Work-Life balance: Nájdi v práci rovnováhu

Prijali Vás do práce, kde sa medzi pracovnými benefitmi nachádza pojem Work-life balance? Čo si pod týmto cudzím pojmom máme vlastne predstaviť?

Poďme si tento pojem na začiatok definovať

Work-Life balance je prístup, ktorý vychádza zo základných princípov Maslowovej pyramídy ľudských potrieb. Pre firmy je tento prístup správnou cestou, ako si udržať kvalitnú pracovnú silu a ešte k tomu aj zvýšiť výkon zamestnancov pri práci. Work-Life balance si ľudia často mylne vysvetľujú, ako vychádzanie v ústrety zamestnancom a ich rodinným či osobným potrebám. Ale to nie je všetko. Myšlienka tohto prístupu tkvie v niečom hlbšom.

Ide o nájdenie súladu medzi osobným cieľom a schopnosťami človeka s uplatnením svojich zručností v práci. Táto rovnováha vedie k vnútornej harmónii, kedy človek nechápe prácu ako nutné zlo, ale ako cestu svojho osobného rozvoja.

Čo pojem Work-Life balance zahŕňa v praxi?

Work-Life balance sa skladá z viacerých prvkov, ktoré vedú k spokojnosti zamestnancov a pomocou ktorých zamestnanci môžu dosiahnuť svoju rovnováhu. Hlavnými prvkami sú:

  • Zamestnanecké benefity
  • Flexibilná forma zamestnania a pracovnej doby
  • Hľadanie najlepšieho uplatnenia pre pracovníkov v spoločnosti
  • Pracovné voľno nad rámec zákona

Prevencia pred syndrómom vyhorenia

Pochmúrna nálada, energia pod bodom mrazu, motivácia žiadna, o pracovnom nasadení nehovoriac. Toto sú hlavné charakteristiky známeho syndrómu vyhorenia. Nikto z nás by sa s ním určite nechcel stretnúť, a preto je dôležitosť Work-Life balance tak veľká. A hlavne dnes, vo svete pod nadvládou stresu.

Cítiť, že nás práca baví a dáva zmysel, pričom máme čas na uvoľnenie s rodinou alebo priateľmi a navyše sme za prácu odmenený rôznymi zamestnaneckými benefitmi za dobrú prácu, to by malo byť cieľom každého zamestnávateľa. Ten by na oplátku dostal od zamestnancov vyšší pracovný výkon, lepšiu atmosféru na pracovisku aj ich oddanosť a zanietenosť.

Vráťme sa ale späť do reality

Ráno prídeme do práce a žiaden Work-Life balance tam na nás nečaká. Jednoducho prežijeme obyčajný deň a po práci prídeme domov a vyložíme si nohy na gauč, šťastím celý bez seba. Ako si Work-Life balance môžete priblížiť sami?

Určte si priority

Pokiaľ sa Vaši priatelia či rodina sťažuje, že im venujete málo času, prehodnoťte svoj time management a to ASAP. Čas, ktorý strávite s ľuďmi, ktorí Vás potrebujú a ktorých potrebujete, je predsa najlepšie využitý čas.

Stanovte si priority. V práci aj doma. Tak stihnete dokončiť všetky úlohy v práci a ešte aj vziať manželku na večeru. A Vaša nálada stúpa. Ak Vaše vzťahy škrípu, nenechávajte to len tak. Nezáujem o rodinu je dnes jedným z hlavných dôvodov pri rozvodoch.

Neusilujte sa o dokonalosť

Neustále vylepšovanie, pozmeňovanie a dopĺňanie toho, čo už malo byť dávno uzavreté, Vám zbytočne berie čas na ostatné aktivity, ktoré Vás v práci či doma bavia viac. Perfekcionizmus zo sebou nesie úzkosť a obavy zo zlyhania. Nebojte sa toho, že nebudete dokonalý. Bez chyby z neba ešte nikto nespadol.

V zdravom tele zdravý duch

Ak Vaše telo trpí všemožnými bolesťami od chrbta, hlavy, cez ramená až po kĺby, dajte mu to, čo si pýta. Prestávku. Vezmite si deň voľna a oddýchnite si, cvičte, choďte do sauny alebo do horúcej lázne. Je to len na Vás. A čo Work-Life balance? Vezmite so sebou aj svoju polovičku. Veď tá si to predsa zaslúži tiež. A nezabúdajte na zdravý spánok.

Trpezlivosť

Ďalším znakom zlej rovnováhy medzi osobným a pracovným životom je aj strata pozornosti a trpezlivosti. Skrátka. Je toho na Vás veľa. Odstráňte rušivé elementy. Upracte si stôl, vypnite upozornenia na mobile a trénujte svoju trpezlivosť. Napríklad sa snažte počúvať monológ partnera bez toho, aby ste na chvíľku počuli namiesto slov svoje myšlienky (alebo šum oceánu).

Nájdite v sebe rovnováhu

Skúste si pred spaním povinne spomenúť na všetky úspechy alebo momenty z predchádzajúceho dňa, ktoré Vás posunuli ďalej. Uvedomte si, čo máte, za čo ste vďační a čo si v živote ceníte. V tom momente uvidíte, že Váš život je v akej-takej rovnováhe a možno nájdete svoj vnútorný pokoj aj bez systému Work-Life balance.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Home office: Benefit modernej doby

Home office alebo „prácu z domu“ v súčasnosti využíva čoraz viac ľudí. A mnohé firmy ho majú na zozname benefitov, ktoré poskytujú. Ako to ale je v skutočnosti? A ako home-office funguje?

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Práca snov? Ako sa naozaj pracuje v Google?

Pracovať pre Google je snom mnohých ľudí. Takmer každý študent IT si svoje budúce povolanie predstavuje práve v takej firme ako je Google. Je však práca v Google taká skvelá ako vyzerá?

Ďalšie články