5 tipov, ako si nájsť prvú prácu

Ste absolvent a hľadáte prácu? Vyhnite sa všetkým chybám a hľadajte správne. Prezradíme vám 5 overených tipov, ako si nájsť prvú prácu. Priamo od personalistov. Tak poďme na to.

Absolventi môžu pri hľadaní práce rýchlo stratiť motiváciu. Prečo? Nedarí sa. Alebo si chcete užiť posledné voľné leto a hľadať prácu až po prázdninách? Rozhodnutie je samozrejme na vás, no my sme za to, že čím skôr s hľadaním práce začnete, tým lepšie. A najlepšie je pre absolventov s hľadaním práce začať už počas štúdia.

Po prázdninách bude na trhu práce hľadať vysnívanú prácu oveľa viac absolventov. Ľahko sa tak môže stať, že vhodnú prácu v tomto období nenájdete. Ak nechcete hneď trvalú prácu, skúste letné stáže alebo zahraničné pobyty a rozšírte si tak svoje obzory.

Ako správne hľadať prvú prácu?

Bezcieľne prehľadávanie ponúk na pracovných portáloch vám veru veľmi nepomôže. Ak si nestanovíte stratégiu a najmä nezistíte, čo vlastne chcete, bude vám hľadanie práce trvať naozaj veľmi dlho. A zabúdať by ste nemali ani na povinnosti, ktoré čakajú na každého absolventa.

Pri hľadaní prvej práce je dôležité si uvedomiť, čo chcete robiť, aké máte skúsenosti a zručnosti či predpoklady pre to, čo chcete robiť a kde chcete pracovať. Od tohto sa potom budú odvíjať vaše ďalšie kroky.

1. Životopis je základ

Na životopise si dajte záležať. Prispôsobte ho vždy danej pozícii a neposielajte stále jeden a ten istý ako cez kopírku. Vždy vyzdvihnite skúsenosti a zručnosti súvisiace s danou pozíciou, na ktorú reagujete. Myslite aj na vzhľad životopisu. Ten by mal byť graficky čistý a samozrejme gramaticky a pravopisne správne napísaný.

Píšte zaujímavé informácie. Ak nemáte dostatočnú prax, zaujať môže aj brigáda alebo stáž.

2. Treba byť aktívny

Novú prácu si nenájdete po odoslaní jedného životopisu. Preto je potrebné byť aktívny. Stanovte si stratégiu, ako často budete na ponuky reagovať a najme vytrvajte. Musíte počítať aj s časom, ktorý má personalista na odpoveď, ak však žiadna nepríde do 2 týždňov, skúste to znovu alebo napíšte, či im váš životopis dorazil.

3. Hľadajte správne

V dobe internetu a nekonečného množstva možností je hľadanie práce ťažké. Je treba sa v tom mori pracovných portálov vyznať a vyselektovať tie správne. Okrem pracovných portálov, hľadajte aj na sociálnych sieťach alebo na stránkach firiem, kde často nájdete mnoho ďalších informácií.

Buďte však aktívny aj z druhej strany. Teda nielen, že budete hľadať a posielať odpovede, ale dajte o sebe vedieť. Vytvorte si profil napríklad na LinkedIn a iných miestach, kde vás zamestnávatelia môžu aj sami osloviť.

4. Nezabúdajte na motivačný list

Okrem životopisu má veľkú silu práve motivačný list. Ukážte v ňom svoju motiváciu k práci. Naštudujte si informácie o danej pozícii aj firme a motivačný list prispôsobte získaným informáciám. Presvedčte personalistu, že práve vás má osloviť s pozvánkou na osobný pohovor.

5. Reagujte správne

Aj odpoveď na pracovnú ponuku je veda. Je treba sa, rovnako ako u životopisu a motivačného listu, vždy prispôsobiť ponúkanej pozícii. Ak ste našli pracovnú ponuku a chceli by ste na ňu reagovať, je potrebné správne napísať sprievodný e-mail.

Nebuďte však príliš rýchly, nechajte si deň na rozmyslenie a nájdenie informácií o pozícii aj firme, ktorá ju ponúka. Až potom na ponuku reagujte. Žiadosť o zamestnanie posielajte až vtedy, keď máte všetko potrebné pripravené.


Aj hľadanie práce je celkom veda. Nepodceňujte prípravu. A už vôbec nepodceňujte to, ako vyzerá váš životopis a motivačný list. Dajte si na nich záležať a vždy si ich pred odoslaním skontrolujte.

Ešte stále hľadáte to pravé miesto? Pozrite si našu ponuku práce a nájdite svoju vysnívanú prácu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články