Ako zahviezdiť na pohovore vo firme Scheidt & Bachmann?

Spoločnosť Scheidt & Bachmann je úspešná firma, ktorá pochádza z Nemecka a má viac ako 140 ročnú históriu. Máte záujem pripojiť sa k ich tímu? Pozrite sa, čo vás na pohovore v Scheidt & Bachmann čaká a neminie.

Scheidt & Bachmann Slovensko je dcérska firma nemeckej spoločnosti Scheidt & Bachmann GmbH, ktorá vznikla v roku 1872 v nemeckom meste Mönchengladbach a dnes je vedená 5. generáciou zakladateľov. Vo svete je známa svojimi dopravnými systémami, ktoré navrhuje, vyvíja, vyrába i uvádza do prevádzky a poskytuje ich servis. V jej portfóliu nájdete systémy pre parkoviská a centrá voľného času, systémy vybavenia cestujúcich, systémy pre čerpacie stanice a systémy pre železničnú zabezpečovaciu techniku.

Čo je podľa vás základom úspešne zvládnutého pohovoru?

Základom úspešného pohovoru u nás je otvorená komunikácia. Dôležité je nehrať sa na niečo, čo nie ste a povedať, s akou pracovnou náplňou máte skúsenosti alebo na aké projekty zo svojej praxe ste naozaj hrdý. Nebojte sa priznať aj svoje slabé stránky. Aj my na druhej strane stola sme len ľudia. Len nezabudnite doplniť, ako svoje nedostatky riešite.

Ak sa u nás uchádzate o administratívnu alebo softvérovú pozíciu, oprášte si svoj cudzí jazyk. Angličtina alebo nemčina na komunikatívnej úrovni (aspoň B1) je minimum. Každý deň komunikujeme s kolegami z celého sveta, a preto potrebujeme vedieť, že im budete rozumieť. Môžeme vás poprosiť, aby ste nám v cudzom jazyku porozprávali niečo o svojej pracovnej histórii, alebo čo robíte, keď relaxujete. Naopak, pri výrobných pozíciách nie je až tak dôležitý jazyk, ale skôr praktické znalosti a zručnosti.

Sme veľmi radi, keď si uchádzači pripravia aj otázky o pracovnej pozícii, aby naozaj vedeli, čo ich bude u nás čakať, ak si ich vyberieme za svojich kolegov. Rovnako je dôležité aj vedieť základné informácie o firme a jej produktoch. To berieme ako samozrejmosť, ktorú netreba zdôrazňovať.

V neposlednom rade treba prísť na pohovor včas a na správne miesto. Keďže len v rámci Žiliny máme 3 pobočky, ďalšie sú v Bratislave a Bytči, vždy si správne prečítajte e-mail, kam sa máte dostaviť. Ak prísť nemôžete, dajte nám včas vedieť.

Máte vo svojom repertoári aj zoznam záludných otázok?

Zákerné otázky v repertoári nemáme. Pohovor berieme ako dialóg. V skratke vám predstavíme našu spoločnosť, jej divízie, benefity a na oplátku chceme počuť viac informácií o vás a otázky na nás.

Niekedy pohovor u nás vyzerá ako maturitná skúška, lebo sedíte pred viacerými manažérmi našej spoločnosti. Týka sa to najmä softvérových pozícií. Netreba sa zľaknúť, ale brať to ako príležitosť.

Keďže máme až 4 divízie, uchádzači nemusia chodiť na 4 pohovory, ale manažéri jednotlivých divízií prídu na pohovor uchádzača a vedia posúdiť, do ktorého tímu by sa viac hodil. Takže v konečnom dôsledku ušetríme jeho čas.

Akú vlastnosť na kandidátovi oceníte?

Najviac si v Scheidt & Bachmann ceníme úprimnosť, zodpovednosť a dochvíľnosť. Ak máte aj zmysel pre humor a ste športovo založený máte plusový bod a budete sa kolegom určite páčiť.

Ako prebieha prijímacie konanie v Scheidt & Bachmann?

Prijímacie konanie u nás začína tým, že vypíšeme novú pracovnú pozíciu a v priebehu nasledujúcich dní zbierame životopisy. Kolegovia každý doručený životopis skontrolujú. Ak sa uchádzač náhodou hodí aj na inú pracovnú pozíciu, informácia sa posunie príslušnému manažérovi. Ak ho váš životopis zaujme, uchádzača kontaktujeme s pozvánkou na pohovor.

Na pohovore vás privíta personalistka spolu s príslušným manažérom alebo viacerými manažérmi, ak by ste boli vhodným kandidátom na viaceré oddelenia.

Pri niektorých pracovných pozíciách robíme aj druhé kolo pohovorov. Uchádzači dostanú konkrétne zadanie, ktoré majú vypracovať a na pohovore odprezentovať, niekedy aj pred nemeckými kolegami. Ak neviete po nemecky, nič sa nedeje. Hoci sme dcérskou spoločnosťou nemeckej firmy, angličtinu u nás počuť častejšie.

