Čo čakať na pohovore vo firme Plzeňský Prazdroj Slovensko a ako sa odlíšiť od ostatných kandidátov?

Katarína Kratochvílová, Senior Talent Acquisition Specialist vo firme Plzeňský Prazdroj Slovensko, nám priblíži priebeh pohovoru a definuje, aké vlastnosti by podľa nej mal mať každý úspešný uchádzač.

Poraďte kandidátom, ako sa čo najlepšie pripraviť na pohovor

Kľúčová je kvalitná príprava – uchádzač o zamestnanie v spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko by mal mať informácie nielen o našej firme, ale aj o značkách, ktoré predávame. Samozrejme, závisí to od pozície, o ktorú má uchádzač záujem. Napríklad pre oblasť PR a marketing je dôležitý prehľad o forme a štýle našej marketingovej komunikácie. Pri finančných pozíciách zase kladieme dôraz na prehľad v našich aktuálnych dosiahnutých predajoch a zisku, ktoré pravidelne komunikujeme.

Rovnako dôležité je aj prejaviť motiváciu. Každý, kto sa u nás uchádza o prácu, by mal mať jasno v tom, prečo má záujem pracovať práve u nás a aký je jeho vzťah k pivu. Rovnako pozitívne hodnotíme, ak má kandidát pripravené aj otázky na záver. Jasne tak deklaruje seriózny záujem nielen o našu spoločnosť, ale aj o konkrétnu pozíciu.

Akú vlastnosť by mal mať každý kandidát, ktorý sa pripojí do vášho tímu?

Odpoveď na túto otázku sa nedá zovšeobecniť. Vždy to totiž závisí od pozície, oddelenia a v neposlednom rade od nadriadeného. To, čo by však malo všetkých kandidátov spájať, je zodpovedný prístup k práci, tímový duch a motivácia úspechom – vlastným aj úspechom celej spoločnosti. Každý z našich zamestnancov by mal tiež zdieľať firemné hodnoty.

Uveďte príklad „záludných” otázok, pri ktorých uchádzačom zvykne stúpnuť tep

Osobne považujem za záludné najmä tieto dve otázky: „Kde sa vidíte o päť rokov?“ a slabé stránky Ja som však zástancom toho, že na rovnaké veci sa dá spýtať rôznymi spôsobmi, takže ich vždy formulujem inak, prijateľnejšie pre kandidáta. Dôležité je kandidáta nielen počúvať, ale aj preverovať dodatočnými otázkami a konfrontovať ho s jeho odpoveďami.

Ako Vás môže uchádzač na pohovore presvedčiť, že je presne tým, ktorého hľadáte?

Základom je prirodzenosť. Ak sa kandidát správa tak, ako je mu prirodzené, lepšie dokáže vyniknúť jeho osobnosť. Uchádzač o akúkoľvek pozíciu by mal byť aj energický, sme dynamická spoločnosť a tak by mali pôsobiť aj naši reprezentanti. A hlavne, každý, kto sa chce u nás zamestnať, by mal prísť na pohovor pripravený.

Kandidáti by rozhodne nemali zanedbať ani štruktúrovanú komunikáciu – hovoriť k veci, dávať konkrétne príklady z praxe, neodbočovať od témy.

Aký priebeh výberového konania majú uchádzači očakávať?

Záleží to od typu pozície. V spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko robíme klasické – osobné pohovory, realizujeme však aj Assessment centrum, teda skupinové výberové konania, kde kandidáti riešia rôzne skupinové alebo individuálne úlohy, modelové situácie alebo prípadové štúdie.

Uchádzačov o zamestnanie tiež preverujeme rôznymi testami v závislosti od požiadaviek na pozíciu, napr. test z excelu či anglického jazyka.

V rámci našej firemnej politiky je súčasťou výberového konania pri senior špecialistických a manažérskych pozíciách aj psychometrické testovanie – súbor osobnostných a výkonnostných testov. Každému kandidátovi, ktorý ich absolvuje, poskytujeme možnosť interpretácie výsledkov do psychológa na náklady našej spoločnosti.

Spomeniete si na nejakú vtipnú skúsenosť z pohovoru, ktorá Vám zlepšila deň?

Pri takej veľkej spoločnosti ako je tá naša, sa vždy niečo nájde. Najčastejšie sa stretávam s nie príliš vhodným oblečením. Zažila som už kadečo, od tielka a žabiek až po igelitku v ruke. Raz sa mi stalo, že kandidát si počas pohovoru vybavil telefonický hovor a dokonca sa chystal na ďalší, ale to som mu už nedovolila. Poriadnu šarapatu vie na pohovore spôsobiť aj nervozita, jeden uchádzač bol taký vystresovaný, že nebol schopný dať dokopy ani jednu súvislú vetu.

Kandidáti by rozhodne nemali zanedbať ani štruktúrovanú komunikáciu – hovoriť k veci, dávať konkrétne príklady z praxe, neodbočovať od témy.

Čo môže byť pre prípadných zamestnancov v Plzeňskom Prazdroji Slovensko zaujímavé?

V spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko ponúkame možnosť pracovať aj na skrátený úväzok, dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o vykonaní práce študenta. Študentom zároveň poskytujeme aj možnosť letných stáží, čerstvým absolventom zase ponúkame trainee programy. V rámci balíka benefitov naši zamestnanci dostávajú príspevok pri presťahovaní, dni voľna navyše, vianočný príspevok, odmeny pri pracovných výročiach, výkonnostné odmeny, nadštandardný príspevok pri PN, príspevok na DDS či zamestnanecké pivo.

V našej spoločnosti rovnako dbáme na tradície, sme orientovaní na ľudí, ponúkame príjemné pracovné prostredie a zároveň dbáme na udržateľný rozvoj a spoločenskú zodpovednosť.


Zdroj fotografií: Plzeňský Prazdroj Slovensko

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zvládnuť pohovor v angličtine?

Rozposielali ste životopisy a odpovedali na kopec pracovných ponúk a inzerátov? Možno hľadáte prácu v zahraničí. Pohovor tak bude v cudzom jazyku. Aké sú najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? A ako sa pripraviť?

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Ďalšie články