Pripravte sa. Zvýšite tak svoju šancu uspieť na pohovore vo VÚB

Pozvali vás na pohovor do VÚB? Gratulujeme, no máte pred sebou ešte dlhú cestu. Ako ňou prejsť hladko nám prezradila Katarína Chovancová.

Čo by mal urobiť každý uchádzač pred pohovorom vo VÚB?

Pripraviť sa. Dovolím si tvrdiť, že 90% uchádzačov prichádza na pohovor k nám do VÚB nepripravených, resp. nedostatočne pripravených. Ak máte skutočne záujem o ponúkanú prácu, akákoľvek, hoci len pol hodinová dôsledná príprava, zvýši šancu uspieť.

Ako sa čo najlepšie pripraviť:

  • Pozorne si prečítajte inzerovanú pracovnú náplň ponúkanej pozície a snažte sa čo najviac si z nej zapamätať.
  • Pripravte si k pracovnej náplni otázky pre recruitera či manažéra, ak je v popise práce niečo nejasné alebo nedostačujúce k pochopeniu.
  • Naštudujte si pár faktov o VÚB banke.
  • Premyslite si, čo chcete na pohovore k údajom vo svojom životopise povedať. Očakávame od Vás, že viete detailne popísať svoje skúsenosti a zručnosti či odborné vedomosti.
  • Porozmýšľajte, aké sú vaše očakávania od budúceho zamestnávateľa.

Hlavne sa nezabudnite dobre naladiť. Keď vás už pozvú na pohovor, je v záujme manažéra aj recruitera vybrať si kandidáta. Dobrá nálada počas pohovoru vás zbaví stresu a umožní vám tak prezentovať sa podľa vašich predstáv.

Ako znie Vaša najzáludnejšia otázka na kandidáta?

Mám jednu otázku, ktorú kladiem kandidátovi úplne na každom pohovore, ale nepovažujem ju za záludnú. Má svoje opodstatnenie. Každého uchádzača sa pýtam, čo od VÚB banky, ako svojho potenciálneho zamestnávateľa očakáva a vyzvem kandidáta, aby povedal všetko, čo mu napadne.

Podľa vyjadrení dokážeme s manažérom jednoducho analyzovať, či očakávania kandidáta vieme naplniť. Prípadne mu hneď viem povedať, čo u nás v banke funguje inak. Zaručene si tak kandidáta otestujeme.

Máte pre kandidáta nejaké rady, ako pohovor zvládnuť na výbornú?

  • V prvom rade buďte prirodzený. Pretvárka a neprirodzené vystupovanie dokáže urobiť pohovor napätým a dojem z Vás bude rozpačitý. Skúste prirodzene odpovedať na otázky, prípadne si nechajte čas premyslieť si odpovede, ak ste zvyknutý takto komunikovať. Artikulujte zreteľne a skúste byť prirodzený aj rečou Vášho tela.
  • Nevymýšľajte si. Bankovníctvo je uzavretá oblasť a Slovensko nie je veľká krajina. Informácie o Vás sa dajú jednoducho overiť.
  • Presvedčte. Z toho ako na pohovore pôsobíte vyplýva váš záujem o ponúkanú prácu. Ak prácu naozaj chcete, dajte to manažérovi a recruiterovi vedieť. Ak si nie ste istý, či prácu chcete, povedzte úprimne aj tento fakt, prípadne si vyžiadajte doplňujúce informácie, ktoré vám pomôžu uistiť sa vo vašom rozhodnutí.

Existuje podľa vás vlastnosť, ktorú by mal mať každý úspešný kandidát?

Neexistuje pre mňa univerzálna vlastnosť kandidáta. Existuje však energia, ktorú kandidát vyžaruje a záujem, ktorý prostredníctvom tejto energie dáva najavo.

Aký je zvyčajný priebeh výberového konania vo VÚB?

Výberové konania sú zvyčajne dvojkolové.

