V ktorom odvetví sú najvyššie platy?

Priemerná slovenská mzda prevýšila tisíc eur. Viete ktoré odvetvia sú na tom najlepšie? A ako sú na tom jednotlivé kraje?

Výplaty Slovákov sa vyšplhali v priemere na 1004 eur. Znamená to pre nás reálny pozitívny dopad? Nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s nominálnou mzdou spôsobil nárast reálnej mzdy. Tá sa zvýšila o 3,5 % v medziročnom poňatí, čo znamená, že Slováci tento nárast mohli reálne pocítiť aj na vlastnej koži. Zárobok cez 1000 už bol evidovaný aj koncom roka 2017. Na konci roka sa ale k platom pripočítavajú aj odmeny a prípadne 13. a 14. plat, čo môže priemerné mzdy o niečo navýšiť.

Najvyššie priemerné mesačné platy

Najvyššiu priemernú mesačnú mzdu zaznamenal sektor finančníctva a poisťovníctva. Zamestnanci v tomto sektore dostali mesačne v priemere takmer 2000 eur. Ďalej nasleduje IT sektor, s takmer 1800 eurami a tretí v poradí je sektor dodávky plynu, elektriny a pary s 1600 eurami. Za nimi nasleduje verejná správa, ťažobný sektor a sektor priemyslu. Zdravotníci dostanú v priemere 984 eur mesačne.

Najnižšie priemerné mesačné platy

Najnižšiu úroveň mzdy dosiahol sektor ubytovacích a stravovacích služieb. Pracovníci v tomto sektore dostali v priemere 567 eur za mesiac. Po nich nasleduje sektor stavebníctva. V tejto oblasti dostanete okolo 700 eur.

Medzi odvetvia s najnižšou priemernou mesačnou mzdou patrí poľnohospodárstvo, administratíva, vzdelávanie alebo veľkoobchod a maloobchod.

Zďaleka sa teda nechytáme na krajiny EU, kde priemerné mesačné mzdy dosahujú aj okolo 4000 eur.

Aký bol reálny nárast mesačnej mzdy?

Reálna mesačná mzda zaznamenala vo viacerých sektoroch medziročný nárast. Príkladom môže byť napríklad odvetvie IT, kde bol zaznamenaný 6,3% nárast. Ďalej je to sektor ubytovacích služieb s nárastom o 5,5 % a maloobchod s 5,1% nárastom. Sektor priemyslu a gastronómie zaznamenal identický nárast reálnej mesačnej mzdy o 4,9 %. Nie až tak markantný nárast badáme v stavebníctve, veľkoobchode či v doprave a skladovaní. Reálna mesačná mzda poklesla len v oblasti predaja a opravy motorových vozidiel o viac ako pol percenta.

Ako je to s krajmi?

Priemernú nominálnu mzdu 1004 eur prevýšil len jediný kraj, a to Bratislavský. V tomto kraji priemerná mzda dosiahla až 1258 eur. Najväčší prírastok priemerných miezd voči predchádzajúcemu roku nastal v Nitrianskom kraji, kde platy stúpli o 9,1 %. Za ním nasledoval Žilinský kraj s prírastkom o 8,2 %.

Nevyhovuje vám aktuálny plat? Poobzerajte sa po novom mieste s lepšími platovými podmienkami. Aktuálna ponuka práce musí byť po novom obohatená o údaje o mzde. Tak urobte krok vpred k svojej kariére snov.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

10 tipov ako sa naučíš cudzí jazyk rýchlo a efektívne

Aj vás už hnevá ako na dovolenke zo seba neviete dostať ani slovo? Alebo že nikomu nerozumiete? Zmeňte to. Ukážeme ako sa naučíte cudzí jazyk v akomkoľvek veku rýchlo a efektívne.

Ako si rozvrhnúť pracovný čas?

Pracujete vždy päť dní v týždni v rovnakom čase? Alebo naopak každý týždeň pracujete inak? To, ako máte rozvrhnutý pracovný čas závisí na zamestnávateľovi, ktorý vám ho môže rozvrhnúť rovnomerne alebo nerovnomerne. Ako teda budete pracovať?

Ďalšie články