Čím si získate recruiterov na pohovore v Henkel?

Odpoveď nám prezradila Zuzana Kaňuchová, Hovorkyňa/Riaditeľka korporátnej komunikácie Henkel Slovensko. Pozrite sa s nami na priebeh pohovoru v Henkel a nenechajte nič na náhodu.

Za rok 2017 bola spoločnosť Henkel Slovensko ocenená prestížnym ocenením Najzamestnávateľ v kategórii Centrá zdieľaných služieb. Slovenská pobočka firmy Henkel vznikla na Slovensku už v roku 1991 a dnes zamestnáva viac ako 1 700 ľudí. Z toho 1 500 pracuje pre bratislavské Centrum zdieľaných služieb (SSC), ktoré od svojho vzniku v roku 2006 narástlo na celosvetovo najväčšie SSC v rámci skupiny Henkel.

Keby ste boli na mieste uchádzača, ako by ste sa na pohovor do Henkel pripravovali?

Každý kandidát zaujme a aj eliminuje stres pripravenosťou, vhodným oblečením, primeranou úpravou či vystupovaním a správnou dávkou diplomacie.

Naštudovanie a poznanie konkrétnej pracovnej pozície, vedomosti o spoločnosti ako takej, jej profilu, histórie, stratégie a hodnôt vedia uchádzačovi uľahčiť napríklad aj odpoveď na otázku, či sa naozaj uchádza o pozíciu, s ktorou sa vie stotožniť, ktorú naozaj chce a bude sa v nej cítiť dobre. Nemal by sa báť byť autentický.

Pred samotným pohovorom vie pomôcť aj príprava na štandardné otázky, týkajúce sa doterajších skúseností kandidáta, silných i slabých stránok, úspechov, najväčších chýb či kariérnych ambícií. Mnohí práve odpovede na najzákladnejšie otázky nemajú sami v sebe ujasnené, alebo odpovedajú podľa toho čo si myslia, že chcú firmy počuť.

Kedy u Vás kandidát spôsobí takzvaný „wow efekt”?

Najväčším plusom a „wow efektom“ vie byť napríklad dobré poznanie konkurencie, hlboká znalosť firmy a jej smerovania. Kandidáti vedia príjemne prekvapiť aj zdravým sebavedomím a kladením otázok, ktoré sú k veci.

Akú vlastnosť by mal v životopise uviesť kandidát, ktorého hľadáte?

Takzvaný „ownership“, ktorý by sme do slovenčiny mohli voľne preložiť ako zodpovednosť za vlastnú prácu a výsledky, zameranie sa na cieľ a tímovosť sú pre Henkel celosvetovo veľmi dôležitými faktormi, ktoré očakávame a hľadáme u všetkých kandidátov.

Aké benefity na uchádzačov o prácu v Henkel čakajú?

Henkel Slovensko zaviedla v uplynulom roku nové benefity za účelom zlepšenia rovnováhy medzi prácou a osobným životom jej zamestnancov. Okrem nových, flexibilnejších pracovných podmienok, ako napríklad práca z domu či dni voľna navyše, môžu zamestnanci využívať aj zľavy na nákup Henkel produktov, Henkel škôlku priamo v priestoroch firmy.

Henkel škôlka priamo na pracovisku poteší tých, čo už deti majú, ale aj tých, ktorí o nich zatiaľ len uvažujú. Plne akreditovaná materská škola umiestnená priamo v sídle spoločnosti Henkel Slovensko ponúka starostlivosť o takmer 80 detí vo veku od 18 mesiacov.

20+5. Toto magické číslo znamená jediné – 5 extra dní dovolenky. Okrem toho ponúkame aj sick days a dni voľna navyše pri sťahovaní, svadbe či prvom dni v škole. Za voľno vás nepenalizujeme, a preto aj v období čerpania týchto výhod máte nárok na stravovacie poukážky v plnej výške.

Okrem vyššie uvedených, na vás čakajú aj „klasické benefity“, ale to, že v kávovare nájdete kávu vám predsa nebudeme stavať na piedestál. Ponúkame široké spektrum finančných benefitov, v rámci možnosti vlastniť akcie spoločnosti Henkel, ale aj iné príspevky na starostlivosť o zdravie či podporu v ťažkých životných situáciách.

V systéme Cafeteria si vyberiete, aký typ zľavy či benefitu sadne práve vám, či už ste športovec, milovník kultúry alebo starostlivý rodič.

Na aké aktivity sa môžu budúci zamestnanci popri práci v Henkel tešiť?

Spoločnosť má dlhoročnú tradíciu aktivít spoločenskej zodpovednosti a firemného dobrovoľníctva. Jedným z najobľúbenejších programov zamestnancov sú Šampióni udržateľnosti. Program prepája dobrovoľníkov z radov zamestnancov, ktorí učia žiakov o udržateľnosti – jednej zo základných hodnôt spoločnosti Henkel.

Zamestnanci tak môžu urobiť počas pracovného času. Zamestnávateľ ich motivuje, aby sa vrátili do svojej školy, navštívili svojich učiteľov a žiakov inšpirovali počas interaktívnej hodiny o ochrane životného prostredia.

Ako prebieha prijímacie konanie vo firme Henkel?

Potom ako nám kandidáti zašlú svoj životopis, spojíme sa s nimi telefonicky. Pre-screningovou formou sa overujú napríklad jazykové zručnosti, očakávania od pozície, to, či kandidát má stále záujem ako aj predstavu o tom, kde zaslal životopis a podobne.

Ak je telefonický pohovor úspešný, uchádzač je pozvaný na osobný pohovor či už jednokolový alebo dvojkolový, v závislosti od obsadzovanej pozície. Osobný pohovor vždy prebieha v prítomnosti kompetentného manažéra a špecialistu na recruiting.

Posledným krokom prijímacieho konania je spätná väzba.

Kladiete kandidátom na pohovoroch zákerné otázky?

Nachytať kandidátov nie je naším cieľom. Na každú obsadzovanú pracovnú pozíciu sa snažíme vybrať čo najvhodnejšieho kandidáta, a preto skôr kladieme konštruktívne otázky týkajúce sa najväčších pracovných úspechov či zlyhaní. Uchádzači sú mnohokrát príliš sebakritickí a chýba im schopnosť predať sa, alebo majú prehnané sebavedomie v porovnaní so skúsenosťami a prezentovanými úspechmi.

Máte nejaký zaujímavý zážitok, ktorý ste si priniesli z pohovoru?

Individualita jednotlivých uchádzačov vie občas priniesť jedinečné momenty. Nejde však o žiadne senzácie, skôr o situácie, ktoré vzniknú spontánne a vyžadujú si primerané reakcie.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Otázky na pohovor, s ktorými zabodujete

„Je tu niečo, čo by ste sa chceli opýtať?“, spýtajú sa vás na pohovore. „Nie. Všetko ste dokonale vysvetlili,“ odpoviete. Tak takto určite nezabodujete. Otázky od vás sú rovnako dôležité ako tie od personalistu, možno aj viac. Čo sa opýtať na pohovore?

Cvičiť môžete aj v práci

Máte sedavé zamestnanie? Určite poznáte bolesť chrbta alebo presedenie. Jednoducho, sedieť celý deň nie je práve ideálne. Zaťažujeme chrbticu, nohy aj oči. My vám ale povieme ako sa uvoľniť a zacvičiť si aj v práci.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Ďalšie články