Do niekoľkých dní po pohovore kandidáta kontaktujeme s pozitívnou alebo negatívnou správou. Nasleduje podpis zmluvy, vstupné školenia a vrelé uvítanie novými kolegami.

Odniesli ste si niekedy z pohovoru vtipný zážitok?

Vždy s úsmevom spomíname na jeden pohovor, keď kandidát prišiel po 26 hodinách od pôvodného termínu a tváril sa akoby nič. Síce nás zaskočil, ale pohovor sme s ním nakoniec urobili.

Čím dokáže uchádzač na pohovore vyvolať „wow efekt”?

Uchádzač nás môže zaujať ešte pred pohovorom a zaistiť si pozvánku naň. Stačí si vytvoriť kreatívny životopis. Žiadne predpripravené šablóny. Kreativite sa medze nekladú, ale v prvom rade by mal byť jasný a stručný. Mal by obsahovať základné informácie – osobné údaje s udelením súhlasu na ich spracovanie, kontakt, ukončené vzdelanie a to, čo viete robiť. Takýto životopis nám povie, že ste si na ňom dali naozaj záležať a odlíši vás od ostatných kandidátov.

Na samotnom pohovore je dôležitá úprimnosť, netreba preceňovať svoje schopnosti. Skôr nám prezraďte, aký typ človeka ste. Máte netradičné koníčky? Ste dobrovoľník? Skvelé. Porozprávajte nám o tom viac. Dobrá rada na záver – nebuďte nervózny. Ak ste, povedzte nám to, urobíme všetko pre to, aby ste sa u nás cítili príjemne.

Prečo sa oplatí pracovať pre Scheidt & Bachmann Slovensko?

Zamestnanci sú srdcom našej spoločnosti a poháňajú nás vpred. My im za odmenu pomáhame, aby sa cítili v práci dobre, rozvíjali svoje nápady a profesionálne u nás rástli.

Na zamestnancoch nešetríme

Prácu zamestnancov adekvátne ohodnotíme. Okrem tradičných firemných benefitov, ako sú stravné lístky, dovolenka navyše a odmena za odpracované roky, príspevky pri narodení dieťaťa a sobáši, im ponúkame aj rôzne formy vzdelávania. Organizujeme interné školenia, odborné kurzy, zúčastňujeme sa na konferenciách. Zamestnanci môžu počas pracovného času absolvovať aj jazykové kurzy. Dokonca si môžu vybrať či majú záujem len o konverzácie alebo gramatiku.

Máme zavedený pružný pracovný čas

Základný je od 9.00 do 15.00 hod. Funguje u nás aj systém Bridgedays – dni dodatočného voľna. Ak štátny či cirkevný sviatok pripadne na utorok/štvrtok, celá firma má v pondelok/piatok voľno, bez toho, aby si zamestnanci čerpali dovolenku.

Okrem práce ponúkame kopec zábavy – pravidelné teambuildingy, zľavy do divadla, firemnú guláš párty či výbornú vianočnú kapustnicu s bohatým programom. V januári organizujeme firemný ples, kde zamestnanci vytiahnu zo skríň obleky a róby a tancujú až do rána.

Staráme sa, aby boli naši zamestnanci fit

Rezervujeme pre nich fitness centrum, futbalové ihrisko, bedminton či plaváreň. Spoločne súťažíme – na pretekoch, turnajoch či v zápasoch (Národný beh Devín – Bratislava, IT FOOS Open, Žilinský polmaratón alebo napríklad Challenge cup).

Pomáhame, kde je to potrebné v rámci dobrovoľníckeho projektu Naše mesto. Rozdávame aj radosť, dospelým praktickými darčekmi, ktoré využijú každý deň a deťom balíčkami dobrôt a pestrým programom počas MDD i na Mikuláša.

Vytvárame miesta aj pre študentov

Od svojho vzniku spolupracujeme so Žilinskou univerzitou, a preto otvárame aj rôzne študentské pozície. Vieme sa prispôsobiť rozvrhu študentov, aby u nás získali prax, ale nerobili to na úkor školy. Po jej skončení sa väčšina študentov stáva našimi kolegami.

V čom je spoločnosť Scheidt & Bachmann unikátna?

Sme rodinná firma – nájdete u nás manželov, celé generácie a možno aj svoju spriaznenú dušu.

Na rozdiel od iných IT firiem sa u nás nevyvíja len softvér. Navrhnutý softvér testujeme a vyrábame k nemu aj hardvér. Takže, čo si programátori vytvoria si môžu otestovať a vidieť aj finálnu hmotnú podobu produktu. Okrem toho, poskytujeme aj servis. Pod palcom máme dopravné systémy, ktoré fungujú vo Veľkej Británii, USA, Kanade či inde vo svete.

Polovicu zo 670 zamestnancov na Slovensku tvoria výrobné pozície, 40 % softvérové a 10 % administratívne. Vďaka tejto pestrosti je u nás vždy veselo, ako v každej dobrej rodine.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články