Tieto povolania po roku 2030 nebudú existovať

Určite ste si aj vy vo svojom okolí všimli, že niektoré kedysi bežné povolania dnes už nevykonávajú ľudia. Ktoré povolania sa strácajú a ktoré z nich sa začnú strácať o pár rokov?

Ste zvedaví či sa aj vaše povolanie objavilo v tomto zozname? Ak pracujete manuálne, existuje veľká pravdepodobnosť, že vás čochvíľa nahradia robotické stroje. Pozrite sa na povolania, ktoré už čoskoro zmiznú z povrchu zemského a zaradia sa medzi zaniknuté povolania.

Pokladník

To, že sa nám postupne strácajú pokladníci v hypermarketoch nie je žiadna novinka. Samoobslužné pokladne už fungujú dlhšiu dobu a zabezpečujú rýchlejší prietok ľudí v obchode. Hypermarkety ušetria náklady na platy pokladníkov a zákazníci si užijú pohodlnejší nákup.

Podobne aj predavačom a predavačkám v butikoch postupne odzvoní a platiť sa bude na pokladniach, ktoré dokáže obsluhovať sám zákazník.

Zamestnanci call centra

Namiesto ľudí sa nám čoskoro budú v telefóne prihovárať roboti, ktorí nám budú komunikovať výhody určitého produktu alebo nám podsúvať dotazníky. Ak teda plánujete celoživotnú dráhu telefonistu, radšej s svoje plány znovu premyslite.

Zamestnanci skladu

Táto skupina pracovníkov zanikne do pár rokov, spolu s príchodom moderných prístrojov na triedenie, zoraďovanie či ukladanie tovaru do regálov. Táto robotizácia skladov zasiahne každého od manipulátorov až po lepičov etikiet.

Zamestnanci pásovej výroby

Táto skupina zahŕňa najväčšiu časť pracujúceho obyvateľstva na Slovensku. Výmena ľudí za stroje spôsobí odchod nie tisícok, ale desaťtisícok pracovníkov, keďže sa týka automobilového, či strojárskeho priemyslu ako takého.Ohrození sú v podstate najmä tí, ktorých pracovné úkony sa stále opakujú.

Kombajnisti a traktoristi

Už aj v týchto dňoch vidíme plány, ktoré predstavujú poľnohospodárske stroje bez vodičov. Tieto stroje budú riadené pomocou lietajúcich dronov so zabudovaným GPS, a teda nezídu z požadovanej trasy.

Zvárači

Zváračov, aj keď odvádzajú poriadny kus práce, po roku 2030 potrebovať svet nebude. V západných krajinách sa už aj v dnešnej dobe využívajú na zváranie robotické ramená, ktoré nerobia chyby a navyše im nevadí teplo a nie sú potrebné ani žiadne BOZP previerky pri práci.

Pracovníci knižnice

Záujem o požičanie si kníh z knižnice v dnešných dňoch rapídne klesá najmä s príchodom elektronickej verzie kníh. Avšak aj napriek tomu si viacerí z rôznych dôvodov vyberú knihu vo fyzickej podobe. Knižnice a kníhkupectvá teda zanikať nebudú. Spôsob požičiavania kníh sa ale určite zmení. Namiesto toho, aby sme si knihu prišli vybrať do knižnice, si ju budeme môcť zajednať online a vyzdvihnúť si vo výdajni, kam ju aj naspäť zanesieme.

Pracovníci cestovných kancelárií

Dnes už viacerí na zabookovanie dovolenky nepotrebujú pomoc cestovnej kancelárie. Stačí niekoľko hodín na internete a niekoľko platieb kartou a môže sa letieť. Cestovné kancelárie vo viacerých prípadoch ponúkajú dovolenky s hotelom aj programom. Viacerí si preto nakombinujú let, hotel aj program podľa seba a cestovku obídu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Workoholik: Keď je práca nadovšetko

Ste dlho v práci? A neviete vypnúť ani doma? Možno ste workoholik. Ale nebojte sa, vaša diagnóza sa dá liečiť. Ako spoznáte workoholika a ako s tým bojovať? Existuje niekoľko príznakov. Čítajte ďalej.

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

Ďalšie články