Je home office skutočne benefitom?

Benefit práce z domu je bežnou súčasťou mnohých firiem. Znamená flexibilnú pracovnú dobu a žiadne dochádzanie na presný čas. Znie to skvele. Existuje však aj niekoľko nevýhod spojených s týmto novodobým pracovným benefitom.

Je home office to, o čom zamestnanci snívajú?

Home office prináša zamestnancom voľnosť limitovanú vymedzením počtu hodín, ktoré treba odpracovať. Je skvelou voľbou pre cestovateľov alebo ľudí, ktorí sa vrámci dňa venujú viacerým aktivitám, a tak nedokážu zotrvať v práci od rána až do poobedia. Keď sa na to pozrieme z opačnej strany, vyžaduje aj istú dávku sebadisciplíny, dobrého time managementu a v neposlednom rade zodpovednosti.

Rozptýlenie na každom rohu

Práca z domu prináša úskalia v podobe rušivých elementov, ktoré v kancelárii jednoducho neexistujú. Riad by bolo treba vyložiť z umývačky, v chladničke je kopec dobrého jedla a v televízii práve dávajú môj obľúbený seriál. Ide o malé rozptýlenia, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú koncentráciu človeka na prácu a zdržujú ho.

Kde je hranica medzi osobným a pracovným životom?

Ľudia využívajúci home office môžu mať problém skĺbiť svoj pracovný život s osobným a hranica medzi týmito svetmi môže pomaly miznúť. Na konci dňa môže mať človek pracujúci doma pocit, akoby mu niečo dôležité ušlo, keď sa nenachádza priamo medzi kolegami. Tak môže jednoducho nadobudnúť pocit, že do kolektívu zamestnancov nepatrí. Preto je z tohto uhla pohľadu pre človeka prospešnejšie pracovať v kolektíve ostatných kolegov. Navyše sa tak nebude cítiť osamelo, lebo bude vidieť, že ľudia okolo neho vykonávajú rovnakú činnosť a je tak viac motivovaný podať lepší pracovný výkon.

Šetrí home office čas?

Práca z domu znamená menej času stráveného cestovaním do práce a z práce. Namiesto toho ale stratíte čas napríklad raňajkami, na ktoré máte zrazu viac času, ako keby ste sa mali ráno ponáhľať, aby ste boli v práci na čas. Ďalším príkladom môže byť aj príprava obeda v pohodlí domova, ktorá veľakrát zaberie viac času ako obed v reštaurácii či fastfoode. Vo veľa prípadoch sa stáva aj to, že sa ľudia radšej rozhodnú objednať si jedlo domov, čo čas naozaj ušetrí, no peňaženku už nie.

Vytvoriť si svoj pracovný priestor je dôležitejšie, než si myslíte

Dôležité je vytvoriť si svoju domácu kanceláriu. Vymedzte si svoj kútik či svoju miestnosť, ak máte tú možnosť. Myslite na funkčnosť a majte všetko potrebné vždy po ruke. Môžete si dokonca aj vymedziť svoju vlastnú pracovnú dobu, aby ste neboli porazení prokrastináciou a nezistili na konci dňa, že ste menej efektívny. Pokiaľ by ste celý deň prepracovali v posteli, len ťažko by ste stihli všetko potrebné a udržali si dobrú náladu.

Efektivita. Ako ju sledovať?

Presný pracovný čas sme už spomenuli. Pomôže aj to, ak sa nebudete zbytočne rozptyľovať sociálnymi sieťami a strácať tak svoj čas na prácu. Uistite sa, že máte dobrý time management a rozvrhnite si pracovné úkony tak, aby ste za deň stihli čo najviac.

Merajte si svoj odpracovaný čas. Existuje množstvo aplikácií, ktoré vám s tým môžu pomôcť. Stanovte si čas, za ktorý musíte určitý úkon dosiahnuť a postupne si ho kontrolujte.

Dochádzanie do kancelárie ako riešenie

Firmy prišli k záveru, že by bolo ideálne dať zamestnancom možnosť dochádzať raz za čas do kancelárie, aby si udržali väzby so svojimi kolegami. Naviac tak zamestnanec získa prehľad o všeobecnom dianí a uvedomí si, v čom by mohol napríklad ostatným pomôcť, aby sa firme viac darilo.

Práca z domova bez možnosti kontaktu s kolegami by preto mohla pre človeka pôsobiť skôr negatívne, ako pozitívne. Samozrejme to závisí od jednotlivých zamestnancov. Jeden sa môže v práci z domova vyžívať a inému to môže spôsobovať skôr vrásky na čele.

Chceli by ste pracovať z domu? Akú máte s home office skúsenosť?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Minimálna mzda 2019: Novela zákonníku práce priniesla zmeny

Ako bude vyzerať minimálna mzda v roku 2019? O koľko sa zvýši? Vyššiu minimálnu mzdu sme získali už v roku 2018 a každým rokom sa, zdá sa, o niečo zvyšuje. Koľko si v novom roku zarobíme?

Priemerná mzda na Slovensku je vyššia než 1000 €

Zvyšovanie priemernej mzdy nie je žiadna novinka. Za rok 2018 však priemerná mzda stúpla o viac ako 50 €. A aj keď sme prekročili hranicu 1000 €, stále sú v priemernej mzde veľké rozdiely medzi jednotlivými krajmi.

Odvody 2019: Koľko vám ukroja zo mzdy?

Minimálna mzda v roku 2019 opäť stúpa. Ako je to však s odvodmi? K tomu, aby sme sa dopočítali k čistej mzde potrebujeme odčítať zdravotné a sociálne poistenie aj daň z príjmu. Čo sa zmení v odvodoch v roku 2019.

Ďalšie články