Podpora v nezamestnanosti: Ako ju získať, ak ste pracovali v zahraničí?

Ste nezamestnaný? Či už ste odišli sami alebo nedobrovoľne, možno vám vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Evidujte sa na úrade práce a požiadajte Sociálnu poisťovňu o svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Dávky v nezamestnanosti mierne zmenili pravidlá už v tomto roku. Ale poďme od začiatku. Stratili ste prácu a neviete, čo teraz robiť. Na obdobie, než si nájdete novú prácu je najlepšie sa evidovať na úrade práce. Pri dnešnej vysokej fluktuácii zamestnancov na Slovensku nie je hanbou byť chvíľu na úrade práce.

Ako sa zaregistrovať na úrade práce? Prečítajte si náš článok, ktorý vás celým procesom prevedie krok za krokom.

Teraz sa pozrieme na to, ako a kde žiadať o dávku v nezamestnanosti, keď pracujete v zahraničí.

Pracujete a žijete v zahraničí?

V dnešnej dobe veľa ľudí odchádza za prácou do zahraničia. Veľmi obľúbené u Slovákov sú najmä okolité krajiny ako Rakúsko, Nemecko alebo Česká republika. Možno aj vy patríte k tým, ktorí si našli prácu v niektorej z týchto krajín. Môže sa však stať, že o prácu prídete, či už ste dostali výpoveď alebo ste ju sami podali. Teraz je rozhodnutie na vás.

Chcete v danej krajine, kde ste pracovali aj naďalej žiť?

V takom prípade by ste o podporu v nezamestnanosti mali žiadať v tej danej krajine EÚ, kde ste boli zamestnaný. S tým súvisí aj to, že sa zaevidujete na príslušnom úrade práce v tejto krajine.

Upozorňujeme len na to, že sa na vás budú vzťahovať rovnaké pravidlá ako na občanov danej krajiny.

Na čo nezabudnúť?

Určite si dajte pozor na odpracované obdobie, ktoré je potrebné, aby vám v danej krajine vznikol nárok na dávky v nezamestnanosti. Nezabudnite ani na platné sadzby na výpočet výšky dávky v nezamestnanosti. A tiež si postrážte obdobie vyplácania dávok v nezamestnanosti.

Je možné, že po vás na úradoch budú chcieť potvrdenie o predchádzajúcich zamestnaniach a sociálnom zabezpečení. K tomu využijete formulár U1 (alebo E 301) .

Chcete sa vrátiť domov?

Ak ste pracovali v zahraničí a prácu ste stratili, je možné, že sa budete chcieť vrátiť domov. Vtedy sa musíte obrátiť na úrad práce u nás na Slovensku, kde zistíte, či máte nárok na dávky v nezamestnanosti aj po pobyte v zahraničí.

Podmienky pre získanie nároku na podporu v nezamestnanosti v roku 2018 sú jednoduché. Musíte byť poistený v nezamestnanosti aspoň 730 dní z posledných 4 rokov. Sem sa započítava aj obdobie, kedy ste pracovali v zahraničí.

Čo však musíte preukázať navyše? Že ste aj počas pobytu v zahraničí mali svoje centrum záujmom na Slovensku. Ako? Rozhodujúca je napríklad dĺžka pobytu v zahraničí, či máte rodinu, vaša bytová situácia či rodinné väzby, ale aj miesto, kde zdaňujete svoje príjmy.

Pre získanie dávok je však postup jednoduchý, stačí sa evidovať na úrade práce a vyplniť formulár U1 v krajine, kde ste pracovali naposledy. Formulár predkladať nemusíte, úrad práce si dané informácie môže vyžiadať aj sám, no jeho podaním celý proces naozaj urýchlite.

Sťahujete sa?

Dávky v nezamestnanosti si môžete preniesť aj do inej krajiny EÚ. Napríklad, ak ste sa zo zahraničia vrátili späť na Slovensko a tu vám neboli dávky priznané. Môžete si teda o dávky požiadať v krajine, kde ste pracovali a nechať si ich preniesť na Slovensko alebo do krajiny, kam sa sťahujete po strate práce. Tento prenos môže trvať 3-6 mesiacov.

Dávky v nezamestnanosti v roku 2019

Podmienky na získanie podpory v nezamestnanosti sa v roku 2019 meniť nebudú. Aj naďalej zostáva, že musíte byť poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky (teda 730 dní) z posledných 4 rokov. Dôvody ukončenia pracovného pomeru sa neskúmajú a je tak jedno, či ste výpoveď podali sami, vyhodili vás alebo ste porušili pracovnú disciplínu.

Maximálna výška dávky v nezamestnanosti v roku 2019 bude 972 €. Koľko dostanete vypočítate ako 50 % z hrubej mzdy za posledné 2 roky.Získať dávky v nezamestnanosti aj za prácu v zahraničí nie je ťažké. Skomplikovať celý proces sa môže na úradoch, ak by vám niektoré dokumenty chýbali. Nezabudnite si tiež vždy skontrolovať podmienky pre získanie podpory v nezamestnanosti v krajine, v ktorej o dávky žiadate.

A ak neviete niečo dohľadať, neváhajte sa spýtať priamo na úrade práce. Veríme, že vám so všetkým pomôžu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Som nezamestnaný. Dostanem podporu?

Či už ste sa tak rozhodli dobrovoľne a dali výpoveď, firma hromadne prepúšťala alebo ste mali k odchodu iné dôvody, stali ste sa nezamestnaným. Vtedy môžete využi't svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Aké sú dávky v hmotnej núdzi v roku 2018?

Ocitli ste sa v situácii, kedy ste bez práce a bez peňazí? Pomôcť vám môže dávka v hmotnej núdzi. Kto má na dávku v hmotnej núdzi nárok? A aká je výška dávky v hmotnej núdzi v roku 2018? To vám povieme na nasledujúcich riadkoch.

Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Ďalšie články