Na čo má zamestnanec nárok pri zahraničnej pracovnej ceste?

Boli ste vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu? V tomto článku sa dozviete, kedy vám vzniká nárok na zahraničné stravné, aký spôsob cesty si vybrať a koľko vás bude táto záležitosť stáť.

Ak vás zamestnávateľ vyslal na pracovnú cestu za hranice, väčšinou sa jedná o akcie spojené s prehlbovaním či rozširovaním medzinárodnej spolupráce. Môže sa jednať o jednorazovú záležitosť, alebo sa bude počet ciest postupne zväčšovať.

Zahraničné cesty sa v súčasnosti považujú za atraktívny pracovný benefit, ktorý umožní zamestnancom navštíviť rôzne kúty sveta.

Kedy zahraničná pracovná cesta započne?

Keď chceme vypočítať zahraničné stravné a cestovné náhrady, musíme najprv poznať, kedy na ne zamestnancovi vzniká právo. Pojem zahraničná cesta je jasne definovaný ako cesta na území iného štátu. Náhrada výdajov na cestu v zahraničnej mene teda náleží zamestnancovi od okamihu, kedy prekročí hranice Slovenska, v prípade cestnej a železničnej prepravy.

Ak zamestnanec na pracovnú cestu poletí lietadlom, bude mať na náhradu cestovných výdajov v cudzej mene nárok od momentu odletu lietadla z domáceho letiska.

Zahraničné stravné

Pokiaľ hovoríme o pracovných cestách do zahraničia, výška stravného sa odvíja od miesta cesty aj od štátov, cez ktoré zamestnanec musí prejsť, aby sa dostavil do finálnej destinácie. V prípade, že zamestnanec prechádza viacerými krajinami počas jedného dňa, pre výpočet stravného sa použije štát, kde sa zamestnanec zdržal najdlhšiu dobu. Podľa počtu hodín za deň, ktoré zamestnanec za hranicami strávi, má nárok na sumu zo základnej sadzby:

  • 25% ak je pracovná cesta kratšia ako 6 hodín
  • 50% ak je pracovná cesta kratšia ako 12 hodín
  • 100% ak je pracovná cesta dlhšia ako 12 hodín

Sadzby zahraničného stravného sa odvíjajú aj od jednotlivých destinácií a navzájom sa líšia. Základná sadzba stravného za deň v Česku je 600 korún, v Rakúsku a Nemecku 45 eur, v USA je to 60 amerických dolárov a napríklad v takom Spojenom Kráľovstve 37 libier.

Ako je to s ostatnými náhradami?

Do náhrad patrí aj cestovné. Na spôsobe cesty sa zamestnanec musí dohodnúť so zamestnávateľom, ktorý dá na všetko svoj súhlas. Možností prepravy je mnoho. Využiť sa dá hromadná doprava, vlastné či firemné vozidlo alebo preprava lietadlom, poprípade loďou.

Zamestnávateľ má zo zákona povinnosť preplatiť vám pohonné hmoty alebo cestovný lístok. Nezabudnite si preto odložiť doklad z čerpacej stanice.

Zabudli ste si odložiť doklad o zaplatení z čerpacej stanice? Nič sa nedeje. Použiť s totiž dá aj paušál, ktorý sa odvíja od priemernej ceny pohonných hmôt, ktorá sa násobí spotrebou auta, uvedenou v technickom preukaze. Aktuálne priemerné ceny pohonných hmôt na Slovensku v eurách za liter sú nasledovné:

  • 95 natural - 1,297 €
  • Nafta - 1,194 €
  • LPG - 0,584 €

Teraz už ste o čosi múdrejší. Tak hor sa na zahraničné stretnutia. Prajeme vám šťastnú cestu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Cvičiť môžete aj v práci

Máte sedavé zamestnanie? Určite poznáte bolesť chrbta alebo presedenie. Jednoducho, sedieť celý deň nie je práve ideálne. Zaťažujeme chrbticu, nohy aj oči. My vám ale povieme ako sa uvoľniť a zacvičiť si aj v práci.

Minimálna mzda 2019: Novela zákonníku práce priniesla zmeny

Ako bude vyzerať minimálna mzda v roku 2019? O koľko sa zvýši? Vyššiu minimálnu mzdu sme získali už v roku 2018 a každým rokom sa, zdá sa, o niečo zvyšuje. Koľko si v novom roku zarobíme?

Ďalšie články