servise, v kaviarni alebo obchode, napriek tomu, že to nebol a nie je váš celoživotný cieľ.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Týmto zabíjate svoj životopis. Čo do životopisu nepatrí?

Personalistovi trvá len pár sekúnd než rozhodne o vašom osude. Životopis je vašou vstupenkou do sveta. Chcete urobiť dobrý dojem a získať pozvanie na pohovor? Tieto veci do životopisu určite nepatria.

5 viet, ktoré uviesť v životopise, ak chcete zaujať personalistu

Už sa vám dlhšiu dobu nedarí nájsť prácu? Koľkokrát ste už prepisovali svoj životopis? Možno vám chýba práve to, čím by ste sa odlíšili od konkurencie. Čo napísať do životopisu, aby ste zaujali personalistu?

Ďalšie články