Živnostníci. Aké sú odvody?

Premýšľate nad založením živnosti ale strašia vás odvody? V tomto článku ponúkame prehľad výšky zdravotných a sociálnych odvodov a prehľad výnimiek pre začínajúcich podnikateľov.

Odvody oproti roku 2018 stúpli. V roku 2019 budú živnostníci platiť viac. Z akého dôvodu? Najnižšie odvody stúpajú kvôli ekonomickému rastu Slovenskej republiky a ich nárast môžeme badať prakticky každoročne.

Odvody do sociálnej poisťovne

Odvody do Sociálnej poisťovne sa posudzujú podľa príjmu živnostníka. Podmienkou je príjem 12 násobne vyšší ako 50 % priemernej mesačnej mzdy v roku, ktorý dva roky predchádzal kalendárnemu, za ktorý sa platí poistné. Ak príjem živnostníka za rok 2018 presiahol 5724 €, vzniká mu povinnosť zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne od 1.7.2019.

Odvody do zdravotnej poisťovne

Živnostník má povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne odo dňa ohlásenia živnosti. Ak ste však začínajúcim podnikateľom, existuje pre vás výnimka. Odvody do zdravotnej poisťovne sa platiť nemusia, ide o prípad, keď je živnostník súčasne aj zamestnancom alebo študentom.

Vymeriavací základ

Odvody sa priamo odvíjajú od vymeriavacieho základu.Tento vymeriavací základ sa počíta z priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Pre rok 2019 platí vymeriavací základ vo výške 50 % priemernej mzdy o dva roky dozadu, teda v roku 2017. Keď sa pozrieme na vtedajší priemerný plat a vydelíme ho dvoma, vyjde nám vymeriavací základ presne 477 €.

Čo sa týka platby do Sociálnej poisťovne, živnostník platí čiastku z vymeriavacieho základu:

  • 4,4 % z VZ na nemocenské poistenie,
  • 4,75 % do rezervného fondu,
  • 6 % na invalidné poistenie,
  • 18 % na starobné poistenie,
  • 2 % na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Odvody nie sú v čase nemenné a preto by ste nemali zabúdať napríklad na zmenu trvalého príkazu, ak ste zvyknutí odvody platiť týmto spôsobom. Ak by sa náhodou stalo, že by ste mali dlh na zdravotnom poistení, máte právo len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ak máte dlh na sociálnom poistení, môžete o niektoré dávky prísť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Minimálna mzda 2019: Novela zákonníku práce priniesla zmeny

Ako bude vyzerať minimálna mzda v roku 2019? O koľko sa zvýši? Vyššiu minimálnu mzdu sme získali už v roku 2018 a každým rokom sa, zdá sa, o niečo zvyšuje. Koľko si v novom roku zarobíme?

Mobbing: Čo to je a ako sa mu vyhnúť?

Stretli ste sa už s mobbingom? Dnes je to stále častejšie skloňované slovo a šikanu na pracovisku pozná veľa ľudí. Či už ho poznáte zo strany kolegov alebo len jedného človeka, napríklad ako bossing. Ako si s mobbingom poradiť a ako sa mu vyhnúť?

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Ďalšie články