Recept na zvládnutie pohovoru v Martinuse: Buď sám sebou a nezabudni si priniesť úsmev

Patríš medzi knihomoľov, ktorí dokážu zhltnúť knihu za jeden deň a si vždy pozitívne naladený? Tak to sa budeš do tímu Martinusákov hodiť. Pozri sa na priebeh pohovor v Martinuse a zisti, čoho sa vyvarovať. Na naše otázky odpovedala Jana Gregor Simanová.

Čím Vás môže uchádzač na pohovore príjemne prekvapiť?

Keď je sám sebou a zdieľa podobné hodnoty, ako sú tie naše. Keď otvorene komunikuje a srší z neho nadšenie pre prácu s ľuďmi a príbehmi. A v neposlednom rade, keď sa neberie príliš vážne a vie sa s nami aj zasmiať.

Pýtate sa na pohovore záludné otázky, ktoré dokážu kandidátom rozbúšiť srdce?

Hmm, toto je záludná otázka. V Martinuse sa nesnažíme uchádzačov nachytať, skôr ich chceme spoznať a zistiť, či by sa k nám hodili a dobre nás dopĺňali. Okrem toho, že chceme vedieť ich schopnosti a skúsenosti, snažíme sa zistiť, aká je ich ich motivácia, prečo chcú byť práve súčasťou Martinus tímu.

Veľa nám tiež prezradia modelové situácie. Napríklad, keď vyberáme kníhkupca, zahráme sa na zákazníka, ktorý hľadá knižku pre babičku a necháme kandidáta trochu improvizovať.

S akou vlastnosťou by mal na pohovor prísť ten pravý kandidát?

Martinusákov spája láska ku knihám a chuť dennodenne spríjemňovať život ľuďom okolo seba. Čiže ak má kandidát v sebe niečo z toho, je dosť pravdepodobné, že je s nami na jednej vlne.

Utkvel Vám v pamäti nejaký vtipný zážitok z pohovoru?

Každý pohovor je zážitkom a niekedy vznikajú aj veľmi úsmevné situácie. No najlepšie zažiť na vlastnej koži.

Z akých krokov pozostáva prijímacie konanie v spoločnosti Martinus?

Pracovné ponuky vždy inzerujeme na našej kariérnej stránke a aj na iných portáloch či sociálnych sieťach. Potom sa venujeme čítaniu motivačných listov a životopisov. Uchádzači, ktorí nás oslovia, s nami absolvujú krátky telefonický pohovor a po ňom sa rozhodujeme, koho pozveme aj na osobné stretnutie. Po tomto kole vo väčšine prípadov nasleduje rozhodnutie o tom, či sa človek stane alebo nestane našim kolegom.

Pri niektorých pozíciách, zväčša manažérskych, pokračujeme finálnou fázou výberového konania formou Assessment centra.

Máte v Martinuse balíček benefitov, z ktorých môžu zamestnanci čerpať?

V Martinuse máme množstvo zamestnaneckých benefitov. Knihomoľov určite poteší zamestnanecká zľava (nielen) na knižky. Z darčekovej poukážky sa tešíme na narodeniny, Vianoce a aj počas leta. A niet nad spoločné zážitky, ktoré máme aj vďaka celofiremným teambuildingom, či už ide o letný wellness pobyt alebo tematický vianočný večierok. A to nie je zďaleka všetko.

Jedna z kľúčových vecí, na ktorej Martinus staviame, je rozvoj a vzdelávanie. Učíme sa neustále učiť, aby sme boli lepšie pripravení na svet zajtrajška. Aj preto majú Martinusáci k dispozícii štipendium na osobný rozvoj. Je možné ho využiť na rôzne školenia, kurzy, on-line kurzy, jazykové kurzy, konferencie, koučing či predplatné odborného časopisu.

K dobrej knihe patrí aj kvalitná káva. Ak vás láka práve práca v gastre, môžete sa stať súčasťou kaviarne Foxford, ktorá k Martinusu neodmysliteľne patrí.

Hovorí vám niečo benefit book-sick-day? V Martinuse ho poznajú všetci. Je stvorený pre tých, ktorí sa nevedia odtrhnúť od dobrej knižky a sú schopní sa do nej tak ponoriť, že si ani nevšimnú, že už je nový pracovný deň.

Čo poradíte uchádzačovi pri príprave na pohovor v Martinuse?

Myslím, že v Martinuse nemáme konkrétne tipy a triky pre uchádzačov ako sa pripraviť na pohovor. Závisí to vždy od konkrétnej pozície a požiadaviek, ktoré s ňou súvisia.

Určite však nebude na škodu, keď si uchádzač nastaví pripomienku alebo budík, aby prišiel na pohovor včas a na správne miesto. A aby bol pohovor zážitkom pre obe strany, je dobré naladiť sa pozitívne. Uchádzačovi odkazujeme: „Buď sám sebou a nezabudni si so sebou vziať aj úsmev". A to isté platí aj pre personalistu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Práca snov? Ako sa naozaj pracuje v Google?

Pracovať pre Google je snom mnohých ľudí. Takmer každý študent IT si svoje budúce povolanie predstavuje práve v takej firme ako je Google. Je však práca v Google taká skvelá ako vyzerá?

Ďalšie články