Pohovor v Orangei? Zvládnite ho na jednotku

Zistite si pred pohovorom čo najviac o svojej pracovnej pozícií a hlavne buďte sám sebou. Ale to nie je všetko. Aké vlastnosti spomenúť alebo ako zaujať, sa dozviete nižšie.

Prečítajte si, ako vyzerá pohovor v Orangei a buďte pripravený na všetko, čo vás na ňom môže stretnúť. Na otázky nám odpovedala Ivana Braunsteinerová, riaditeľka úseku ľudských zdrojov. Odpovede tak máte z prvej ruky.

Čo by ste odporučili nervóznemu kandidátovi, ktorý sa pripravuje na pohovor k Vám?

Naším hlavným odporúčaním, ktoré sa možno ľahko vysloví, ale ťažšie realizuje, je byť v pohode. Kandidát nemôže urobiť nič lepšie pre svoje vystúpenie na pohovore, ako byť prirodzený a držať svoj prejav na úrovni, ako pri rozhovore s normálnymi ľuďmi v bežnom živote.

Prispievať naučenými strojenými odpoveďami, stavať sa do neprirodzených póz, to je niečo, čo nás nikdy nepresvedčí a kandidáta od ostatných neodlíši a vôbec nezvýhodní.

Na pohovore sa vždy snažíme udržať veľmi príjemnú atmosféru, kandidáta nestresovať a ten, ak je skutočne v pohode a dokáže povedať aj o situáciách, v ktorých jednoducho zakopol alebo to nevyšlo v pracovnom živote podľa predstáv, môže mať hneď na konte veľké plus. Samozrejme, kandidát by sa mal na pohovor pripraviť tým, že si prečíta/pripomenie popis pracovnej pozície, pripraví si konkrétne otázky k danej pozícii, prejavuje aktívny a úprimný záujem o samotnú náplň práce.

Čo je prioritou vedenia vo firme Orange?

Byť digitálnym a starostlivým zamestnávateľom a vytvoriť pre zamestnancov podmienky, ktoré sú v súlade s ich každodennými potrebami a životom - to je hlavná priorita Orangeu ako zamestnávateľa.

Kedy vyjde uchádzač z dverí pracovného pohovoru ako víťaz?

Nie je to len o skúsenostiach a znalostiach, ale aj o tom, ako sa uchádzač na pracovný pohovor pripravil, ako na ňom vystupuje, ako komunikuje, či je úprimný a či má jasno v tom, čo hľadá a je sám sebou.

Aké otázky môžu kandidátov na pohovore zaskočiť?

Potenciálny manažér môže dať kandidátovi nečakanú otázku alebo nejakú logickú úlohu. Uchádzačov často prekvapí aj otázka, či sa majú za niečo v rámci svojej kariéry pochváliť.

Často sa tiež pýtame aj na konkrétne situácie a príklady, ktorými by mal kandidát demonštrovať, že to, čo o sebe tvrdí, je naozaj podložené skúsenosťou. Ďalším príkladom môže byť otázka typu, čo kandidáta zaujalo v dianí vo svete či na Slovensku za posledné 2 týždne. Zisťujeme tým prehľad a záujem o prijímanie informácií.

Tieto otázky však za záludné nepovažujeme a žiadne záludné sa ani pýtať nezvykneme. Nepýtame sa ani zbytočné „HR” otázky typu, kde sa vidíte o 5 rokov, ale ideme priamo k veci, ktorá nás zaujíma.

Aké vlastnosti sú pre kandidáta pri práci v Orangei prínosné?

Okrem profesijných predpokladov sú pre kandidáta prínosné schopnosti ako primeraná a otvorená komunikácia a slušné vystupovanie. Rovnako nás zaujíma osobnosť kandidáta a jeho prístup, nastavenie ku každodennému pracovnému životu a k povinnostiam. Taktiež by mal vedieť rozprávať o situáciách, ktoré ho posunuli k jeho cieľom.

Čo môže byť pri práci zaujímavé pre zamestnancov?

Zamestnanci v Orangei majú dostatočný priestor na kreativitu, sebarealizáciu a spoluprácu na projektoch, ktoré posúvajú hranice telekomunikačného trhu na Slovensku, získavajú možnosť realizovať vlastné nápady, ako aj možnosť spolupracovať na službách pre zákazníkov, ktoré im uľahčujú každodenný život a komunikáciu s najbližšími.

Orange im dáva stabilitu nadnárodnej spoločnosti, ktorá má presah na zaujímavé projekty na medzinárodnej úrovni s lokálnym firemným duchom so zmysluplnými benefitmi, ktoré vychádzajú z reálnych potrieb zamestnancov. Z nich si vyberie skutočne každý, patria sem možnosti rozvoja, rastu v rámci firmy, rôzne zahraničné skúsenosti v rámci skupiny Orange, ale aj kvalitný work-life balance, ktorý si naši ľudia vedia držať vďaka dovolenke naviac, flexibilnému pracovnému času a iným možnostiam na osobný refresh.

V krátkosti nám popíšte priebeh prijímacieho konania.

Konkrétny priebeh sa môže líšiť vzhľadom na rôzne pozície a oddelenia. Na niektoré pozície nám stačí aj jedno kolo pohovoru, aby sme vedeli identifikovať správneho kandidáta. Pri iných pozíciách môžeme spraviť aj viac kôl pohovorov, prípadne poprosiť kandidáta, aby na ďalšie kolo vypracoval úlohu podľa nášho zadania, ktorú nám následne príde odprezentovať.

Sú aj pozície, kde robíme tzv. Assessment centrum (skupinový pohovor), kde viacerí kandidáti riešia rôzne testy, úlohy a spätnú väzbu sa dozvedajú priamo v daný deň.

Našou dôležitou zásadou, ktorej sa pri prijímacích pohovoroch držíme je, že pri dizajnovaní výberového konania vychádzame zo skutočnej potreby a nikdy neplytváme časom ani kandidáta, ani manažéra či recruitera. Sme si vedomí vzácnosti času a tejto zásady sa držíme aj pri pohovoroch. Snažíme sa byť efektívni aj v tejto oblasti.

Zažívate na pohovoroch vtipné situácie?

Tých situácii je určite veľa, každý pracovný pohovor je niečím špecifický. Napríklad, kandidáti dostali na skupinovom pohovore za úlohu odprezentovať ich lektorské a komunikačné zručnosti. Jedna kandidátka nás naučila piecť jej najobľúbenejší dezert aj s ochutnávkou a ďalší kandidát nás naučil zahrať pieseň na akordeóne.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

Aké sú vaše slabé stránky?

Prišli ste na pohovor a zrazu na vás vybalia otázku o vašich slabých stránkach? Žiadny strach. Táto otázka je celkom bežná. Pripravte sa na otázku o vašich slabých stránkach na pohovore.

Ďalšie články