Výška platu nie je pre generáciu Z vždy rozhodujúca. Čomu dávajú prednosť?

Myslíte si že poznáte generáciu Z dostatočne? V porovnaní s ich rodičmi a prarodičmi sa ich mzdové očakávania výrazne líšia. Kedy sa takzvaní mileniáli rozhodnú zamestnávateľa zmeniť a čo ich naopak vo firme dokáže udržať?

Generácia Z v skratke

Generácia Z, iGeneration, Post - Mileniáli. Pomenovaní pre generáciu narodenú od polovice 90. rokov po prvé roky 21. storočia je naozaj mnoho. Spoločné však majú jedno - značné využívanie technológií.

Členovia tejto generácie sú stotožnení s technológiami a internetom, ktorý predstavuje významný podiel ich spoločenského aj pracovného života. Mileniáli sú zvyknutí riešiť viacero vecí naraz. Túto vlastnosť označuje pojem multitasking. Nemajú predsudky voči iným rasám či kultúram.

Sú nástupcami niekoľkých ďalších generácií. Za Silent Generation, teda Tichú Generáciu sa považujú ročníky 1928 až 1945. Po nich nasledujú Baby Boomers, Generácia X a Generácia Y, pričom každá s týchto generácií je charakteristická špecifickými rysmi, postojmi aj podnetmi, ktoré ich motivujú.

Prístup k práci sa líši

Každý dobrý manažér by si mal uvedomovať generačné rozdiely medzi svojimi podriadenými a na základe nich prispôsobiť svoje správanie tak, aby bol každý spokojný. Niektorí z nich sa narodili v období vojny, iní v období prevratov, ďalší v období mieru či rozvoja technológií.

Jedny sa naháňajú za kariérou a iní naopak preferujú voľný čas. Preto by mal každý nadriadený rozlišovať medzi jednotlivými ročníkmi a zistiť si, čo danú kategóriu motivuje. Každá generácia je unikátna, preto môže jednu motivovať platové ohodnotenie a inú naopak čo najväčšia flexibilita a work - life balance.

Práca vs stres

Mzda funguje ako jeden zo stresorov pre veľkú časť pracujúcej verejnosti. Generácii Z však až také vrásky nerobí. Generáciu Z podľa spoločnosti Ipsos viac zaujíma správanie a postoj spoločnosti.

Generácia Z hľadá zmysluplnú náplň práce

Náplň práce mileniálov zaujíma najviac, keďže ide o mladých ľudí, ktorí si hľadajú prácu po prvý raz. Ide im hlavne o to, aby ich zamestnanie bolo užitočné a práca prínosná. Týmto spôsobom uvažuje okolo 60 % opýtaných. Nasleduje kariérny a odborný rast, ktorý je pre mileniálov druhým najdôležitejším faktorom. Mzda sa na prvých priečkach neumiestnila a zaujala až piate miesto.

Kedy sa mileniáli rozhodnú prácu opustiť?

Najčastejšie sa pre inú prácu rozhodla mladšia generácia kvôli zlému prístupu zamestnávateľa k ľuďom, nedostatočnej flexibilite, nedostatočným možnostiam kariérneho rastu alebo túžbe po väčšej autonómii.

Pre výšku mzdy sa rozhodla z práce odísť menej ako polovica mileniálov, čo je výrazne nižšie percento ako pri starších generáciách.

Nepodceňujte CSR a ochranu životného prostredia

Corporate Social Responsibility, čiže spoločenská zodpovednosť firiem, je nielen trendom, ale aj lákadlom pre zamestnancov. Tí preferujú prácu vo firme, ktorá dobrovoľne dbá na ekologické a sociálne dopady svojho podnikania. Spoločensky zodpovedné podnikanie potenciálni zamestnanci vnímajú ako veľké pozitívum a môže to byť aj konkurenčná výhoda pri boji o kvalitných uchádzačov.

Podľa spoločnosti Ipsos 75 % respondentov uviedlo, že je pre nich dôležité, aby sa ich zamestnávateľ správal udržateľne a spoločensky zodpovedne. Do CSR patria mimo iného aj možnosti vzdelávania, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pre 42 % mileniálov.

A čo vy? Čo je pre vás pri hľadaní práce najdôležitejšie?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Ďalšie články