Kedy je vhodný čas na zmenu zamestnania a výpoveď v práci?

Ak zažívate v práci pocity nízkej produktivty a stresu príliš často a máte pocit, že jej negatíva v práci prevažujú nad pozitívami, niečo pravdepodobne nie je v poriadku. Viete, aké signály vám naznačujú, že je čas uvažovať o zmene zamestnania?

Zamestnanie a stres

Spôsobuje vám vaše zamestnanie dlhodobý stres? Samozrejme, asi každý z nás už zažil nechuť v pondelok ráno vstať a ísť do práce alebo zlý deň v práci. Každý deň jednoducho nemôže byť taký, aký by sme chceli, to je úplne normálne. Ak je však stres a nechuť dlhodobá a my môžeme odpozorovať, že nesúvisí s našimi slabými stránkami po náročnom dni, alebo veľkom fyzickom výkone, jej zdroj bude s najvyššou pravdepodobnosťou psychologický.

Stáva sa vám, že sa v noci pravidelne budíte, váš spánok nie je kvalitný a máte čoraz častejšie záchvaty podráždenosti a zlej nálady? Každý z týchto bodov môže byť znakom zvyšujúcej sa úrovne stresu, čo môže byť včasným varovným signálom, že veci vo vašom živote a vo vašom zamestnaní nie sú také, aké by mali byť a že zmena zamestnania bude pravdepodobne jediným riešením.

Stres môže ovplyvniť nielen vašu náladu, ale aj obranyschopnosť vášho organizmu, takže môžete byť náchylnejší na choroby a pravdepodobne sa zhorší aj vaša celková výkonnosť. Ak budete naďalej žiť v strese, môžu sa u vás objaviť aj vážnejšie zdravotné problémy. Ak teda máte pocit, že sa vám vaše telo snaží týmto spôsobom niečo povedať, stojí za to sa na chvíľu zastaviť a začať hľadať konštruktívne riešenia. Riešením pritom nemusí byť nejaká impulzívna reakcia v podobe zmeny zamestnania, okamžitého ukončenia pracovného pomeru, výpovede v práci a novej žiadosti o zamestnanie. Pre začiatok sa stačí zamyslieť nad tým, čo konkrétne vám práca prináša, čo by ste v nej chceli zmeniť a čo konkrétne vás vo vašom zamestnaní napĺňa.

Dlhodobý psychologický stres môže narušovať obranyschopnosť organizmu a v konečnom dôsledku zhoršovať aj celkovú telesnú výkonnosť, motiváciu a pracovnú púroduktivitu.

Zamestnanie a odpočítavanie zostávajúceho času do voľna

Ak neustále odpočítavate čas, ktorý vám zostáva do voľna, tak to s najvyššou pravdepodobnosťou bude práve jeden z hlavných signálov toho, že vás vaša práca nebaví. Predtým ste sa možno zobúdzali s nadšením a s novým plánom, čo všetko by ste mohli dosiahnuť v nasledujúci deň. Dokonca ste sa niekedy ujali ďalších projektov a dobrovoľne ste zostali neskôr, aby ste urobili viac práce. Teraz však zrazu odpočítavate hodiny, kým sa budete môcť odhlásiť od počítača a odísť z kancelárie. Zistíte, že ste v pokušení prijať len minimálnu pracovnú záťaž, namiesto toho, aby ste hľadali príležitosti na prácu navyše vo vašom zamestnaní.

Každý si zaslúži pracovať v práci, ktorá ho motivuje, ktorá v ňom vzbudzuje určitú mieru nadšenia a ktorá ho núti meniť veci k lepšiemu. Niekedy to môže byť jednoducho tak, že vás vaša práca prestala napĺňať alebo slabými stránkami vášho súčasného zamestnávateľa je práve to, že nemá dostatok príležitostí na váš ďalší rozvoj. Možno je teda čas nájsť to, čo vo vás tieto pocity opäť prebudí. V takejto chvíli je vhodné premýšľať nad tým, či sa vám nehodí zmena zamestnania, alebo žiadosť o nové zamestnanie. Pri podávaní každej žiadosti samozrejme netreba zabúdať na aktualizovaný životopis a taktiež aj motivačný list, ktorý osloví vášho nového potenciálneho zamestnávateľa.

Ak si nie ste istí, či je čas dať výpoveď v práci a podať novú žiadosť o zamestnanie, najprv sa poobzerajte po nových pracovných príležitostiach a zistite, aké sú nové vyhliadky. Predtým, ako podávate novú žiadosť o zamestnanie, nezabudnite aktualizovať svoj životopis, aby ste zvýšili svoje šance na prijatie po ukončení pracovného pomeru. Môžete použiť aj životopis vzor.

Nevyhovujúce zmeny v zamestnaní

Keď ste nastúpili do svojej súčasnej práce, zdalo sa vám, že je plná možností a boli ste hrdí na to, že ste súčasťou tímu tejto spoločnosti. V poslednom čase ste si však všimli zmeny v atmosfére na pracovisku a vaša dôvera vo firmu už nie je taká, aká bola, alebo vám nevyhovujú zmeny, ktoré sa nedávno udiali. Premýšľate teda nad tým, či neprichádza do úvahy zmena zamestnania alebo ukončenie pracovného pomeru.

Možno spoločnosť urobila niektoré obchodné alebo strategické rozhodnutia, ktoré vám nevyhovujú, alebo zmena vo vedení nebola z vášho pohľadu zmenou k lepšiemu. Možno sa zmenilo aj vaše vlastné myslenie a začínate mať pocit, že hodnoty spoločnosti už nie sú v súlade s vašimi.

Ukončenie pracovného pomeru, zamestnanie a nevyhovujúca pozícia

Niekedy môže byť ťažké akceptovať, že úloha, ktorú ste v spoločnosti zastávali, hoci ju máte radi a veľmi dobre vychádzate so svojimi kolegami, už pre vás jednoducho nie je taká dôležitá alebo prospešná. Avšak zotrvávanie na pozícii, z ktorej ste profesionálne vyrástli, kvôli pocitu lojality alebo nerozhodnosti urobiť zmenu, sa môže z dlhodobého hľadiska stať demotivujúcou skúsenosťou.

V priebehu času ste pravdepodobne získali veľa zručností a skúseností vo svojej práci a teraz ste pripravení na nové výzvy. Niekedy sa môže stať, že súčasné zamestnanie jednoducho neposkytuje príležitosti na kariérny rozvoj a vaša kariéra potrebuje zmenu, ktorú môže poskytnúť len výpoveď v práci a následná zmena zamestnania. Ak je to aj váš prípad, je načase hľadať si vytúženú prácu a spolu s novým životopisom si pripraviť aj motivačný list, ktorý potenciálne nového zamestnávateľa naozaj zaujme. Ak si nie ste istí, ako by mal životopis vyzerať, nšpirujte sa touto šablónou na motivačný list vzor.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Mobbing: Čo to je a ako sa mu vyhnúť?

Stretli ste sa už s mobbingom? Dnes je to stále častejšie skloňované slovo a šikanu na pracovisku pozná veľa ľudí. Či už ho poznáte zo strany kolegov alebo len jedného človeka, napríklad ako bossing. Ako si s mobbingom poradiť a ako sa mu vyhnúť?

Opatrovateľky v Rakúsku: Ako získať prácu a čo vybaviť?

Práca v zahraničí láka mnoho ľudí. Nielen platové podmienky, ktoré sú často lepšie ako u nás, ale aj práca samotná. Mnohí sa rozhodnú napríklad pre prácu opatrovateľky najmä v Rakúsku. Prečo?

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ďalšie články