Recept na úspešné zvládnutie pohovoru podľa Martina Krajčoviča, hovorcu spoločnosti Metro, je jednoduchý: Úprimnosť

Na čo sa pred pohovorom v spoločnosti Metro psychicky pripraviť a čo na pohovore rozhodne z úst nevypúšťať sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

Pripravujete si otázky, ktoré slúžia len na to aby uchádzača zaskočili?

Nie sme zástancovia pripravených otázok. Niekedy sú tu isté nejasnosti, ktoré vyplynú z profilu, alebo motivačného listu, ktorý nám zaslal kandidát. Tie si vopred vyznačíme a počas pohovoru sa snažíme vyjasniť si každú z nich. Rozhovor s kandidátom sa však snažíme ponechať v prirodzenej forme, tak ako sa priebežne vyvíja.

Vopred si vyznačíme nejasnosti, ktoré vyplývajú zo životopisu alebo motivačného listu kandidáta. Počas pohovoru sa snažíme všetko objasniť.

Aká črta spája všetkých pracovníkov Metra a nesmie chýbať žiadnemu kandidátovi?

Obsadzujeme rôzne pozície, ale keď by sme to mali zhrnúť do jednej vlastnosti, tak je to najmä vlastnosť „CHCIEŤ“. Sme presvedčení, že všetko potrebné, dokážeme nového kolegu naučiť. Samozrejme nehovoríme o odborných pozíciách, kde je potrebné odborné vzdelanie.

Na koľko prijímacích kôl sa majú uchádzači psychicky pripraviť?

Opäť záleží na pozícii, pri niektorých pozíciách nám stačí jedno stretnutie, pri iných sú potrebné tri stretnutia a pri ďalších si potrebujeme kandidátov aj otestovať.

Aké sú tie najabsurdnejšie odpovede kandidátov na pohovore?

Vo veľkých spoločnostiach, kde sa denne robí množstvo pohovorov, je takých odpovedí a úsmevných situácii veľa. Vždy nás pobaví, keď uchádzač po pohovore pozýva personalistku na kávu alebo keď príde kandidát na manažérsku pozíciu v šľapkách a „plavkových“ šortkách s tým, že ide z letiska a keďže mu meškal odlet z dovolenky, nestihol sa prezliecť. Nereálne výhovorky pobavia najviac, len nie sú vždy v prospech uchádzača.

S čím u Vás kandidát na pohovore rozhodne uspeje?

Základom je úprimnosť a reálny záujem o spoločnosť a aj o konkrétnu pozíciu. Rovnako sa pozeráme na skúsenosti uchádzača, teda čím všetkým prešiel, aby sa dostal k svojmu cieľu.

A rada na záver?

Konkrétne tipy a rady z našej strany asi neexistujú. Veľmi dôležité je mať o prácu pre spoločnosť reálny záujem. Každý personalista zistí, či je rozhovor úprimný, preto už samotný začiatok pohovoru je podstatný. Záujem uchádzača o prácu je v rámci stretnutia ľahko čitateľný už len z prípravy kandidáta na stretnutie. Dnes je na internete prístupné nespočetné množstvo informácií nielen o spoločnosti a o jej fungovaní, ale aj o práci na konkrétnej pozícii o ktorú sa zaujíma. Dobrá príprava na stretnutie je teda veľkou časťou úspechu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zvládnuť pohovor v angličtine?

Rozposielali ste životopisy a odpovedali na kopec pracovných ponúk a inzerátov? Možno hľadáte prácu v zahraničí. Pohovor tak bude v cudzom jazyku. Aké sú najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? A ako sa pripraviť?

Analytické myslenie: Máš ho? Využi ho!

Ľudia s analytickým myslením nie sú v dnešnej dobe tak cenení ako by mali byť. Môžu pôsobiť všedne a zdanlivo nudne. No pre život firmy sú nenahraditeľní. Nepleťte si analytické myslenie s tým matematickým. Čo všetko znamená mať analytické myslenie?

Zvýšte si sebavedomie: 10 trikov, ktoré vám s tým pomôžu

Myslíte si, že vás musí mať každý rád? Alebo, že musíte byť dokonalý? Tak s týmito myšlienkami už je koniec. Skúste týchto 10 trikov a zvýšte si sebavedomie.

Ďalšie články