Práca v Rakúsku: Potrebujete znalosť jazyka?

Radi by ste získali zahraničnú pracovnú skúsenosť? Napríklad z Rakúska? Často však pre prácu v zahraničí potrebujete aj znalosť jazyka. My vám však prezradíme, že aj bez znalosti jazyka si v Rakúsku prácu nájdete.

O rakúskych platoch sa toho už popísalo veľmi veľa. Áno, je pravda, že v Rakúsku majú mzdy omnoho vyššie než my. Dalo by sa veľmi dlho polemizovať o tom, prečo to tak je a čo robia inak. My vám však povieme, ako si dokážete v Rakúsku nájsť prácu aj bez znalosti jazyka a stále si zarobiť peknú sumu peňazí.

Minimálna mzda v Rakúsku

Na Slovensku máme v roku 2018 minimálnu mzdu vo výške 480 € a stále sa každým rokom zvyšuje. Napriek tomu sa nezvyšuje tak rýchlo, ako by sme si všetci želali. V Rakúsku je situácia o niečo iná. Samozrejme, vždy budeme chcieť viac, avšak na výšku mzdy sa v Rakúsku sťažovať asi príliš nebudeme.

Minimálna mzda v Rakúsku totiž zavedená vôbec nie je. Rovnako je to aj s hodinovou mzdou. Všetko tak závisí len na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom, prípadne môže byť výška mzdy uvedená aj v kolektívnej zmluve.

Keď už teda nemajú minimálnu mzdu, koľko si priemerne môžete zarobiť? Štatistiky uvádzajú, že priemerná mzda v Rakúsku sa v roku 2017 pohybovala na úrovni 3632 €. To už je celkom slušná mzda, nemyslíte?

V Rakúsku aj bez znalosti jazyka

Určite vás vysoká mzda láka na práci v Rakúsku najviac. Myslite však na to, že toľko zarobí Rakúšan. A keďže Slováci chodia za prácou do Rakúska skorej vykonávať prácu, v ktorej nepotrebujú vysokú kvalifikáciu, najmä pomocné práce, tak ani výška mzdy nebude až v takých výšinách. No aj tak si pravdepodobne zarobíte viac ako na Slovensku.

Bez znalosti jazyka si v Rakúsku nájdete prácu ako zvárač, elektrikár, pomocník na stavbe alebo v kuchyni, kuchár, čašník, upratovačka či napríklad montér. Pracovať môžete aj na farme.

Rakúske farmy

Tak, ako aj v iných krajinách, aj do Rakúska môžete ísť na sezónne práce na farmu. O čo ide? Na farme budete pomáhať so zberom plodín, či už pôjde o jablká, jahody, zemiaky alebo iné ovocie či zeleninu. Prípadne môžete pracovať aj na zvieracej farme, kde bude vašou prácou starostlivosť o hospodárske zvieratá.

Ak nájdete prácu na farme, v Rakúsku si viete zarobiť aj 1200 € za mesiac, ale samozrejme záleží na počte odpracovaných hodín. Berte na vedomie, že práca na farme nie je ľahká a pracuje sa často aj 7 dní v týždni.

Ako nájsť prácu na farme?

Najčastejšie prostredníctvom pracovnej agentúry. Dnes už existujú aj také, ktoré sa zaoberajú len touto oblasťou. Najjednoduchšie to však je cez známeho alebo kamaráta, ktorý už na farme pracoval a teda môže prácu dohodnúť aj pre vás, alebo vám aspoň dá kontakt.

V prípade agentúry počítajte s tým, že si vypýta poplatok za sprostredkovanie, preto si vždy preverte, či je agentúra seriózna.

Ak by ste chceli len letnú brigádu, skúsiť to môžete aj sami. Mnohé farmy už dnes majú svoje webové stránky, kde nájdete kontakt aj informácie o tom, či práve hľadajú výpomoc.

Práca opatrovateľky

Určite ste počuli, alebo dokonca poznáte niekoho vo svojom okolí, kto do Rakúska odišiel pracovať ako opatrovateľka. Tu je to však trochu zložitejšie. Slovenky pracujú často na živnosť a prácu si nájdu prostredníctvom agentúry, ktorých dnes funguje veľa (nezabudnite však preverovať).

Ako opatrovateľka musíte prejsť opatrovateľským kurzom, ktorý si môžete sama zaplatiť alebo to skúsiť cez rekvalifikačné kurzy úradu práce. Existuje aj niekoľko obmedzení, ak sa do práce ošetrovateľky v Rakúsku chcete pustiť. Prácu opatrovateľky bez znalosti jazyka nájdete len veľmi ťažko. Je teda dobré, aby ste mali aspoň základnú znalosť jazyka a slovnú zásobu z danej oblasti.

Koľko si zarobíte?

Slovenky opatrovateľky v Rakúsku nemajú ľahkú prácu. Často je psychicky i fyzicky vyčerpávajúca. Mzda sa však pohybuje aj nad 1500€, prípadne 50 – 70 € za hodinu. Všetko záleží na dohode s klientom alebo agentúrou, teda zamestnávateľom.


Nakoniec môžeme povedať, že v akejkoľvek krajine sa bez znalosti jazyka veľmi ďaleko po pracovnej stránke nedostanete. Napriek tomu sú tisíce Slovákov mieriacich za prácou do Rakúska a iných krajín. Okrem Rakúska je obľúbené aj Nemecko, Švajčiarsko alebo Veľká Británia. Dnes sa čoraz väčšej obľube tešia aj severské krajiny ako Nórsko alebo Švédsko.

Ak nepoznáte jazyk, nemusíte sa báť, prácu nájdete aj bez znalosti jazyka. Musíte však počítať s tým, že pravdepodobne nedostanete pozíciu manažéra. Najčastejšie sú pomocné manuálne práce, remeselnícke práce alebo práca opatrovateliek či na farmách.

Vyberať je určite z čoho, tak neváhajte a skúste to. No a keď si na to predsa len netrúfnete, pozrite si ponuky práce u nás. Veríme, že niečo vám určite padne do oka.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Opatrovateľky v Rakúsku: Ako získať prácu a čo vybaviť?

Práca v zahraničí láka mnoho ľudí. Nielen platové podmienky, ktoré sú často lepšie ako u nás, ale aj práca samotná. Mnohí sa rozhodnú napríklad pre prácu opatrovateľky najmä v Rakúsku. Prečo?

Podnikanie na živnosť 2018: Ako založiť živnosť?

Rozhodli ste sa začať podnikať? Možností je veľa, mnohí však siahnu práve po živnosti. Poradíme vám, ako v roku 2018 živnosť založiť, čo sa v tomto roku zmenilo a aké sú v roku 2018 zo živnosti odvody.

Ďalšie články