9 tipov ako zvýšiť svoju produktivitu

Byť produktívny pri práci nie je veda. Aj tak však majú mnohí z nás v tejto oblasti výrazné medzery. Ak aj vy patríte do tejto skupiny ľudí, tento článok je pre vás. Varovanie: zvýšenie produktivity pomocou nasledujúcich bodov vyžaduje úsilie.

Aj keď by sme v mnohých prípadoch chceli, aby mal deň viac ako 24 hodín, musíme si s týmto časom hold vystačiť. Buď teda budeme pracovať dlhšie alebo našu prácu zefektívnime. Ak sa aj vám skôr pozdáva druhá možnosť, tento článok vás prevedie deviatimi bodmi, ktoré vám pomôžu zvýšiť produktivitu.

1. Stanoviť si denné ciele

Stanoviť si ciele, ktoré musíme do konca pracovnej doby splniť nie je žiadna veda a v praxi to robíme do istej miery všetci. Avšak stanoviť si splniteľné ciele môže byť problém. Správny time management je základ.

Priraďte každej svojej aktivite približný čas, za ktorý ju viete dokončiť a nechajte si aj čas navyše. Keď sa náhodou vyskytne nejaký problém pri niektorej úlohe, budete mať dostatočnú rezervu.

2. Nepríjemné a zložité úlohy na začiatok

Ak si necháme tie najnepríjemnejšie úlohy na koniec dňa, je možné, že sa k nim kvôli nedostatku času či energie nedostaneme. Ak tieto veci vybavíme na začiatku dňa, spadne nám kameň zo srdca a jednoduchšie či menej významné úlohy sa nám budú robiť oveľa jednoduchšie. Naučte sa nepríjemné úlohy riešiť ako prvé a vaša produktivita stúpne.

3. Rozkúskujte si svoje ciele

Niekedy sú naše ciele natoľko všeobecné, že sa im len veľmi obtiažne priraďuje čas, za ktorý sa dajú priviesť do úspešného konca. Vtedy je dôležité rozdeliť si cieľ na viaceré menšie ciele spolu s časovým ohraničením pre ich dokončenie.

4. Nenechajte sa rozptyľovať

To sa hovorí ľahko ale prax je o niečo zložitejšia. Máte na stole len to, čo tam naozaj potrebujete, mobil a maškrty sú z dohľadu a vám aj tak myseľ uteká kam sa dá. Zafixujte svoju pozornosť na to, čo musíte urobiť napríklad tak, že si poviete, že si po splnení úlohy niečo doprajete. Napríklad tú čokoládovú tyčinku, čo vám leží v stolíku.

5. Menej slov

Pri odpisovaní na e-maily a správy strávia mnohí hodiny času denne. Naučte sa formulovať svoje myšlienky stručne a výstižne. Z celého e-mailu plného okrídlených viet a súvislostí si príjemca aj tak vyberie len to hlavné. Stanovte si napríklad pravidlo 5 viet a dosť, ako zakladateľ spoločnosti Twitter Mike Davidson.

6. Vstávajte skôr

Toto pravidlo sa týka najmä tých, ktorí nemajú presne stanovenú pracovnú dobu či pracujú na home office. Nie je nič neobvyklé na tom, že sa majiteľ spoločnosti či vyššie postavený manažér nachádza v práci pred všetkými ostatnými.

Skoro ráno panuje tichá a pokojná atmosféra. Preto úspešní často dokončia tie najdôležitejšie úlohy ešte pred príchodom ostatných zamestnancov do práce.

7. Rutina nie je nepriateľ

Viacerí svetoví podnikatelia priznali, že vykazujú rutinné správanie, čiže majú presne stanovený čas na prácu, oddych alebo zábavu. Mark Zuckerberg dokonca vlastní len jeden dizajn z každého druhu oblečenia, aby zbytočne nemrhal svoj čas na výber toho správneho outfitu.

Ak máte rutinu, nemôže nastať situácia, že by ste sa vo svojom vlastnom čase stratili.

8. Vzťah motivácie a produktivity

To, že s vyššou motiváciou rastie produktivita je asi každému jasné. Každého dokáže motivovať niečo iné - úspech, peniaze, uznanie. Dôležité je predstaviť si výsledky. Pri cvičení je to vysnívaná postava, pri práci je to môže byť Mercedes, povýšenie alebo oddych niekde pri mori. Nenechajte sa ale príliš rozptyľovať. Čím viac sa venujete práci, tým skôr dosiahnete svoje výsledky.

9. Tracking

Ak sa vám na konci dňa zdá, že ste sa pohli len o veľmi málo, zrekapitulujte si, čo máte dnes za sebou. Možno nakoniec prídete na to, že ste toho stihli relatívne veľa. Sledujte svoje výsledky a snažte sa ich kontinuálne zlepšovať. Nezabúdajte však, že každý z nás má svoje limity a v mnohých prípadoch je dôležitejší work-life balance, pre zachovanie dlhodobej duševnej pohody.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Veľa peňazí a málo stresu? Toto sú najlepšie platené zamestnania

Prebehlo vám hlavou, že práca, kde zarobíte veľa a zároveň sa vyhnete stresu neexistuje? Tak týchto 10 pozícií vám povie presný opak. Inšpirujte sa najlepšie platenými pozíciami s nízkym obsahom stresu. Znie to výhodne, nie?

Nebaví vás práca? Vždy je šanca na zmenu

Aj vy sa neustále trápite a neviete si nájsť prácu snov? Ak sa nebojíte zmeny, dokážete čokoľvek. Prečítajte si inšpiratívny príbeh Ivany z obchodného domu IKEA.

Motivovaný zamestnanec je dobrý zamestnanec

Už ste zistili, že keď motivujete zamestnancov správne, tak sú výkonnejší? Motivovať ich však musíte správnym smerom. Ako motivovať zamestnancov a podporiť ich v práci?

Ďalšie články