Na pohovore v ECCO záleží aj na prvom dojme

Máte záujem o prácu v ECCO? Pozrite sa s nami, čo vás na pohovore čaká. Nižšie sa dozviete, ako na osobnom stretnutí zaujať a vyjsť z pohovoru ako víťaz.

Hrdí obuvníci v ECCOšpičkou vo svojom odbore už vyše polstoročie. Od roku 1963 firma s tradíciou dizajnuje, vyrába a aj predáva kvalitné topánky, peňaženky a doplnky v škandinávskom dizajne, pričom nie len kráča s dobou, ale trendy aj sama tvorí.

V ECCO sú si vedomí, že za úspechom a za všetkým, čo firma reprezentuje, stoja ľudia, ktorých si za to nesmierne vážia. Tí svoju prácu milujú a rozhodne sa pri nej nenudia, radi zdieľajú svoje spoločné zážitky, úspechy a pomáhajú si, ako len môžu.

Ako by ste sa pripravovali, keby ste boli na mieste uchádzača o prácu v ECCO?

Z pohľadu zamestnávateľa je dobré, keď uchádzač o zamestnanie vie, o akú firmu ide, keď príde na pohovor. Preštudovanie informácií o firme a o danej pozícii môže byť pre kandidáta na pohovore kľúčové. Samotná príprava závisí od pracovnej ponuky, venovať príprave čas je však v každom prípade dobrá investícia, už len kvôli tomu, že vidíme záujem o prácu z uchádzačovej strany.

Dôležitý je aj prvý dojem. Ten dokáže naozaj veľa. Prvých 30 sekúnd je niekedy rozhodujúcich.

Podľa mňa treba byť prirodzený a sám sebou. Pri predstavovaní kandidáta radi počujeme aké sú jeho silné stránky. Netreba však zbytočne preháňať. Treba mať pripravené aj reálne argumenty a dôkazy svojich doterajších pracovných skúseností. Stretli sme sa totiž s tým, že kandidáti niečo občas preženú a prikrášlia skutočnosť.

Akú vlastnosť dokážete na uchádzačovi najviac oceniť?

Schopnosť prirodzene komunikovať, byť milý, otvorene odpovedať na otázky a v neposlednom rade prejaviť záujem. Keď teda kandidát dostane priestor na otázky, treba sa pýtať. No určite nepôsobí najlepšie, ak sa uchádzač hneď opýta na plat.

Dajte nám príklad záludnej otázky, ktorú od vás môže kandidát na pohovore počuť

Na pohovore u nás v Ecco Shoes môže napríklad zaznieť otázka: Ako by ste eskimákovi predali chladničku?

Čím sa uchádzač odlíši od ostatných?

Komunikatívnosťou, otvorenosťou, tým, že je aktívny a pohovor sa s ním sa dá viesť v príjemnej atmosfére. Nenútene a prirodzene, ako bežný rozhovor. Pohovory u nás nie sú štruktúrované a vďaka tomu sa dá situácia prispôsobiť a z reakcií kandidáta sa dá aj veľa odsledovať.

Ako prebieha prijímacie konanie v ECCO, od začiatku až do konca?

Prvý kontakt je telefonický, aby sme si prešli prvotné otázky a priblížili náplň práce. Následne si dohodneme osobné stretnutie, kde sa podrobnejšie pýtame na pracovné skúsenosti, zodpovednosti a povinnosti, ktoré má doteraz kandidát za sebou. Ja sa snažím čo najpodrobnejšie priblížiť pracovnú pozíciu u nás, ako fungujeme a čo očakávame. Nakoniec necháme priestor pre kandidátove otázky.

Viaže sa vám s niektorým z pohovorov vtipná skúsenosť?

Najvtipnejšie mi prídu výhovorky, keď sa ľudia na pohovor nedostavia. Vtedy sa telefonicky pýtame, či je všetko v poriadku. V jeden týždeň som mala dvoch kandidátov, ktorí náhle utrpeli stratu hlasu a zistili, že majú alergiu, a tak nemôžu pracovať s ľuďmi. Doteraz rozmýšľam, či sa tí dvaja poznali alebo to bola iba náhoda.

Tiež ma pobavila pani, s ktorou som mala dohodnutý pohovor v jednom obchodnom centre kde pracovala, aby sa nemusela pýtať zbytočne z práce. Čakala som ju cca 20 minút, potom som jej volala, no mala vypnutý telefón, tak som sa išla pozrieť do predajne, kde pracovala. Keď zbadala v mojej ruke tašku s logom našej firmy, otočila sa doslova na päte a odišla z prevádzky. Večer mi pípol mail po 22:00 hodine. Bola to pani z obchodného centra. A chcela si dohodnúť iný termín stretnutia, keďže to dnešné nevyšlo. (smiech)

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Ďalšie články