Priemerné mzdy na Slovensku podľa krajov

Najnovšie údaje o mzdách ukazujú na značné rozdiely v platoch medzi rôznymi slovenskými regiónmi. Chcete zistiť ako je na tom práve váš kraj? Všetky informácie o priemernej mzde na Slovensku nájdete nižšie.

Slovensko len nedávno prekonalo dôležitý miľník. V priemere ako národ dostávame viac ako 1000 eur. Ak sa však pozrieme na rozdiely medzi regiónmi, budeme nepríjemne prekvapení.

Najvýraznejší rozdiel je, ako v mnohých iných prípadoch, práve medzi Západným a Východným Slovenskom. Všetky čiastky sú v hrubom, ak nie je uvedené inak. Aby sme teda získali čistú mzdu, je potrebné rátať s odvodmi.

1. Bratislavský kraj vedie

Najvyššiu hrubú priemernú mzdu, ako uvádzajú platy.sk, zaznamenával Bratislavský kraj so svojimi 1529 €. Pritom sa najväčšia časť obyvateľstva regiónu, a to 21 %, nachádza v mzdovom pásme od 1421 do 1570 €. A aké sú najlepšie platené pozície v tomto kraji? Najviac dostáva generálny riaditeľ - v priemere 6364 €, riaditeľ IT - 4857 € a výkonný riaditeľ - 4151 €. Najmenšiu priemernú mzdu na výplatnej páske nájde školník - 560 €, krajčír - 573 € a šička - 574 €.

2. Trnavský kraj na druhej priečke

Priemerná hrubá mzda v Trnavskom kraji dosiahla 1311 €, pričom takmer tretina obyvateľstva zarába od 1121 do 1270 €. Najlepšie platené pracovné pozície korešpondujú s tými bratislavskými, avšak, zamestnanci v tomto kraji na rovnakých pozíciách dostanú približne o 500 € menej. V priemere najmenej sa dostane do vrecák školníkom, pracujúcim študentom práva či dekoratérom scén. Za každé z týchto povolaní dostanú zamestnanci 520 €.

3. Tretie miesto patrí Trenčianskemu kraju

Priemerný hrubý mesačný plat dosiahol výšku 1268 € a najväčšia časť zamestnaných v tomto kraji sa nachádza v mzdovom pásme od 1191 do 1340 €. Najlepšie platené pozície sú aj v tomto kraji rovnaké ako v Bratislavskom a Trnavskom, teda generálny riaditeľ, riaditeľ IT a výkonný riaditeľ, ibaže v Trenčianskom kraji tieto pozície zaznamenávajú plat približne o 300 € nižší ako susedia v Trnavskom kraji. Aj v tomto kraji si v priemere najmenej zarobia pracujúci študenti práva spolu so sanitármi a stavačmi scénických dekorácií. Ich platy sa pohybujú mierne nad 520 € v hrubom.

4. Nitriansky kraj tesne štvrtý

Zamestnanci v Nitrianskom kraji dostávajú v priemere 1257 € v hrubom a najviac z nich, až 27 %, sa nachádza v mzdovom pásme od 1161 do 1310 €. V tomto kraji si mesačne v priemere najviac zarobí generálny riaditeľ - 5451 €, IT riaditeľ - 3944 € a medical advisor - 3332 €. Naopak najmenej, 520 € v hrubom, náleží plavčíkom, školníkom či sanitárom.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že Západné Slovensko má z hľadiska priemernej hrubej mzdy značnú výhodu.

5. Žilinský kraj na tom nie je zďaleka najlepšie

S priemerným platom 1220 € sa Žilinský kraj dostáva na piatu priečku spomedzi všetkých regiónov. Najväčšia časť zamestnancov v tomto kraji, teda 25 % dostáva plat v rozmedzí od 1171 do 1320 €. Čo sa týka najlepšie zarábajúcich povolaní, medzi Žilinským a Nitrianskym krajom nenachádzame rozdiely. Jedinou odlišnosťou je plat na daných pozíciách, ktorý je v Žilinskom kraji o 100 až 200 € nižší. Najmenej v tomto kraji mesačne zarábajú herci, kultúrni referenti, stavači scénických dekorácií alebo pracujúci študenti práva, a to 520 €.

6. Banskobystrický kraj zaostáva

Priemerný mesačný plat v Banskobystrickom kraji sa ustálil na sume 1195 € v hrubom. Tretina zamestnaných v tomto kraji dostáva priemerný plat v rozmedzí od 1121 do 1270 €. A kto zarába najviac? Najmä riaditelia IT či výkonní a finanční riaditelia. U tých hrubá mesačná mzda dosahuje v priemere 3000 €. A kto je na tom s priemernou hrubou mzdou najhoršie? Sú to hlavne plavčíci, školníci, upratovačky či pomocná sila do kuchyne. Zamestnanci na týchto pozíciách dosahujú v hrubom priemerne 520 € za mesiac.

Východné Slovensko je na tom s priemernou hrubou mzdou najhoršie spomedzi všetkých regiónov.

7. Košický kraj takmer na chvoste

Košický kraj s druhým najväčším slovenským mestom, ako metropolou východu, vysoké platy nevykazuje. Priemerný mesačný plat dosahuje 1191 € v hrubom. 26 % zamestnaných v tomto kraji si zarobí od 1121 do 1270 €. Najviac mesačne dostane generálny riaditeľ, výkonný riaditeľ či IT riaditeľ, a to v priemere okolo 3000 €. S najnižšou priemernou hrubou mesačnou mzdou, 520 € v hrubom, sa musia uspokojiť herci, plavčíci, šičky či upratovačky.

8. Prešovský kraj opäť posledný

1169 € v hrubom je priemerný mesačný plat zamestnancov Prešovského kraja. 23 % zamestnaných v tomto kraji má plat od 1131 do 1280 €. Avšak 22 % zamestnaných v Prešovskom kraji si na svojej výplatnej páske nájde menej, teda okolo 900 € v hrubom. Priemer však ťahajú nahor najmä generálni riaditelia či riaditelia IT, ktorí dostávajú mesačne aj 3000 € v hrubom. Najhoršie sú na tom opäť plavčíci, školníci či šičky s 520 € v hrubom.

Tak aký je váš plat v porovnaní s priemernou mzdou vo vašom kraji? Podeľte sa o vašu pracovnú skúsenosť aj s ostatnými a napíšte hodnotenie svojho zamestnávateľa. Pomôžete tak mnohým pri rozhodovaní ohľadom svojej budúcej kariéry.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Priemerná mzda v EÚ: Kde si zarobíte najlepšie?

Nie všetci v Európskej únii zarobia rovnako. Priemerná mzda sa líši štát od štátu. Kde zarábajú najviac, aká je priemerná mzda v EÚ v porovnaní s priemernou mzdou na Slovensku?

Minimálna mzda 2019: Novela zákonníku práce priniesla zmeny

Ako bude vyzerať minimálna mzda v roku 2019? O koľko sa zvýši? Vyššiu minimálnu mzdu sme získali už v roku 2018 a každým rokom sa, zdá sa, o niečo zvyšuje. Koľko si v novom roku zarobíme?

Priemerná mzda na Slovensku je vyššia než 1000 €

Zvyšovanie priemernej mzdy nie je žiadna novinka. Za rok 2018 však priemerná mzda stúpla o viac ako 50 €. A aj keď sme prekročili hranicu 1000 €, stále sú v priemernej mzde veľké rozdiely medzi jednotlivými krajmi.

Ďalšie články