Tajný recept, ako zvládnuť pohovor v Deichmanne odhalený

Čaká vás pohovor vo firme Deichmann? Nepodceňte prípravu, buďte úprimný a nechajte doma stres. Viac rád, ako na pohovore zažiariť nájdete nižšie.

Spoločnosť Deichmann je od roku 1913 rodinným podnikom a chce i naďalej zostať nezávislá. Jej viac než storočná história začala v Essene, v srdci Porúria, kde se eště aj dnes nachádza centrála koncernu Deichmann. Spoločnosť Deichmann SE má v súčasnosti viac než 3 800 kamenných predajní v 26 krajinách a zamestnáva po celom svete zhruba 38 252 pracovníkov.

Aby mohla rásť, potrebuje motivovaných zamestnancov, ktorí chcú byť úspěšní a usilujú sa o svoj osobný rast, chcú pracovať v módnom odvetví, páči sa im rozmanitá práca a majú tímového ducha. Takí zamestnanci získajú v Deichmanne isté pracovné miesto, zaškolenie, ale tiež ďalšie vzdelávanie a možnosti kariérneho rastu. Deichmann si každého zamestnanca cení pre jeho individualitu, bez ohľadu na vek, vzdelanie alebo pôvod.

Firma je unikátna hlavne v tom, že poskytuje prácu na čiastočný úvazek, väčšinou je to 15 alebo 20 hodín týždenne. Naviac ponúka širokú škálu benefitov - 13. plat, 5 týždňov dovolenky, provízie z predaja, darčekové poukážky na vlastný tovar, 2 x ročne pracovnú obuv, vianočný darček a ďalšie. Netradičným benefitom je napríklad týždenný pobyt v štvorhviezdičkovom hoteli, ktorý firma kompletne hradí, vrátane stravy a služieb lektora, všetkým zamestnancom, ktorí sú vo firme dlhšie ako 2 roky.

Aké rady by ste dali uchádzačovi, ktorý sa pripravuje na pohovor do firmy Deichmann?

V prvom rade by mal mať uchádzač aktuálny a úplný životopis, a mal by vedieť, čo v ňom píše. Možno sa to môže zdať ako samozrejmosť, ale na každom pohovore dostane uchádzač priestor na predstavenie a mali by z jeho úst zaznieť rovnaké informácie ako v životopise. Pokiaľ sa objaví nejaký nesúlad, budí to podozrenie, že kandidát v niečom nebol úprimný. Rovnako v nás budí zlý dojem, ak nejaké časové obdobie v jeho doterajších pracovných skúsenostiach chýba. Každý personalista sa na toto obdobie bude pýtať.

Určite je stále žiadané, aby si uchádzač naštudoval nejaké informácie o firme. Vtedy u nás zapôsobí dojmom, že vie, prečo chce vo firme pracovať. Naviac nám aj ukáže, že si dal na príprave na pohovor záležať.

Potom už len stačí, aby bol uchádzač úprimný. Iba tak môže zamestnávateľ zistiť, či sa na prácu naozaj hodí. Je to rovnako dôležité aj z pohľadu kandidáta. Keď sa totiž bude hrať na niečo, čo nie je, môže nakoniec dostať prácu, ktorú by v skutočnosti ani nechcel.

Čím sa uchádzač na pohovore odlíši od stovky ostatných?

Vždy je dobré, keď je človek sám sebou, je uvoľnený a úprimný. Ideálny uchádzač má informácie o firme a o danej pozícií. Náplň práce sa mu páči a vie, že ho bude práca baviť a napĺňať ho.

Pri akých otázkach sa na pohovore uchádzačom zvyknú zapotiť dlane?

Dúfam, že také otázky u nás nekladieme. Na druhú stranu, je pravda, že sa snažíme za krátky čas zistiť od uchádzača čo najviac informácií. Preto sa často pýtame, čo sa mu v minulom zamestnaní podarilo alebo čo mu nešlo. Na čo je v živote pyšný a ako sa vyrovnáva s neúspechmi. Aké sú jeho silné stránky alebo slabiny. Chceme jednoducho vedieť, či je uchádzač na danú pozíciu ten pravý.

Akú vlastnosť u kandidáta oceníte?

Na každú pozíciu sa hodí iná vlastnosť. Do predaja hľadáme človeka, ktorý je komunikatívny a práca s ľuďmi ho baví a napĺňa. Na druhej strane, kolega, ktorý má na starosti účtovníctvo a toľko kontaktu so zákazníkmi nemá, môže byť pokojne aj niekto uzavretý. Dôležité je, aby bol pedantný a vedel dobre počítať.

Ideálne asi je, keď má každý uchádzač istú dávku nadšenia do práce.

Ako by ste popísali priebeh prijímacieho konania v Deichmann?

Prijímacie konanie prebieha formou pohovoru, ktorý môže mať jedno alebo viac kôl. Záleží na tom, o akú pozíciu sa jedná. Pokiaľ hľadáme kolegu na centrálu, pohovor je často doplnený aj o odborný či jazykový test.

Stal sa Vám na pohovore s uchádzačom nejaký vtipný zážitok?

Trochu úsmevné je, keď je uchádzač premotivovaný a vidí svoju kariéru stúpať príliš rýchlo. Stalo sa mi, že uchádzačka, v tomto prípade skôr profesne neskúsená, odpovedala, že by sa čoskoro veľmi rada stala vedúcou oddelenia. Súčasný vedúci oddelenia bol pri tom na pohovore prítomný tiež. Motivácia je určite dobrá vec, no netreba sa na svet dívať len cez ružové okuliare.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Najlepší recept ako zažiariť na pohovore

Čaká vás pohovor na vaše vysnívané miesto? Šanca na to, aby ste urobili dobrý dojem je len jedna. Nepremrhajte ju. Tu je niekoľko osvedčených rád, ako sa odlíšiť od stovky ďalších uchádzačov a vyniknúť u personalistu.

Ďalšie články