Prvé kolo predstavuje cca hodinový rozhovor s uchádzačom zameraný na získanie detailných informácií súvisiacich s jeho životopisom. Počas rozhovoru upresníme z našej strany detaily pracovnej náplne ponúkanej pozície. Ďalej diskutujeme o motivátoroch, rozoberáme skúsenosti s riešením rôznych situácií v práci, hovoríme o záujmoch uchádzača a trávení jeho voľného času. V prvom kole sa venujeme aj otázke možného nástupu do práce a platových očakávaní uchádzača.

Druhé stretnutie s vybranými uchádzačmi je viac orientované na odbornú problematiku. Často ho vedie manažér, ktorý hľadá človeka do tímu. Kladie uchádzačovi odborné otázky, prípadne ho vyzve, aby riešil prípadovú štúdiu, či popísal, ako by postupoval v konkrétnych načrtnutých situáciách.

Vybrané pozície si vyžadujú aj ďalšie postupy, ako napríklad zaslanie zadania na spracovanie pred samotným stretnutím, celodenné Assessment centrum, prípadne test znalostí anglického jazyka. Po dvoch stretnutiach s uchádzačom sme ale vo väčšine prípadov schopní rozhodnúť o jeho prijatí na ponúkanú pracovnú pozíciu.

Aké benefity môžu čerpať zamestnanci vo VÚB?

Sú to napríklad zvýhodnené bankové produkty (úvery, hypotéky...), vrátane účtu zdarma. Ďalej ponúkame príspevky na stravu, 4 dni voľna za rok nad rámec zákona aj home office 4 dni v mesiaci. Naši zamestnanci môžu čerpať aj ďalšie 4 dni voľna, ktoré sú určené na regeneráciu, nad rámec štandardnej dovolenky. Vo VÚB je známy aj benefit príspevku na čokoľvek, ktorý je vo výške 155 eur.

Príspevok na Doplnkové dôchodkové sporenie je u nás samozrejmosťou. Zamestnanec si môže zvoliť výšku svojho príspevku z možností: 1% / 1,5% / 2% / 2,5% / 3% z mesačnej hrubej mzdy, prípadne aj viac. Zamestnávateľ prispieva zamestnancovi zapojenému do systému DDS rovnakým príspevkom ako si prispieva sám zamestnanec. A je tu aj náš medzinárodný program zdravotnej starostlivosti, ktorý zamestnancom zabezpečí prístup k najlepšej lekárskej pomoci na svete, keď ju budú potrebovať.

Podelili by ste sa s nami o nejakú zaujímavú historku z pohovorov?

Mám zaujímavú historku o tom, kam človeka môže priviesť strach z výberového konania.

Chcela všetkým uchádzačom odkázať, že nie je dobré, ak zbytočný strach z pohovoru nad uchádzačom zvíťazí. Ničomu to jednoducho nepomôže.

Pred niekoľkými rokmi sa mi stalo, že účastníčka celodenného Assessment centra na manažérsku pozíciu prišla na popoludňajšiu časť, po hodinovej obedňajšej prestávke, indisponovaná. Ten celkový stres z pohovoru ju vraj úplne paralyzoval. Bohužiaľ, nebola po ňom schopná pokračovať vo výberovom procese. Napísala som jej následne e-mail, nech sa ozve, či je v poriadku. Ospravedlnila sa, vraj celú noc nespala, tak veľmi jej záležalo na tom, aby uspela.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Predstavte sa na pohovore a zanechajte dobrý dojem

Idete na pohovor a neviete, čo by ste o sebe mali povedať? Zdá sa to jednoduché, ale často tomu tak nie je. Tréma a nervozita zasiahnu v nesprávnu chvíľu. Čo by ste o sebe mali povedať na pohovore, aby ste zapôsobili?

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Networking: Vybuduj si vlastnú sieť kontaktov

Toto známe neznáme slovíčko predstavuje vlastne celkom jednoduchú vec. Akú? A čo to má spoločné s prácou? Networking nám nemusí naháňať hrôzu a ani sa ho nemusíme báť. Je to len neškodný pomocník.

Ďalšie články