5 viet, ktoré uviesť v životopise, ak chcete zaujať personalistu

Už sa vám dlhšiu dobu nedarí nájsť prácu? Koľkokrát ste už prepisovali svoj životopis? Možno vám chýba práve to, čím by ste sa odlíšili od konkurencie. Čo napísať do životopisu, aby ste zaujali personalistu?

Ak už dlhšiu dobu rozposielate životopisy, ale ešte sa nikto neozval alebo vždy prišla zamietavá odpoveď, pravdepodobne personalistu váš životopis nijako nezaujal. Pozrite sa na svoj životopis ešte raz. Ak v ňom uvádzate nič nehovoriace frázy ako sú napríklad kreatívne myslenie, pozitívny prístup či schopnosť rýchlo sa učiť, personalistu s tým neohúrite.

Ani vás v dnešnej dobe veľmi nenadchne pracovná ponuka, kde zamestnávateľ ponúka stabilné zamestnanie, priateľské pracovné prostredie, stravné lístky alebo flexibilnú pracovnú dobu.

Toto už sa dnes považuje za štandard a takáto ponuka práce už veľa ľudí nepriláka. Rovnako je to aj s vaším životopisom. Ak sa budete neustále držať zaužívanej šablóny s odrážkami a čo najstručnejším výpisom vašej praxe, vzdelania a zručností, v rukách personalistu sa zmeníte len na ďalšieho kandidáta zo stovky rovnakých.

Je potrebné sa prispôsobovať dobe. Pracovná ponuka, rovnako ako aj nič nehovoriace typické výrazy v životopise, už sú prežitkom a je potrebné ich nahradiť.

Osobný profil v 5 vetách

Pýtate sa, čo je to osobný profil? V životopise je to ten krátky odsek, ktorý by vás mal v niekoľkých výstižných vetách predstaviť. Ideálne by mal zaujať personalistu, aby sa pozrel aj na zbytok vášho životopisu. Tento odstavec, osobný profil, sa už v životopisoch dnes píše pomerne často, ešte stále sme však neprišli na to, ako predať samých seba. Pretože práve to životopisom robíme. Ako teda napísať osobný profil tak, aby ste ním naozaj zaujali?

Môžete sa samozrejme rozhodnúť do životopisu osobný profil nepísať, nemalo by to však byť z dôvodu, že sa vám ho jednoducho nechce písať. Motivačný list toho o vás povie veľa a často funguje ako zastúpenie osobného profilu. Nie je však na škodu nad tým stráviť pár minút navyše.

Ako na osobný profil v životopise?

V osobnom profile ide o to predstaviť sa a vypichnúť tie najdôležitejšie zručnosti. Jednoducho v ňom sám seba tak trochu vychválite. Pozor však na to, aby profil nebol príliš nevypovedajúci alebo naopak, aby nepovedal úplne všetko.

Dôležité je pamätať na to, že tento odstavec nie je príliš dlhý, zväčša má len okolo 4 až 5 viet. Tiež je dobré ho od ostatného textu oddeliť napríklad väčšou medzerou.

Čo do osobného profilu zahrnúť?

Keď sa pustíte do písania osobného profilu, rozdeľte si ho do troch častí:

  • Kto ste?
  • Čo môžete firme ponúknuť?
  • A kariérne ciele, ktoré chcete dosiahnuť.

Prvá časť

V časti „kto ste“, môžete použiť vetu napríklad: “Som skúsený projektový inžinier, hľadajúci nové výzvy.“ Táto časť by mala v jednej vete predstaviť, či ste študent alebo už skúsený odborník. Rovnako môžete využiť aj svoje skúsenosti, napríklad: „Mám 10 rokov skúseností s prácou na veľkých projektoch (5-20 členov), kde som využil schopnosť efektívneho plánovania aj organizácie.“

Druhá časť

Druhá časť, „čo môžete firme ponúknuť“, by sa mala zameriavať na to najlepšie z vás, vaše skúsenosti a zručnosti, teda silné stránky. Ak reagujete na konkrétnu pozíciu, je dobré túto časť, teda vaše vlastnosti a silné stránky, prispôsobiť požiadavkám danej pozície. Ak neposielate životopis na konkrétnu pozíciu alebo len chcete viac všeobecnejší osobný profil, majte v hlave pozíciu alebo oblasť, ktorej by ste sa chceli venovať a túto časť tomu prispôsobte.

