Vodiči kamiónov majú ťažkú prácu. Chcete byť jedným z nich?

Práca vodiča kamiónu či dodávky nie je jednoduchá. Existuje v nej veľa pravidiel a predpisov, ktoré musíte dodržiavať. A navyše si ešte aj vypočujete veľa negatívneho od vodičov osobných áut. Má však aj veľa výhod. Aké to sú?

Čo všetko obnáša práca vodiča kamiónu? Často je táto práca veľmi náročná najmä psychicky, ale tiež fyzicky. Je toho naozaj veľa, čo musíte ako vodič kamiónu zvládnuť. Mnoho profesionálnych vodičov si v súkromnom živote za volant nesadne.

Dodržiavanie pravidiel

Nie je tajomstvom, že pre kamióny platí omnoho viac predpisov a obmedzení než pre osobné autá. A v rámci Európskej únie platí aj ďalšia legislatíva. V roku 2017 sa pravidlá pre vodičov kamiónov zase o niečo sprísnili.

Okrem dodržiavania predpisov a pravidiel cestnej premávky, musia vodiči kamiónov dodržiavať aj časové rozpisy a pravidelné prestávky. Napríklad môže nepretržite jazdiť len 4 a pol hodiny, potom musí mať vodič prestávku v trvaní minimálne 45 minút, prípadne môže interval skrátiť, avšak jeho ďalšia prestávka musí doplniť čas zostávajúci do 45 minút (ak bude prvá prestávka 15 minút, ďalšia musí byť 30 minút). A denne môže odjazdiť najviac 9 hodín.

Koľko si vodič kamiónu zarobí?

Práca vodiča je dnes často trochu nedocenená a nie vždy úplne dobre zaplatená. Avšak existuje aj mnoho firiem, kde si vodiči zarobia naozaj pekné peniaze. Záleží však aj na tom, či budete mať prácu vodiča dodávky alebo kamiónu u nás na Slovensku a budete vodič vnútroštátnej dopravy alebo budete pracovať a jazdiť na dlhé trasy medzinárodnej dopravy.

Nie je ťažké zarobiť si aj 1500 € až 2000 € v čistom. Priemerná mzda vodiča dodávky či kamiónu na Slovensku je 1100 € v hrubom.

Kedy sa môžete stať vodičom kamiónu?

Chceli by ste sa aj vy stať vodičom kamiónu? Najprv musíte splniť niekoľko podmienok. Okrem vodičského oprávnenia typu C, môžete mať aj skupinu D a E, musíte absolvovať psychotesty, mať dobrý zdravotný stav a prejsť vstupnou lekárskou prehliadkou. Mimo iné sa často stretnete aj s požiadavkami na minimálnu prax alebo čistý register trestov.

Minimálny vek pre vodiča kamiónu je dnes 21 rokov. V roku 2019 je však možné, že klesne na 18 rokov.

Výhody a nevýhody práce vodiča

Nespornou a azda najviac viditeľnou nevýhodou práce vodičov je to, že sú neustále na cestách. S rodinou sa tak vidia len minimálne a pár dní v týždni. To má samozrejme veľký vplyv na psychiku, okrem toho je to často aj tlak zhora, teda z vedenia. Dnes už miznú aj benefity, ktoré kedysi vodičov prilákali a sľuby zamestnávateľov sa často nedodržia. A samozrejme, mzda tiež nie je ideálna, aspoň v našich končinách, preto vodiči často odchádzajú za prácou do zahraničia. To sa však líši firma od firmy a nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca.

Nesporné výhody? Jednou z nich je určite spoznávanie nových krajín a kultúry. Ďalšou výhodou je relatívne pravidelná pracovná doba, príplatky za nadčasy a ďalšie finančné benefity. Aj napriek tomu, že práca vodiča je ťažká, je aj veľmi rozmanitá. Môžeme povedať, že tu existuje aj relatívna voľnosť, keďže nemáte každodenne šéfa za chrbtom.

Mnoho vodičov so sebou sem tam zoberie na cestu aj svojich blízkych a užijú si tak viac zábavy vo voľnom čase. A občas tak môže byť práca vodiča aj trochu romantická.


Momentálne sa aj na Slovensku stretávame s nedostatkom vodičov. Veľa z nich cestuje za prácou do zahraničia alebo o prácu vodiča ani nemajú záujem. Ak sa chcete stať vodičom, poriadne si to rozmyslite, nechceme vás odradiť, no práca to naozaj nie je ľahká.

Ak ste vodič alebo ste boli, povedzte nám svoj názor na svojho zamestnávateľa a pomôžte novým uchádzačom nájsť to pravé pre nich.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Podnikanie na živnosť 2018: Ako založiť živnosť?

Rozhodli ste sa začať podnikať? Možností je veľa, mnohí však siahnu práve po živnosti. Poradíme vám, ako v roku 2018 živnosť založiť, čo sa v tomto roku zmenilo a aké sú v roku 2018 zo živnosti odvody.

Priemerná mzda v EÚ: Kde si zarobíte najlepšie?

Nie všetci v Európskej únii zarobia rovnako. Priemerná mzda sa líši štát od štátu. Kde zarábajú najviac, aká je priemerná mzda v EÚ v porovnaní s priemernou mzdou na Slovensku?

Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Ďalšie články