Čím dostať recruiterov v Slovenskej sporiteľni na svoju stranu?

Premýšľate nad prácou v Slovenskej sporiteľni? Zistite o nej čo najviac. Ako prebieha pohovor? A aké sú benefity pri práci? Odpovedá Janka Steckerová, vedúca HR LAB Slovenskej sporiteľne.

Naša banka je najväčšou komerčnou bankou na Slovensku, s najširšou sieťou pobočiek a bankomatov. Sme jedným z 20 najväčších zamestnávateľov. Pracuje u nás viac ako 4 000 ľudí, pričom každého vnímame ako osobnosť s unikátnym životným príbehom. Každý nový kolega sa stáva súčasťou nielen odborných tímov, ale aj našej bankovej rodiny – preto je pre nás osobnosťou nielen pracovne, ale aj ľudsky.

V tomto roku získala Slovenská sporiteľňa už po tretíkrát ocenenie „najlepší zamestnávateľ“ v kategórii bankovníctvo, financie a poisťovníctvo v šiestom ročníku ankety spoločnosti Profesia.

Čím Slovenská sporiteľňa v dnešnej dobe láka nových zamestnancov?

Značka Slovenskej sporiteľne neustále priťahuje potenciálnych zamestnancov nielen vďaka svojej histórii a stabilite, ale aj vďaka puncu moderného zamestnávateľa. Našich ľudí si veľmi vážime. Staráme sa o príjemné pracovné prostredie, ale aj o bohaté mimopracovné aktivity.

Ten správny work-life balance je základom pre dlhoročnú spoluprácu. Zamestnancom Slovenská sporiteľňa poskytuje nové formy vzdelávania. Až 76 % zamestnancov sa každoročne zúčastňuje na odborných školeniach. Umožňuje im prácu z domu aj kariérny posun. V minulom roku bolo až 68 % manažérskych pozícií obsadených internými kandidátmi.

Nemenej dôležité sú aj benefity, ktoré sú zamerané na zdravie a čas, pretože vyváženosť medzi prácou a voľným časom je veľmi dôležitá.


Čo by ste poradili kandidátovi, ktorý sa chystá na pohovor do Slovenskej sporiteľne?

Nedá sa to takto zovšeobecňovať, pretože hľadáme kandidátov na rôzne pozície, ktoré majú svoje špecifiká. Keďže sme najväčšia banka na Slovensku, hľadáme nových kolegov na rôzne oddelenia. Určite by som však všetkým kandidátom radila, aby si naštudovali, o akú pozíciu ide a samozrejme, aby si naštudovali aj niečo o našej spoločnosti ešte predtým, ako prídu na prvý pohovor.

Každý recruiter oceňuje, ak sa kandidát správa prirodzene a ak vie povedať nejaké zaujímavé informácie o spoločnosti.

Čo môže uchádzačov na pohovore prekvapiť?

Predovšetkým sa snažíme zistiť, či má daný kandidát skutočný záujem o danú pozíciu a aká je jeho motivácia. Takisto oceňujeme, ak informácie, ktoré má v životopise sa zhodujú s tým, čo rozpráva.

Keď nejaké roky v životopise chýbajú, určite sa na ne opýtame, pretože sa snažíme získať komplexný obraz o kandidátovi.

Na niektorých pozíciách máme modelové situácie, ktoré sem – tam kandidátov zaskočia. Podľa toho, ako ich zvládajú, vieme odhaliť množstvo vecí.


Existuje vlastnosť, ktorú v kandidátoch hľadáte?

Opätovne to závisí od toho, na akú pozíciu kandidáta hľadáme. Pokiaľ ide o prácu v back office, je pre nás dôležitá precíznosť, presnosť, zvládanie časového stresu, naopak pri pozíciách v pobočkách hľadáme komunikatívnych ľudí, ktorí chcú pomáhať a majú chuť orientovať sa v biznisovom prostredí banky.

Podstatnou časťou výberu je aj osobnosť kandidáta a posúdenie toho, či bude prínosnou súčasťou tímu, kde máme voľné miesto.

Koľkých kôl prijímacieho pohovoru sa kandidáti zúčastnia?

Väčšinou máme dve kolá. V prvom recruiter posudzuje odborné a osobnostné predpoklady kandidáta a v druhom kole sa už vo väčšej miere prihliada aj na to, ako daný typ človeka zapadne do konkrétneho kolektívu. Pokiaľ ide o manažérske pozície, musia kandidáti absolvovať aj Assessment centrum, v ktorom máme väčší priestor na praktické ukážky jeho manažérskych a komunikačných zručností.


Spomínate si na niečo vtipné, čo sa stalo počas pohovoru?

Je toho veľmi veľa. Ale musím povedať, že každý nový kandidát je pre mňa nielen uchádzačom o prácu, ale predovšetkým človekom so svojím zaujímavým ľudským príbehom. Myslím si, že ak by každý recruiter začal spisovať koľko zaujímavých ľudí s úžasnými životnými príbehmi stretol, bolo by to na vydanie niekoľko kníh. Vždy ma fascinuje, aké sú naše ľudské príbehy rozdielne, ale na druhej strane rovnaké v tom, že ich potrebujeme s niekým zdieľať.

Čím Vás kandidát dostane na svoju stranu?

Ak by som hovorila len za seba, tak určite úprimnosťou a prirodzenosťou. Kandidátov sa rada pýtam aj na konkrétne veci, napríklad ako by riešili nejaké situácie, a na základe nich viem, ako sa vedia popasovať s problémami. Zaujíma ma aj ich postoj k témam ako je dobrovoľníctvo, pomoc druhým a podobne, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou našej banky.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Týmto zabíjate svoj životopis. Čo do životopisu nepatrí?

Personalistovi trvá len pár sekúnd než rozhodne o vašom osude. Životopis je vašou vstupenkou do sveta. Chcete urobiť dobrý dojem a získať pozvanie na pohovor? Tieto veci do životopisu určite nepatria.

Nemrhajte svojim časom. Skúste time management

Každý z nás má k dispozícii rovnakú dávku času. Tak ako je možné, že jeden je úspešný manažér, ktorý stíha množstvo koníčkov a niekto iný nestíha ani základné povinnosti? Odpoveď: time management.

Ďalšie články