Určite myslite na to, že by ste nemali svoj osobný profil zahltiť tzv. buzzwords, teda určitými slovami, ktoré sú práve v móde. A pozor si dajte aj na veľké slová a formulácie, ktoré vás síce predstavia ako „strategického mysliteľa s excelentnými komunikačnými zručnosťami a rozsiahlymi skúsenosťami v marketingu“, ale v konečnom dôsledku z toho personalista zistí len to, že ste pracovali v marketingu.

Nebuďte nudný, takto personalistu nezaujmete a len mu zopakujete, čo už počul miliónkrát. Vyzdvihnite reálne skúsenosti a podporte ich dôkazom, napríklad: „Svoje komunikačné zručnosti som využil v práci na manažérskych pozíciách vo veľkých spoločnostiach, úspešne som rozvinul pracovné vzťahy a výsledkom bola prosperujúca pracovná sieť.“

Samozrejme, nemusíte text príliš naťahovať. Stačí, ak napíšete, že vďaka vám a vašim komunikačným zručnostiam, ste vo firme dokázali zlepšiť pracovné vzťahy alebo ste rodený obchodník, ktorý pracoval s veľkými známymi spoločnosťami a zarobil im napríklad aj milióny.

Tretia časť

Poslednú časť o vašich kariérnych cieľoch veľmi nepreháňajte. Uveďte reálne ciele. Aj keď je pekné, že by ste do 30ky radi vlastnili niekoľko firiem s ročným obratom v rádoch miliónov, je väčšia pravdepodobnosť, že to tak nedopadne (nehovoríme však, že sa to stať nemôže :) ). Radšej to skúste reálnejšie, napríklad: „Hľadám výzvy, rýchlo sa rozvíjajúce prostredie v médiách, kde by využijem svoj plný potenciál a kde môžem ďalej rozvíjať svoje kreatívne zručnosti.“

Na čo je osobný profil dobrý?

V niekoľkých vetách zhrniete to najdôležitejšie, čo personalista musí vedieť a čo ho donúti si o vás zistiť viac. Personalistovi tiež pomôže v tom, aby si vytvoril predstavu o vašom potenciáli a rovnako osobný profil znižuje riziko, že by v životopise mohol prehliadnuť práve tú dôležitú vec, ktorú chcete, aby určite vedel.

A tipy na záver?

Buďte konkrétny, tvrdenia podporte číslami a názvami (napríklad spoločností, s ktorými ste spolupracovali), profil môžete poľudštiť napríklad spojením, že ste veselý alebo máte zmysel pre humor. A zvýrazňujte tučným písmom dôležité body, ale neprežeňte to.

Nikdy nekopírujte text z motivačného alebo sprievodného listu. Buďte originálny a reálny.


Teraz už nezostáva nič iné ako pustiť sa do písania. Nie je to také zložité ako to na prvý pohľad vyzerá a veríme, že to zvládnete ľavou zadnou. Dôležité je myslieť na to, čo chcete o sebe zdôrazniť a povedať to stručne a výstižne. Nepíšete slohovú prácu, omáčku vynechajte, viac rozpísať sa môžete v motivačnom liste.

A prečo vás za tento krátky textík bude personalista zbožňovať? Ušetríte mu čas a neprehliadnu vás ako skvelého kandidáta.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Týmto zabíjate svoj životopis. Čo do životopisu nepatrí?

Personalistovi trvá len pár sekúnd než rozhodne o vašom osude. Životopis je vašou vstupenkou do sveta. Chcete urobiť dobrý dojem a získať pozvanie na pohovor? Tieto veci do životopisu určite nepatria.

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Ďalšie články